Sürekli bir hal almadıktan sonra kediler köpek maması yiyebilir. Zararı yoktur fakat besin ihtiyacını tam olarak karşılamaz.

Minik dostlarımızın yaşamımızda oluşu, onların her zaman sağlıklı ve mutlu görmek isteğine bizi sevk etmektedir. Çünkü o minik dostlarımızla aynı evde yaşamamız ve aynı yaşam alanını paylaşmamız gerçekten hem bizler hem de onlar için çok önemli bir durum teşkil etmektedir. Bundan ötürü de minik dostlarımızın yemelerine içmelerine oldukça dikkat etmeli ve onların asla hastalanmaması için elimizden geleni yapmalıyız. Zaten minik dostlarımızın hastalanması gibi durumlarda çok ciddi sıkıntılar yaşayabilmekteyiz. Bu da bizleri oldukça zora sokmaktadır. Minik dostlarımızın sağlıklarıyla ilgilenirken de, onları hasta edecek yiyecek ve mamalardan mutlaka uzak tutmalıyız. Onların aşırı yeme ve aşırı mama isteklerine karşı mutlaka bir öz savunma refleksi oluşturmamız gerekmektedir. Kediler, insanlardan bir şey isterken en sevimli hallerini göstererek duygu sömürüsü yapmaya bayılırlar. Böyle durumlarda mutlaka kendimize hâkim olmamız gerekmektedir.

Evcil hayvanlarımızın özellikle sağlıklı mamalarla beslenmesini sağlamak en büyük önceliğimiz olmalıdır. Aslında kedilere mamaların verilmesi de biraz yanlış gibi durmaktadır. Sonuçta bu minik dostlarımız, bizler gibi ev yemekleriyle de beslenebilme özelliklerine sahiptirler. Bu sebeple onlara mamadan daha çok ev yemekleri ile beslemek daha doğru olacaktır. Çünkü bu onların hem sağlıklarını kaybetmelerini engelleyecek hem de daha dinamik ve canlı bir yapıya kavuşmalarını sağlayacaktır. Bu konulara en güzel örnekler ise, yaptığınız ev yemeklerinden arta kalanını onlara vermekle başlayabilirsiniz. Eğer ki ben mama tercih etmem, kedimi ev yemekleriyle beslerim diyorsanız ilk olarak buradan başlayabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizle beraber, soslarınızı da bayat ekmek doğrayarak minik dostunuzun günlük yemeğini oluşturabilirsiniz. Önemli olarak biraz pratik biraz da akılcı olmaktır.

Kedilerin ve Köpeklerin Mamalarının Farklılıkları

Kedilerin mama ile beslenmesi pek tavsiye edilmemekle beraber, bazı insanların kedilerine mama verdikleri görülmektedir. Mamadan yana tercihini kullanacak olanlara söyleyecek birkaç kelimemiz olacaktır. Öncelikli olarak kedilerin mamalarla arası genellikle etli olanlarıyla iyidir. Tavuk eti, dana eti, tavşan eti, sığır eti gibi proteinleri çok yüksek olan mamaları kediler bayılarak yerler. Hatta birçok mamanın da bu et ürünlerinden yapıldığını söylemeye gerek yoktur. Ancak bu mamaların genellikle günde bir öğün verilmesi gerektiğini tüm uzmanlar söylemektedir. Fazlası kedilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sebeple mamalarını yerken minik dostlarımızın aşırıya kaçmamaları gerektiğine dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca kedilere et ürünlerinin sulu mama şeklinde olanları verirseniz daha etkili olacaktır. Çünkü sulu mamalar, kuru mamalardan farklı olarak besin değerlerini korumaktadırlar.

Köpeklerin yediği mamalarda genellikle kemik tozu ve kemik ürünlerine dair çok sayıda bileşen bulunmaktadır. Kediler genellikle mamalarında kemikten çok et ve diğer yumuşak türde olan gıdaları severler. Bilindiği üzere köpekler kemikleri rahatlıkla yiyebilen ve kemikleri parçalayabilen bir çene yapısına sahiptir. Ancak kedilerin çene yapısına baktığınızda bunun biraz daha farklı olduğunu görebilirsiniz. Köpeklerin, köpek dişi denilen ve öne doğru uzun bir çene yapısına sahip olmaları zaten kemikleri rahatlıkla yiyebilmelerini sağlamaktadır. Bununla beraber, bağırsakları da bu kemik ürünlerini rahatlıkla sindirebilmektedir. Kedilerde ise durum çok farklıdır. Kedilerin bağırsak yapısı yumuşak gıdaları sindirmek üzerine kuruludur. O yüzden köpek mamaları ile kedi mamaları, çoğu zaman birbirinden ayrışırlar.

Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi, Zararı Olur mu

Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

Kedilerin yedikleri mamalarla köpeklerin yedikleri mamalar arasında, birkaç marka dışında fark yoktur. Ancak kuru mama veriyorsanız, kedinizin de aynı mamayı yemesinde pek sakınca bulunmamaktadır. Köpeklerin en çok sevdiği mamalardan olan kemik ve türevi olanlar, kediler için uygun değildir. Zaten marketlerde gördüğünüz kemik türündeki mamaların kedilerin yiyebileceği türde olmadığını anlayabilirsiniz. Bunlarla beraber, köpeklerin bir kısım sulu mamalarında kemik tozu olabilir. Bu yüzden sulu mama alırken kesinlikle kedinize uygun bir kedi maması markasından alım yapmayı unutmayın. Çünkü kemik tozu, kısa zaman zarfında çok ciddi sağlık sorunları yaşatmasa da uzun vadede kedinizin ciddi sağlık sorunları yaşamasına sebep olabilir. Özellikle bağırsak problemlerini minik dostunuz yaşı ilerledikçe yaşayabilir.

Kedi dostunuz için, piyasada çok sayıda bulunan mama markasından mama satın alabilirsiniz. Özellikle sulu mama almak istiyorsanız etli olmasına özen göstermelisiniz. Balık ürünleri kediler genellikle çiğ sevdiği için, aldığınız balığın ayıkladığınız yerlerini (kalın kemik olmamak kaydıyla) kedinize verebilirsiniz.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?