Farklı cinslerde kediler benzer davranışlar gösterir ve cinsiyetini anlamak bazen zordur. Peki, kedi cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Yavru kedilerin cinsel organları henüz gelişmediği için cinsiyetini anlamak zordur. Tüm kediler ise benzer davranışlarda bulunduğu için cinsiyetlerinin anlaşılması zor olabilir.

Ufak detaylarla kedinin cinsiyetini kesin olarak anlamanız mümkündür. Bunun için kedinin fiziksel özelliklerine bakılabilir. Nazikçe kucaklayarak kuyruğu altından cinsel organına bakılabilir, yavru kedilerin tüylerine bakılarak cinsiyetleri anlaşılabilir. Kısırlaştırılmış kedilerin ise cinsel organlarına bakarak cinsiyet ayrımı yapmak daha zordur. Bu kedilerin cinsiyetlerini anlamak için bazı detaylar mevcut.

Peki, kedilerde cinsiyet nasıl anlaşılır? Cinsiyetlerini anlamak için neler yapabiliriz? İşte bilmeniz gereken tüm detaylar…

Kedilerin Fiziksel Özelliklerine Göre Cinsiyetini Anlamak

Hem dişi hem erkek kediler benzer davranışlar gösterir. Onların cinsiyetini anlamak için yapmanız gereken cinsel organlarını kontrol etmektir. Peki, fiziksel özelliklerine göre cinsiyeti nasıl anlaşılır? Yapmanız gereken adımları aşağıdan okuyabilir ve cinsiyet ayrımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Öncelikle kedinizi korkutmadan usulca yaklaşın ve kucağınıza alın.
  • Eğer kediniz elle tutulmaktan hoşlanmıyorsa yanına oturun ve elinizi koklamasına izin verin. Kendini rahat hissettiğinde tutmanıza izin verecektir.
  • Bir elinizle kucakladığınız kedinin kuyruğunu diğer elinizle kaldırın. Kuyruğunu kaldırdıktan sonra cinsel organını görebilir ve cinsiyetini anlayabilirsiniz.
Kedilerin Fiziksel Özelliklerine Göre Cinsiyetini Anlamak
Kedilerin Fiziksel Özelliklerine Göre Cinsiyetini Anlamak

Kedilerde Cinsiyet Ayrımı

Üreme organlarına bakarak kedinin cinsiyetinin ayrılması mümkündür. Eğer cinsiyetini öğrenmek istediğiniz kedi kuyruğunu kaldırmanıza izin vermiyorsa sırtını kaşıyabilirsiniz. Kediler sırtı kaşındığında kuyruğunu kaldıracaktır. Böylece üreme organını görmeniz mümkün.

Kedilerde Cinsiyet Ayrımı
Kedilerde Cinsiyet Ayrımı

Erkek Kedilerde Cinsiyet Anlamak

Cinsiyet ayrımı yapılması için kedilerin üreme organlarının tanınması gerekir. Erkek kedilerde anüs, testis torbası ve penis vardır. Testis torbası tüy ile kaplıdır ve iki testis vardır. Genellikle kiraz çekirdeği veya kiraz boyutundadır. Testis torbası belirgin bir şekilde çıkıntı yaptığı için fark edilmesi kolaydır. Eğer tüyleri çok uzun ve görmekte zorluk çekiyorsanız tüylerini ıslatabilirsiniz. Testis torbasının bulunduğu bölgedeki derinin altında penis vardır. Penis, kedinin uyluk bölgesinin arasında yer alır. Erkek kedinin anüsü ve idrar yolu açıklığı minimum 2,5 cm olmaktadır.

Erkek Kedi
Erkek Kedi

Dişi Kedilerde Cinsiyet Anlamak

Dişi kedilerde erkeklerden farklı olarak yalnızca anüs ve idrar yolu vardır. İdrar yolu açıklığı yarık şeklindedir ve anüs ile arasındaki mesafe erkek kedilere göre daha kısa; 1,3 cm civarındadır. Dişi kedinin cinsiyetini anlamak için de kuyruğunu kaldırarak üreme organına bakabilirsiniz. Eğer elinizle tutmanıza izin vermiyorsa üçüncü kişiden yardım alarak bakmayı deneyebilirsiniz.

Dişi Kedi
Dişi Kedi

Yavru Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yavru kedilerin üreme organları gelişmediği için cinsiyetinin anlaşılması zordur. Bu durumda cinsiyet ayrımı yapmak için renklerine bakabilirsiniz. Kesin olmasa da genellikle dişi veya erkek olduğunu gösteren tüy rengi ve desenleri vardır. Örneğin yavru kedinin tüyleri beyaz, sarı ve siyah gibi üç renkten oluşuyorsa genellikle dişi olduğunu gösterir. Eğer daha kızıl, turuncu bir rengi varsa erkek olma ihtimali yüksektir. Ancak tüy renkleri ve desenleri kesin olarak cinsiyeti göstermez. Yavru kedinin üreme organları birkaç hafta içerisinde gelişeceği için bu süreden sonra bakabilir ve cinsiyetini ayırt edebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?