Kedilerin yaptığı garip davranışlardan birisi de kumu eşerek etrafa saçmaktır. Peki kediler neden sürekli kumunu eşer? Merak edenler için açıkladık.

Kedimiz gün içinde pek çok değişik hareket yapar. Yaptığı çoğu hareketler ilgi alaka görmek ya da oyun oynamak için olsa da kedimizin bazı davranışları bize farklı mesaj verebilir. Tuvaletlerini yaptıkları kum kabını sürekli eşmek gibi bazı garip davranışları olabilir. Peki, kediler neden sürekli kumu eşer? kedimiz bu hareketiyle bize ne anlatmak istiyor merak ettiniz mi? yaramaz kedinin kumunu eşerek aslında ne demeye çalıştığı yazının devamında.

Kedinin Kumu Eşmesinin Nedenleri

Kedilerin kumu devamlı eşme nedenleri farklı olabilir. Kedinizin kumu eşmesinin en basit nedenlerinden birisi tuvaletini yapmadan önce kumunu tanımaya çalışmasıdır. Tuvalet sonrasında da çoğumuzun bildiği gibi kakasının üzerini örtmek için kumu eşelemeye başlar. Kakasını örtmek için yeterince kum eştiğine kanaat getirince, eştiği kumlarla tuvaletinin üzerine görünmeyecek şekilde kapatır.

Peki, kedilerin tuvaletini neden gömme ihtiyacında bulunduğunu düşündünüz mü? Yeri gelmişken konumuzla ilgili olarak bu konuya da değinelim. Kediler doğası gereği tuvaletlerini yaptıktan sonra toprağa gömerler. Bunun için dışarıda kum ya da toprağı sürekli eşeledikleri gibi evin içinde de aynı eylemi kum kabında gerçekleştirirler. Kedilerin kumu eşme hareketi içgüdüsel olarak yaptıkları bir davranıştır.

Vahşi doğada aslında büyük kedi ırkları, kendi bulundukları bölgede tuvaletlerini açıkta bırakırlar. Bu ‘’ben buradayım ve güçlüyüm’’ mesajını verir. Zayıf ve daha güçsüz kedi ırkları ise korunma içgüdüsü olarak avcılara av olmamak için tuvaletlerini gizleyerek bulundukları yerin izini kaybettirirler. Bu güçsüz kedilerin doğadaki koruma içgüdüsüyle yaptıkları davranışı evcil olarak bulundukları ev ortamında da devam eder. Sahiplerini güçlü olarak algılayan kediler, tuvaletlerini gizleme ihtiyacı duyarlar. Böylece kendilerini koruma altına aldıklarını düşünürler.

Kedinin Kumu Eşmesinin Nedenleri
Kedinin Kumu Eşmesinin Nedenleri

Kedi Kumu Etrafa Saçıyorsa Ne Yapmalıyız?

Kedilerin kumu eşeleme eylemi ile etrafa patileriyle kum sıçratması canımızı sıkabilir. Kedimizi ne kadar sevsek de bazen bu davranışının nedenini anlamaz elimizde olmadan sinirlenebiliriz. Kedimizin kumu eşelediğinde etrafına kumu dağıtması genelde kum kabının yeterli yükseklikte olmayışından kaynaklanır. Ayrıca açık kedi kumu kaplarında da bu durum çok görülür. Bunu önlemek için daha yüksek boyutta kum kabı kedimize alabiliriz ya da kapalı tuvalet kaplarından alarak bu sorundan kurtulabiliriz. Bu şekilde sorunu çözerek etrafa kum dağılmasının önüne geçebiliriz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?