Kedilerde birçok cilt hastalığı görülür ve bunlardan bir tanesi egzamadır. Kedilerde egzamaya sirkeli tedaviyi açıkladık.

Kedilerde nedenlerine bağlı olarak cilt hastalıkları veya tüylerde kalitesizlik görülebilir. Her kedinin bağışıklık sistemi farklı olduğu için hastalıklara aynı şekilde cevap vermeyebilir. Kediler, en sık görülen hastalığa yakalansalar bile bağışıklık sisteminin güçlü olması sayesinde tedavi olumlu sonuçlanır. Bağışıklığı düşük olan ve vücut yapısı hassas olan kediler ise tedaviye olumsuz yanıt verebilirler.

Bilmelisiniz ki, sokak veya ev kedisi fark etmeksizin beslediğiniz kedinin bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bunun için mama, vitamin ve ek besinlerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Kediniz ne kadar doğru beslenirse bağışıklığının güçlenmesinin yanında, tüylerinin kalitesi de artacaktır. Bazı cilt hastalıkları tüylerin kalitesizliğinden dolayı oluşur. Mesela kedilerde egzama sorunu sıklıkla görülür ve genelde kedinin vücut yapısının güçsüz olmasından dolayı kaynaklanır.

Egzama zor ve tedavi süreci uzun bir hastalık olduğu için veterinere gittiğinizde bile yeterince sonuç alamayabilirsiniz. Veterinere danışarak kedilerde egzamaya sirkeli tedavi uygulayabilirsiniz. Sirkenin içeriğinde yüksek mineraller olduğu için cilt hastalıklarına iyi gelir ve kedi egzamasının kurumasına yardımcı olur. Peki, sirke nasıl kullanılır ve olumlu sonuç alınabilir mi? hep beraber öğrenelim.

Kedilerde Egzama Tedavisi İçin Sirke

Sirke o kadar yararlıdır ki, hatta biz insanlar bile cilt veya saç hastalıklarında kullanılır. Aynı şey kediler içinde geçerlidir ve tüylerinin arasında meydana gelen cilt enfeksiyonlarına yüksek tedavi sağlar. Kedilerde egzama görüldüğünde genellikle mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Mantar ile egzama arasında birçok fark vardır ve kedinizde değişiklik fark ettiğiniz zaman egzama veya mantar olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Egzama; kedinin vücudundaki belirli bölgelerinde görülür ve sürekli kaşınır. Kaşındığı bölgede yara gibi bir yer oluşur ve kızarıklıkla dolu irinler görülür. Egzama, zoonoz (hayvanlardan insana geçen) hastalık olmadığı için insanlara veya diğer hayvanlara bulaşmaz. Bu konuda içiniz rahat olsun ve kedinizde böyle bir değişiklik fark ettiğinizde herhangi el müdahalesinde bulunmadan veterinere danışmalısınız. Veteriner egzama için uygun tedavi başlatacak ve süreci kontrol altına alacaktır. Tedaviden olumlu sonuç alamazsanız, kedilerde egzamaya sirke iyi geldiği için bu yolu denemelisiniz. Peki, sirkeyi nasıl uygulayacaksınız?

Kedilerde Egzamaya Sirkeli Çözüm
Kedilerde Egzamaya Sirkeli Çözüm

Egzama tedavisinde kullanacağınız sirkeyi marketten almak yerine, doğal sirke olmasına dikkat etmelisiniz. Sirkeyi eşit miktarda suyla karıştırın ve egzamalı bölgeye pamuk yardımıyla masaj yaparak uygulayın. Kedinizin cildinde egzama olduğu için vücuduna dokunmanıza izin vermeyebilir. En sakin anında veya uyurken işlemi uygulayabilirsiniz. Sirke çok güçlü mineraller içerdiği için egzamalı bölgeye direkt etki eder ve zamanla kızarıklıkların geçmesine yardımcı olur.

Günde 3 kere olacak şekilde sirkeli tedaviyi uygulayabilirsiniz. Sirkenin kokusu çok keskin olduğu için kediniz bu kokudan rahatsız olabilir. İşlemi uygulamadan önce kedinizin en sevdiği yaş veya ödül mamasını önüne koyun ve yemeğini yerken sizde rahatlıkla sirke tedavisini uygulayabilirsiniz.

Kedi egzamasına sirke birebir geldiği için işlem bittikten sonra etkisini tam olarak gösterebilmesi için kedinin bölgeyi yalamaması veya kaşımaması gerekir. Bunun için kedinize yakalık takabilirsiniz, eğer izin vermiyorsa sargı bezi ile bölgeyi kapatabilirsiniz. Düzenli kullanımda zamanla egzama bölgesindeki irinlerin küçüldüğünü ve bölgenin iyileştiğini fark edebilirsiniz.


Kedilerde egzama sorunu zor bir hastalık olduğu için tedavisi süreci uzun sürebilir. Her daim kedinizin yanında olmalı ve ona her zamankinden daha ılımlı davranmalısınız. Kedi egzamasında kullanacağınız sirke yöntemi sayesinde süreç daha da kısalabilir. Sormak istediğiniz her türlü soruyu ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilerde Egzama Tedavisinde Sirke Çözümü" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Leyla

  Benim kedim birkaç aydır egzama önceden de olmuştu tedavi etmiştik ama gene başladı. Veterinere götüreceğim ama gene olmazsa bu sirke yöntemini deneyip buraya yazacağım.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Verdiğiniz değerli bilgi için çok teşekkür ederim, apartmandaki kedide sanırım çok yaş mama yediği için sırt bölgesinde dediğiniz yer yer açılma ve tüy dökümü, yara gibi kızarıklıklar mevcut. Sirke uygulayacağım 🙏

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhabalar, kedim de 3 aydır iyileşmeyen bir kaşıntı gözlerde kapanacak kadar şişlik ve yer yer sert küçük kabuklu kabartılar var. Veterinerimiz sürekli bir tedavi uyguluyor ama hiçbir iyileşme göstermedi. İlaçla bir türlü tedavi edilemedi başka ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Leyla

   Benim kedim de böyle oldu siz bir şey yapabildiniz mi? Yani kedinizdeki hastalığı geçirmeyi başarabildiniz mi?