Kedi ve köpek doğaları gereği ne kadar anlaşamasa da birbirlerine alıştırmak mümkün. Peki kedi ve köpek birbirine nasıl alıştırılır biliyor musunuz?

Hayvanlar, pek çok insandan daha sadıklardır. Evde hayvan beslemek hem hayatınıza yeni bir anlam katar hem de eğlenceli anlar yaşamanıza neden olur. Özellikle evde yalnız yaşayan insanların hayvan beslemek konusunda çok daha ön planda olduğu bilinmektedir.

Kedi ve köpek, birbirleri ile çok zor anlaşan hayvanlardır. Öyle ki, bu durum halk arasındaki deyimlerimize bile girmiştir. Sürekli birbirleri ile kavga eden, bir türlü anlaşamayan kişilere “kedi köpek gibiler” denmektedir. Sadece bu sözle bile bu 2 hayvanın anlaşmakta ne kadar zorlandığını anlayabilirsiniz. Bu nedenle birbirlerine alışmaları sabır ve zaman ister. Ancak bunu kendi kendilerine yapmayacakları da bir gerçektir. Bu nedenle kedi ve köpeği birbirine alıştırmak tamamı ile size düşer.

Sahiplendiğiniz hayvanlar arasında hem kedi hem de köpek yer alıyorsa ve bunların her ikisini de evinizde bir arada yaşatmak istiyorsanız, bu imkânsız değildir. Sadece bunun için yapmanız gereken pek çok şey bulunur. Zamanla iki sevimli dostunuz da birbirine alışmış olacak; belki de tahmin bile edemediğiniz kadar iyi anlaşacaklar.

Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

Eğer kedinizi ve köpeğinizi sorun yaşamadan aynı evin içerisinde tutmak istiyorsanız, küçük detaylara dikkat ederek bunu sağlayabilirsiniz.

  • Özellikle yetişkin ya da yavru çağlarında bir araya getirin: Eğer kediniz de köpeğiniz de yetişkin ya da yavru iken bir araya gelirlerse, aralarında bir arkadaşlık bağı oluşacaktır. Bu bağın oluşması, kedinin ya da köpeğin birbirinden küçük olmalarında zorlaşacaktır. Böyle bir duruma mecbur kalınacak olursa,  almanız gereken ek önlemler de olabilir.
  • Sahiplenirken kedinizin de köpeğinizin de birbiriyle anlaşabilecek cinsten olmasına özen göstermelisiniz: Kediler ve köpekler bilindiği üzere çok ii anlaşamayan hayvanlardır. Edinme esnasında bu duruma dikkat etmelisiniz. Özellikle anlaşacak türlerden sahiplenemezseniz, ek alıştırmalarla onları birbirine yakınlaştırabilirsiniz. Bu alıştırmalar sürecinde kesinlikle birbirlerine zarar verecek düzeyde yakınlaştırmamalısınız. İkisinin de zarar görmesi halinde birbirinden nefret hali oluşabilir. Bu durumda ev halkının ve evdeki eşyaların da zarar görme ihtimali vardır.
  • Evinizde bir kedi ya da bir köpek varsa, gelen arkadaşından bir süre uzak tutulmalıdır: Bildiğiniz gibi kedilerin de köpeklerin de yaşam alanlarını koruma içgüdüleri vardır. Bu nedenle ilk geliş sürecinde onları birbirlerinden ayrı tutmalısınız. Aradan zaman geçtikçe, onlar birbirlerini görmeden, oyuncakları gizlice değiştirerek birbirlerini tanımalarını sağlayabilirsiniz. Oyuncak değişimiyle, dostlarınızı birbirlerine alıştırmış olursunuz. Bu, koklama yetenekleri sayesinde zor olmaz. İkisi de daha önce duydukları kokulardan dolayı birbirlerini zararsız olarak göreceklerdir.

Oyuncak değişiminin ardından, birbirlerinin kokusunu tanımaları gerçekleştirilir. Bundan sonra kedinizi ve köpeğinizi karşılaştırabilirsiniz. Asla onları ilk aşamada yalnız bırakmamalısınız. Köpeğinize başta tasma takmanız ve ilk kaos sürecini sabırla yönetmeniz yerinde olacaktır.

Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

Kediniz ve köpeğiniz, sizin denetiminizde birkaç gün birbirlerini tanısınlar. Köpeğiniz kafeste ya da tel arkasındayken, kedinize ona yaklaşarak onu koklama şansı verin. Birkaç gün, belki bir hafta sonra artık baş başa oynamalarına izin verin. Bu oyunları yakından, dikkatlice takip edin ve asla onları yalnız bırakmayın. Oyunlar esnasında birbirlerine zarar vermemeyi öğrenene kadar gözetim devam etsin. Bundan sonrası, onların evde iki iyi dost olmalarını sağlayacaktır.

Alıştırma sürecinde hatırlatmamız gereken en önemli şey, kedinizin de köpeğinizin de önce sizi kendine yakın hissetmesi gerekecektir. Size tam olarak ikisinin de güven duyduğunu hissetmeden,  bu süreci yönetemezsiniz. Size bile tam olarak alışmaları zaman alacaktır. Her iki süreçte de sakin ve sabırlı olmanız, yerinde bir tutumdur. Küçük dostlarınızın birbirlerinden önce, eve ve size alışmalarına izin vermelisiniz. Onlara hissettirdiğiniz ilgi,  bu süreci hızlandıracak ve güçlendirecektir.

Yukarıda kedinizin ve köpeğinizin birbirlerine alışmaları için izlemeniz gereken yolları kısaca anlatmaya çalıştık. Eğer yazımızı dikkatle okur ve söylediklerimizi harfi harfine uygularsanız, biraz zaman alsa da 2 dostunuz da evinizde uyum içerisinde yaşamayı öğreneceklerdir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?