İçindekiler Kedi Cats & Dogs Garfield A Street Cat Named Bob Nine Lives Cats Inside Llewyn Davis Puss in Boots Elle The Sick Kitten Bonus: Pet Sematary Herkesin izlemeyi sevdiği, özellikle bu olsun dediği bir tür vardır. Boş zamanlarında veya sırf o türü izlemek için vakit ayırdığı türlerdir. Kediseverlerin ise özellikle izlemekten keyif alacağı türlerden […]

Herkesin izlemeyi sevdiği, özellikle bu olsun dediği bir tür vardır. Boş zamanlarında veya sırf o türü izlemek için vakit ayırdığı türlerdir. Kediseverlerin ise özellikle izlemekten keyif alacağı türlerden biri de küçük dostlarımızın olduğu kedi filmleridir. Evcil hayvanların veya sahiplerinin biriktirdiği anılar zamanla senaryo haline getirilip beyaz perdeye yansıtılmıştır.

1- Kedi

Kedi
Kedi

Ceyda Torun yönetmenliğinde olan bu yapıt, 2016 yapımı belgesel film niteliği taşımaktadır. İstanbul’da yaşayan farklı cins kediler olan; Sarı, Duman, Bengü, Aslan Parçası, Gamsız, Psikopat ve Deniz adlarını alan minik dostlardan oluşan bir kadroya sahiptir. Film kedilerin gözünden olan İstanbul’u ve insanları anlatmaktadır. Bir kedinin gözünde nasıl mısınız? Cevabınızı tüm dünyada ilgi görmüş olan “Kedi” filminde bulabilirsiniz.

2- Cats & Dogs (Kediler ve Köpekler)

Cats & Dogs (Kediler ve Köpekler)
Cats & Dogs (Kediler ve Köpekler)

Hayvansal değerler gereği kediler ve köpekler arasındaki anlaşmazlık herkes tarafından bilinmektedir. Sebebi asla bilinmeyen bu temel anlaşmazlık ve çekişme yıllardır devam etmektedir. Kediler ve köpekler filminde, “Tinker” adını taşıyan bir İran cins kedisi vardır. Tinker, diğer kedileri de örgütleyerek tüm dünyayı kendi egemenliğine almak istemektedir. Fakat bir grup güzel kalpli köpek dünyanın düzenini sağlayacak ve karşı gelecek bir plan hazırlamaktadırlar. Dünyanın kaderi kedilerde mi olacak yoksa insanlık aynı şekilde mi yaşayacak? Bütün soruların cevabı Kediler ve Köpekler filminde!

3- Garfield

Garfield
Garfield

Efsanevi çizimlerden biri olan Garfield Jim Davis’in kaleminden çıkmıştır. 2004 yılında vizyona giren Garfield şişko ve lazanya delisi bir kedidir. Bir kedinin isteyebileceği ve sevebileceği her şeye fazlasıyla sahiptir. Sahibi Jon, Liz adında bir kızı etkilemek için eve Odie adında bir köpek getirince Garfield’ın tüm rahatlığı istenmeyen bir hale dönüşmüştür. Garfield artık bir rekabet ile karşı karşıyadır. Bir gece Garfield, Odie’yi kapının önüne koyunca minik köpek kaçırılır ve Garfield tüm çabasıyla onu aramaya başlar. Yol boyunca bütün arkadaşları ona yardım edecektir.

4- A Street Cat Named Bob (Sokak Kedisi Bob)

Sokak Kedisi Bob, uluslararası düzeyde satış rekorları kıran bir kitaptan ve gerçek bir hikâyeden alıntıdır. Filmde yer alan James Bowen adlı Londra’da yaşam süren evsiz ve eski bağımlı olan, rehabilitasyona giden bir kişi vardır. Elinde sokaklarda şarkı söylemekten başka hayatını devam ettirebileceği bir şey yoktur. Tabi bir gün sokakta bulduğu hasta sokak kedisini tedavi etmek için evine alıp onunla yaşayana dek. Tatlı kediciğin eve gelmesi ile tüm hayatı değişmeye başlar.

5- Nine Lives (Dokuz Yaşam)

Kedilerin dokuz canlı olma efsanesinden yola çıkılarak hazırlanan film, kedi filmleri arasında etkileyici bir filmdir. Filmde işkolik bir iş adamı olan Tom Brad, kızının doğum gününde almış olduğu kedi ile birlikte kötü bir kaza geçiriyor. Başarılı iş adamı kendisini daha sonrasında kedisinin içine hapsolmuş olarak bulmaktadır. Daha sonrasında ise ailesini artık kedisinin gözünden incelemeye başlayan Tom, ailesinin değerini daha fazla anlamaya başlıyor.

6- Cats (Kediler)

Cats filmi, Cats müzikalinin sinema uyarlaması olarak vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Tom Hopper yapmıştır ve birçok efsane isim bir aradadır. Bir kedi kabilesi olan Jellicles, yaşamlarını kökünden değiştirecek bir olaya adım atarlar. Kediler iççin cennet olan Heaviside isimli bir yer vardır ve yeniden doğuşu simgeler. Kralın tek görevi oraya gidecek bir kediyi seçmektir. Fakat Macavity adlı kötü bir kedi kralı kaçırır ve olayların tümünü engellemek diğer kedilere düşecektir.

7- Inside Llewyn Davis (Sen Şarkılarını Söyle)

Inside Llewyn Davis (Sen Şarkılarını Söyle)
Inside Llewyn Davis (Sen Şarkılarını Söyle)

Çağın dahi yönetmenlerinden Coen kardeşlerin elinden çıkmış bir filmdir. 1960’lı yıllarda Greenwich Village’da hayatta kalmaya çalışan bir folk sanatçısını anlatmaktadır. Yüreklere dokunan bu kedili film, izleyiciyi 60’ların New York yaşamına götürmektedir. Filmin tüm seyrini değiştiren ve kahraman olan unsur ise Llewyn Davis’in kedisi Ulysses’dir.

8. Puss in Boots (Çizmeli Kedi)

Çoğu insanın çocukluğunun ve tüm masallarının kahramanı olan Çizmeli Kedi, Latin Amerikalı ve çapkın bir kedi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gizemli macera Çizmeli Kediyi beklemektedir.

9. Elle (O Kadın)

2016 yılında en başarılı Avrupa filmlerinden biri olmuştur. Konu bakımından zorlayıcı, farklı ve son derece doğal ilerleyen bu güçlü filmin kedisi karanlık olaylara şahit olmaktadır. Henüz ilk sahnede beliren ve çok farklı olaylara şahit olan kedinin film boyunca sahibiyle olan yaşamı da göz önünde bulunmaktadır.

10. The Sick Kitten (Hasta Kedi Yavrusu)

1901 yılında sinemanın doğuş tarihinden tam 6 yıl sonra çekilmiştir. Çekilen ilk kedi filmi olarak geçebilir niteliktedir. Konusu ise oldukça basittir. Yaş bakımından küçük iki çocuk hastalığının ne olduğunu bile bilmedikleri bir kediye doktorluk yapmaya çalışıyor. Kedi iyileşecek mi yoksa ölecek mi? Tüm ayrıntıları filmin kendisinde.

Bonus Film!

Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

Yeni ve sıfırdan bir hayata başlayan ailenin kedilerinin bir kaza sonucu ölmesi ve onu yakınlardaki gizemli bir mezarlığa gömmesi ile başlayan korku dolu bir hikâyedir. Gömdükleri kedinin hayata dönmesi ile gizemli mezarlığın sırrını ortaya çıkarmaya çalışırlar.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedilerle İlgili En İyi 10 Film".
  • Eren

    Gercekten güzel bi yazı olmuş kedim ile ilgili bir durum olduğunda artık sizden bakacağım çok keyifli içerileriniz var.