Sağlıklı bir kedinin gün içinde ne sıklıkla tuvalet ihtiyacını giderdiği çok önemli. Kediler günde kaç kere tuvalete çıkar? sizler için araştırdık.

Sevgili kedi dostları için bugünkü konumuzun içeriğinde kedilerin tuvalete çıkma durumları yer almaktadır. Kediler günde kaç kere tuvalete çıkar? kedilerin tuvalet eylemlerini etkileyen durumlar nelerdir? yavru ve yetişkin kedilerin tuvalet sıklığı arasında fark var mıdır? gibi pek çok sorulara da yazımızda yanıt vermeye çalışacağız.

Sağlıklı bir kedi her zaman için aktif, enerjik, tüyleri parlak ve bakışı canlıdır. Tuvalet gereksinimlerini düzenli olarak belli aralıklarda yerine getirir. Sağlıklı kediler günde 2 ya da 3 kez çiş; 1 kez de kakalarını yaparlar. Yeme içme ve gün içindeki aktivitelerine bağlı olarak bu sürede ufak değişiklikler olabilir. Sağlıksız bir kedi ise donuk, hareketsiz ve iştahsız olur. Tuvalete çıkmaları az, idrarları ise yoğun olabilir.

Kediler Kaç Saatte Bir Tuvaletini Yapar?

Dediğimiz gibi sağlıklı bir kedi, günde iki ya da üç kez çişini; bir kez de kakasını yapar. Yani kediler 6 saatte bir tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Kedilerin tuvalet eylemini gerçekleştirme süreleri, ortalama üç ya da dört kez olsa da, bu durum kedinin bulunduğu şartlara ve kedinin durumuna göre değişebilir.

Kediler günde kaç kez kaka yapar? diye sorarsak, günde en az bir kere kakasını yapacaktır. Daha az sıvı tüketen kediler için bu süre iki günde olabilir. Kediniz ishal gibi sağlık sorunları yaşıyorsa, kakasını daha yoğun bir şekilde de yapabilir. Kedilerin tuvalet eylemlerinde değişiklik olmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Gün İçinde Yaşadığı Olaylar

Kediler ev içi ya da dışında en ufak değişiklikte strese girebilen hayvanlardır. Örneğin eve yeni bir eşya girdiğinde dahi kediniz bundan etkilenebilir. Bunun sonucunda tuvaletini yapmasında problemler yaşayabilir. Gün içinde sürekli aktif ve hareketli olan kedinizin tuvalet sıklığı da bu aktivitelerine bağlı olarak değişebilir.

Kediler Kaç Saatte Bir Tuvaletini Yapar?
Kediler Kaç Saatte Bir Tuvaletini Yapar?

Yeme İçme Sıklığı

Kediler günde kaç kez tuvalet yapar? sorusuna yanıt olarak bir diğer cevap da kedinizin yeme içme aktiviteleri ile ilgilidir. Kedinizin su içme eylemi düşükse ve devamlı olarak kuru mamayla besleniyorsa çiş yapma sıklığı da azalabilir Kedinizin yeme içme sıklığına bağlı olarak tuvalete çıkma eylemi azalıp çoğalabilir. Çok yiyip içen kediler doğal olarak tuvalete daha sık çıkacaktır.

Sağlık Problemleri

Kedimizin yaşamış olduğu sağlık sorunları da tuvalete çıkma süresini etkileyen etkenler arasındadır. Kedimiz örneğin ishal olmuşsa sık bir şekilde; kabızsa daha az şekilde tuvalete çıkacaktır. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek sorunları ya da farklı tip sorunları da kedimizin tuvalete çıkma sıklığını etkileyebilir. Ayrıca sağlıklı kediler düzenli olarak tuvaletlerini yapsa da kısırlaştırma gibi durumlarda çişlerini yapmada bir müddet zorluk çekebilirler. Veterinerle görüşerek kedinizin bu sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kediler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?
Kediler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Yavru Kediler Ne Sıklıkla Kaka Yapar?

Yavru kediler dışkılama konusunda anne kedilerden yardım alırlar. Anne kedi yalayarak onların tuvaletlerini yapmasına yardımcı olur. Eğer yavru kedinin annesi yoksa tuvaletin yapmasına siz yardımcı olmalısınız. Yavru kedinizi hem tuvalet eğitimine alıştırmak hem de ona bu konuda yardımcı olmak için ıslak mendil ya da emici bir bezle vücudunu silerek tuvaletini yaptırabilirsiniz. Yavru kediniz her yemek yiyişinde onu tuvalete götürebilirsiniz, ayrıca yeme içme durumuna göre günde bir ya da iki kez kakasını yapacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?