Kediler hakkında bir çok şey biliyoruz ancak bunların bazıları yanlış. İşte kediler hakkında doğru bilinen 10 yanlış bilgiyi.

Minik dostlarımız hakkında birçok bilgiye sahibiz. Ancak onların neleri sevip neleri sevmediğini, hatta verdikleri tepkilerin ne kadarı doğru ve ne kadarı gerçek hiçbiri konusunda fikrimiz yok. Bunun için gördüklerimize ve duyduklarımıza inanıyoruz. Ancak kazın ayağı maalesef öyle değildir. Çünkü kediler bazı tepkileri hiç istemedikleri halde verdiklerinde, biz onların o tepkileri severek ve bilerek verdiklerini düşünürüz. Burada da ciddi şekilde yanılabiliriz. Çoğu zaman da yanılma ihtimalimiz yüksektir. Gelin sizlere minik dostlarımız hakkında bilinen 10 yanlış bilgiyi anlatalım.

Kediler Dört Ayak Üzerine Düşerler

Minik dostlarımızın bir denge mekanizmaları olduğu doğrudur. Ancak bu hep dört ayak üzerine düşecekleri anlamına gelmez. Minik dostlarımız bazen dört ayak üzerine düşemeyip çok ciddi şekilde yaralanabilirler. Bunun için de kedilerin hep dört ayak üzerine düştükleri yalandır. Aynı zamanda minik dostlarımızın dengelerine güvenip pencereleri kesinlikle açık bırakmayın.

Kediler Süt İle Beslenmelidir

Kediler için üretilen efsanelerden birisidir. Hâlbuki kedilere süt vermek hiç de iyi bir davranış değildir. Çünkü kedilerin bağırsak sistemi köpeklerden çok farklı çalışır. Köpekler genellikle süt ve laktoz içeren besinleri çabuk sindirme özelliğine sahiptir. Çünkü bağırsakları etçil canlılara göre tasarlanmıştır. Ancak kedilerin ki öyle değildir. Laktozlu ürünleri sindirmek, kedilerin sindirim sistemi için zordur. Bu sebeple süt ürünleri yiyen kediler uzun süre acıkmazlar. Siz yine de kedinize süt vermeyin. Onu sevdiği başka mamalarla besleyin.

İlgili İçerik: Kediler İçin Süt Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mıdır?
Kediler Süt İle Beslenmelidir
Kediler Süt İle Beslenmelidir

Kedilerin Kusmaları Sadece Tüy İle Olur

Minik dostlarımızın kusmaları genellikle tüy vb. maddeleri yuttuklarında olur. Genelde böyle bilinir. Ama bu bilinen doğru oldukça yanlış bir doğrudur. Çünkü minik dostlarımızın genellikle, sindirim ve bağırsak hastalıkları olduğunda da kusma eğilimleri vardır. Bu sebeple sadece tüy yuttuklarında kusacaklar diye bir kural yoktur. Eğer dostunuz sık kusuyorsa, mutlaka bir veterinere götürmelisiniz.

Hamileler Kedilerden Uzak Durmalıdır

Kediler hep hamilelerden uzak durmalı yoksa çocuk düşürür yalanı uzun yıllardır sürüp giden bir şehir efsanesidir. Hâlbuki kedilerin hamilelere hiçbir şekilde zararı yoktur. Yapılan araştırmalar aksine hamile kadınların, kedilerle iç içe olmalarının onlara avantaj sağladığı ve hastalıklardan koruduğunu ortaya çıkarmıştır. Peki, nedir o zaman mesele? Mesele kedilerin dışkısında bulunan bir mikroptur. Bu mikrop değdiği her insana ciddi rahatsızlıklar yaşatabilir. Yani hamile filan ayır etmez. Bu sebepten minik dostlarımızın temizliğine çok önem vermeliyiz.

Kediler Sürekli Saklanırlar

Minik dostlarımız saklanmayı sever doğrudur. Ama bu sürekli oluyorsa dostumuzun bir problemi var demektir. Kediler normalde saklanarak oyun oynamayı, hatta sahipleriyle vakit geçirmeyi oldukça fazla severler. Bu durumdan zevk bile alırlar. Ama bunu günün belirli saatlerinde ve belirli vakitlerinde yaparlar. Bunun dışında yapılan saklanmalar kedilerin bir şeylerden korktuklarını gösterir. Bu da pekiyi bir şey değildir.

Kedilere Kalın Kemikli Balık ve Tavuk Verilebilir

Minik dostlarımızın köpekler gibi bir sindirim sistemine sahip olmadığını öncelikle bilmemiz ve anlamamız gerekmektedir. Çünkü kedilerin çene yapılarıyla sindirim sistemi sadece et yemek için değildir. Çene yapılarına baktığımızda aynı bize benzediklerini yani hem et hem de ot yiyebildiklerini düşünebiliriz. Özellikle kemikler, kedilere yapılabilecek en büyük kötülüktür. Çünkü kediler kemikleri parçalayacak bir çene yapısına sahip değildirler. Bu sebeple yedikleri kemikler bağırsaklarını parçalayıp onların ölümüne sebep olabilir. Siz, siz olun asla kedinize kemik vermeyin.

Hamile Kedi
Hamile Kedi

Kediler Sürekli Tüy Dökerler

Minik dostlarımızın tüyleriyle hepimizin bazen derdi vardır. Çünkü kedilerin tüyleri her ne kadar bizlere çok sevimli ve şirin gözükse de bazen bu tüyler başımıza bela olabilir. Ancak şöyle bir efsane de vardır; Kediler sürekli tüy dökerler. Hayır. Kedilerin bazı cinsleri tüy dökerler. Onun haricinde çoğu kedinin tüy dökme sorunu yoktur. Sibirya kedisi, Amerikan bobtail gibi kedi cinslerinin tüyleri oldukça uzun olmasından ötürü tüy dökebilirler. Ama Amerikan kısa tüylü kedi cinslerinde ve siyam kedilerinde bu özellik yoktur.

Kedi Dostlarımız Tuvaletlerini Sinirli Olduklarında Yaparlar

Kedilerin tuvaletlerini bazen dışarı yaptıklarını görebiliriz. Çoğu kedi davranış uzmanı bu davranışın minik dostumuzun bir huzursuzluk ve sinirlilik belirtisi olduğunu ve evde sevmediği bir şeylerin olması sebebiyle yaptığını düşünür. Kısmen doğrudur. Kediler genellikle gergin ve mutsuz olduklarında sahiplerine işaret vermek için tuvaletlerini kaka kaplarının dışına yaparlar. Ama bu durum sadece gerginlik ile sınırlı olmaz. Bazen kedilerin eve gelen birinden hoşlanmamaları, duydukları bir ses veya ortamdaki bir nesneden rahatsız olma ihtimalleri de vardır. Ancak diğer bir ihtimal de çiftleşme dönemleridir. Kediler çiftleşme dönemlerinde de tuvaletlerini, dışarıdaki sınırlarını işaretlemek için yaparlar. Bu diğer kedilere verilen bir mesajdır. Kendi sınırını çizer ve o sınıra da idrarını bırakarak diğer kedilerin gelmesini engeller.

Kediler Karanlığı Severler

Minik dostlarımızın karanlığı sevdikleri ve uyku yerlerinin karanlık olduğu doğrudur. Ancak kediler uyku zamanları hariç asla ve asla karanlık ortamları sevmezler. Karanlık ortamlarda minik dostlarımız uyku ve dinlenme zamanları hariç kendilerini yalnız hissederler. Bu da onların daha gergin ve sinirli olmalarına sebebiyet verir.

Kedi Dostlarımız Yalnızlıktan Hoşlanırlar

Kedilerin yalnızlıktan hoşlandığını söylemek doğru olmaz. Evet, minik dostlarımız yalnız kalmaktan ve tek başına dolaşmaktan hoşlanır. Ancak sürekli olarak yalnız kalmak kedilerin psikolojisini olumsuz etkiler. Bu sebepten minik dostlarınızı asla yalnız bırakmayın.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?