Kedilerde mantar hastalığı en çok görülen cilt hastalıklarından biridir. Bu yazımızda özellikle kedi burnunda mantar konusuna değindik.

Hayvanlar aleminin en tatlısı, şüphesiz kedilerdir. Davranışları ve karakterleriyle hepimizi kendilerine aşık etmeyi başarıyorlar. Her kedinin varoluşu aynı olsa da genlerinden aldığı vücut yapıları ve dirençleri birbirinden çok farklıdır. Mesela cins kedilerin bazıları atalarından gelen hastalıkları taşır ve nesilden nesile devam eder. Sokak kedileri cins kedi olmadığı için tehlikelere karşı alışkındır ve en sağlıklı kedi olarak bilinir. Bazı popüler kedi hastalıkları vardır ve bağışıklık sistemi güçlü olan kediler kolaylıkla hastalığın üstesinden gelebilir. Bağışıklığı düşük olan kediler ise tedavisi mümkün olan hastalığı bile kaldıramayabilir.

Mesela kedilerde en çok görülen cilt hastalıklardan birisi mantardır. Kedinin vücudundaki belirli bölgelerinde çıkar, fakat genellikle burun bölgesinde görülür. Kedi burnunda mantar fark edildiği zaman müdahale edilmemeli ve hemen veterinere gidilmeli. Kedilerde mantar zoonoz hayvanlardan insana geçen bir hastalık olduğu için insan vücuduna bulaştığını da bilmelisiniz. Kendinizde herhangi değişiklik veya etki fark ederseniz, hastaneye başvurmalısınız. Kedi burnunda mantar nasıl oluşur? belirtileri ve tedavi süreci nasıldır? sizin için araştırdık.

Kedilerde Burun Mantarı
Kedilerde Burun Mantarı

Kedilerde Burun Mantarı Neden Oluşur?

Kedilerde mantar hastalığı sıkça görüldüğü için vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Bazen yüz çevresinde veya burun kısmında mantar oluşumu görülebilir. Zor geçen ve tedavi süresi uzun olan mantar neden oluşur? sebeplerini öğrenelim.

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
 • Kedinin açık yaraları varsa, mikrop kapması sonucu mantar oluşması,
 • Pire alerjisinden dolayı burun bölgelerinde mantar meydana gelmesi,
 • Mantar enfeksiyonu bulunan hayvanlarla temas etmesi,
 • Kedinin yaşadığı ortamda mantar sporlarının bulunması,
 • Aynı şekilde mantar enfeksiyonu taşıyan hayvanın dışkısıyla teması,
 • Nadir olarak yediği mamaların kalitesiz ve vücuduna uygun olması.

gibi nedenlerden dolayı mantar oluşumu gözlenebilir. Mantar oluşumu direkt olarak burunda görülmese bile vücudun belirli bölgelerinde görülür. Kediniz varsa ilk önce sırt, boyun arkası veya patilerde görmeniz çok yüksektir. Kendini sürekli kaşıdığı için diğer bölgelerine de bulaşır ve burun kısmında da fark edebilirsiniz. Mantarın sebeplerini göz önünde bulundurarak, kedi burnunda mantar oluşumunun meydana gelmesini önleyebilirsiniz.

Kedide Burun Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde mantar oluşumunun nedenlerini artık öğrenmiş oldunuz. Sokak veya ev kedisi fark etmeksizin, sürekli beslediğiniz kediniz varsa vücudunu ve tüylerinin kalitesini sıklıkla kontrol etmelisiniz. Mantar belirtileri kendini hemen gösterir, fakat çok hızlı ilerler. Belirtilerini görür görmez hiçbir müdahalede bulunmadan veteriner ile görüşmelisiniz. İşte mantarın belirtileri;

 • Burunda kızarıklık,
 • Burun bölgesinde soyulma,
 • Burnun renginin açılması veya koyulaşması,
 • Deride şişme veya pullanma,
 • Burnunu sürekli yalaması veya eşyalara sürtmesi,
 • Halsizlik veya ateş görülmesi,
 • Burun bölgesinin tamamen kelleşmesi (tüy dökülmesi sonucu kelleşme),
 • Burun kısımlarının yağlanması.

şeklinde mantar belirtilerini sıralayabiliriz. Kedinizde bu belirtileri gördüğünüzde gerçekten mantar olup olmadığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Kedilerde cilt hastalıkları çok sık görüldüğü için egzama ile karıştırılabilir. Her ihtimale karşı kedinizi fazla stres yaşatmadan bir şekilde ikna ederek veterinere götürmelisiniz.

Kedide Burun Mantarı Tedavisi
Kedide Burun Mantarı Tedavisi

Veterinere gittiğinizde birkaç test sayesinde mantar oluşumunun nedenini ve çeşidini bulacaklardır. Krem, merhem, özel şampuan ve uygun görürse aşı tedavisini uygulayacaktır. Evde birden fazla kediniz varsa onlara da mantar bulaşmış olacağını düşünerek, muayene ettirmelisiniz. Muayeneden sonra mantarlı kedinizi/kedilerinizi bir odaya kapatarak evde son derece detaylı temizlik yapmalısınız.

Mantar sporları nemli ortamları sever ve daha hızlı ürerler. Bundan dolayı temizlik yaptıktan sonra her yeri iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız. Evinizde stresli ve gergin anlar yaşayabilirsiniz, bu çok normal. Kediniz mantar enfeksiyonundan etkilenerek normalinden daha sakin veya agresif davranışlarda bulunabilir. Her ihtimali göz önünde bulundurarak sakin ve ılımlı davranmalısınız. Mantar zor bir hastalık olduğu için tedavi sürecinin de uzun süreceğini bilmelisiniz.


Yazımızda belirttiğimiz gibi mantar zor bir hastalık olduğu için bu süreçte kedinize karşı daha anlayışlı davranmalısınız. Stressiz bir ortamda tedavisi sürerse, kısa süre içerisinde sorun ortadan kalkacaktır. Yazımız hakkındaki fikirlerinizi veya sormak istediğiniz her şeyi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Patili günler!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde Burun Mantarının Belirtileri ve Tedavisi".
 • Eda

  Biz sekiz aylık bir sokak kedisini evimize aldık. Fark ettik ki diş eti yara, ağır koku ve öksürük vardı. Çok şiddetliydi ertesi gün veterinere gittik muayene yapıldı. Dişini temizledi tedavi yapıldı, öksürmüyor artık bize bu tedavi 3.500 TL geldi. Kedi eve alıştı ilk günü sanki uzun zaman bizde beraber ama ağzı yara ve koku geçmedi. Ondan başka veteriner klinik götürdük. Pirladyne 50 mg parazit kuduz aşısı yaptı, şimdi kısır oldu.

  Belediye barınaklı veteriner yapıldı ameliyat. Eve geldi çok ses çıkarıyor, dayanamadım özel veteriner getirdim. Ağrı kesici bir iğne yapıldı mikrop kapmasın diye, rahat uyabildi zavallı şey… Burnu kel bölge tamamen geçmedi bıktım üzülüyorum çok, neden bu kadar masrafları yaptık? neden bir ilaç vermediler? bu kadar mücadele ettik biz… Veterinerler demiş tedavi olmasaydı yaşamazdı. Burun mantarını nasıl geçeceği bir tavsiye edin kırma cinsi kedi oyun çok seviyor, masa üstüne çıkıyor çok sevecen, yavaş minicik patileriyle boynuma sarılıyor. Ben zor yazıyorum göçmen oldum için hatalarımı özür dilerim. Kandil mübarek olsun.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, çok geçmiş olsun. Size de hayırlı kandiller.
   Kedilerde burun mantarı çok zor geçen bir durumdur. Eğer veteriner krem veya farklı bir ilaç verdiyse kullanmaya özen gösterin. Ayrıca has elma sirkesini kedinizin burnuna az miktarda sürebilirsiniz. Elma sirkesi mikropları öldüreceği için mantarın geçmesini sağlayacaktır.