Acıtmadan ve korkutmadan kedi tırnağı kesme yöntemleri konusunda en sağlıklı bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz.

Tırnak makası çıkıyor ve vın! Kedinizi arayın ki bulasınız. Kedilerimizin tırnakları uzadığında oldukça yaralayıcı olabiliyor. Pek çok kişi minik patilerin gazabına uğradıktan sonra bu soruyu soruyor. Kedi tırnağı nasıl kesilir? Kediniz için tırnak kesim vakti geldiğinde onu belki havluya veya battaniyeye sarmak zorunda kalıyorsunuzdur. Bu durum kedi sahiplerinin hemen hepsinin başına geliyor. Ben de minik meleklerimle buna benzer sorunlar yaşıyorum. Şimdi sizlere birazcık internette öğrendiğim bilgileri, biraz da kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu tavsiyelere uyarak kolay ve zahmetsiz tırnak kesme seansları elde edilebiliyor.

Kedinizin tırnaklarını kesmeye başlamadan önce onu tırnak makasıyla tanıştırmanız ön hazırlık bakımından faydalı olacaktır. Kediniz kucağınızdayken tırnak keseceğinin arasına makarna koyun. Ardından kedinizin patisinin birine masaj uygulayın ve bunu yaparken patisinin ortasına basın ve tırnaklarını dışarı çıkarın. Tırnak dışarıdayken tırnak makasının içindeki makarnayı kesin ve patiyi bırakıp kedinize bir ödül maması takdim edin.

Bu işe yarayabilir, kendim denemedim ama yakın bir arkadaşımın çocuklarını bu şekilde sisteme alıştırdığını biliyorum.

 • Sakin bir yer seçin gürültüden uzak her hangi bir oda olabilir. Kedinizin dikkatini dağıtacak objeler etrafta olmaması daha iyidir.
 • Kedinizi kucağınıza alın ve rahat bir biçimde oturun. Bu konuda kedinizin sakin uykulu olduğu dönemleri seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Misal kedilerimiz yemek yedikten sonra uykulu bir hale bürünürler. İşte o an bu an.
 • Kedimizin patisini parmaklarınızın arasına alın ve o minik tatlış patiye masaj yapın. Siz masaj yaparken kediniz patisini çekiyorsa zorlamayın ve sakin kalması adına patisini sıkmayın. Bunun yerine nazik davranın ve temasınızı sürdürün.
 • Tekrar hareketsiz kaldığında ise patisinin ortasına bastırın (nazik bir biçimde) ve tırnaklarının meydana çıkmasını sağlayın.
 • Bunu yapmanızın ardından patiyi hemen bırakın ve ödül mamanızı kedinize takdim edin.
 • Bunu iki günde bir tekrar edebilir ve kedinizi strese sokmadan keyifli bir biçimde tırnak kesimini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kediniz sizden başka bir noktaya bakarken patilerine nazikçe masaj yaparak baskı uygulayın ve tırnaklarını tamamen dışarı çıkarın. Pembemsi olan kısım kesmemeniz gereken kısımdır. Dilerseniz direkt kesmeyip tırnakların nereye kadar olan kısmını keseceğinizi düşünün. (Yalnızca beyaz olan kısımların kesileceğini aksi halde derin keserseniz kanamaya neden olabileceğini unutmayın)
 • Alıştırma kabilinden sadece tırnak ucunu kesip ödül maması verebilirsiniz. Eğer kediniz durumun farkına varmadıysa bir tane daha kesin.
 • Lakin fark eder ve rahatsız olursa iki tırnaktan fazlasını kesmeyi düşünmeyin.
 • Başlangıç evrelerinde yavaş ilerleyin belki sadece iki tırnak ya da sadece bir patiyle yetinin.

Dikkat edilmesi gerekir!

Lütfen dikkatli olun ve asla ve asla kedinizin tırnak etini kesmeyin. Tırnağın sadece beyaz kısmı kesilir ve bu konuda dikkat ederek sadece beyaz kısmı kesmeye özen gösterin. Pembemsi olan kısımlar kedinizin kan damarlarının sinirlerinin bulunduğu alanlardır. Kaza ile tırnak kesme ihtimaline karşı yanınızda styptıc pudra bulundurun. Bu pudra yardımıyla kanamayı kesebilirsiniz. Tırnak makası ile kedinizin pozitif etkileşime girebilmesi için tırnak makası üstünde mama ikram edebilirsiniz. Eğer kedinizin tırnak kesmeye karşı direndiğini fark ederseniz ona karşı bir cezalandırma yapmayın ve bağırmayın. Kediniz saldırgan ve sinirli bir dönemdeyse o an uygun zaman değil diyebiliriz o dönemde tırnak kesimi yapmayın. Kedilerde tırnak kesimi oldukça hassas bir iştir aceleye getirmeyin. Acele yapmanız kedinizin tırnak köklerine zarar vermenizi neden olabilir. Bu uzun bir süreç olabilir bunun için kendinizi hazırlayın. Tek seferde tüm tırnakları kesmeye odaklanmayın ve gereğinden fazla da çabalamayın.

Sokak kedileri tırnaklarını törpülemek için ağaçlara sürterek törpüleme işlemi yapabilir. Ev kedilerimizin uygun zemin bulamaması yüzünden bu konuda eksik kalırlar. Bu sebeple kedinize kedi tırmalama tahtası veyahut kedi tırmalama platformu almanızı öneririz.

Tırnak kesiminden sonra bir süre kedinizin yürüyüşü değişebilir. Bu konuda korkmanıza hiç gerek yok. Tırnak kesimi sonrası bu çok doğal bir süreçtir.

Ben çocuklarıma alıştırırken onlara yumuşak tonda bir şeyler anlatmayı denemiştim. Aralıklı olarak ödül mamalarıyla olayı desteklersek, bize “hayır” demiyorlar. 😊

Kedi tırnağı kesme konusunda yaşadığınız deneyimler ve izlediğiniz yollar konusunda, benimle yorum kısmından iletişim kurabilirsiniz. Belki yorumlarınız sayesinde, çocukların hayatlarını kolaylaştıracak bir alternatif tırnak kesme yöntemi daha öğrenmiş oluruz ne dersiniz?

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?".
 • Furkan Özdamar

  Kesinlikle ilerde kedi sahipleneceğim zaman en çok faydalanacağım site burası olacak harika yazılar teşekkürler <3

 • Murat

  bilgilendirme için teşekkür ederim derya hanım