Kargalar ne yer? oldukça merak edilen bir sorudur. Oldukça fazla türe sahip olan kargaların neleri sevdiğini ve genellikler neler yediğini listeledik.

Kargalar ne yer sorusu, Kargaların 45 türe sahip geniş bir familyadan oluşmasından dolayı oldukça merak edilen bir soru haline gelmiştir. Bu kadar çok karga türü olduğu için ise her biri çok farklı besinler ile besleniyor gibi görünebilir ancak birçoğunun ortak yönü sadece dış görünüşleridir.

Kargalar kelime yapılarına göre kara kuş olarak bilinmektedir. Tüylerinin siyah olması ve birçok film de ölümün habercisi olarak gösterilmesi ise hakkında birçok şehir efsanesinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kargalar genellikle leşçi olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise buldukları her şeyi hızlı bir şekilde tüketmelerindendir. Avlanma özellikleri çok nadir olmasından dolayı ise genellikle yiyecek çalma ile beslenmelerini gerçekleştirirler. Kargalar ne yer sorusu hakkında detaylı cevabı ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kargaların En Sevdiği Besin Türleri

Kargaların yaşadıkları bölgelere göre yemiş oldukları besin türleri de değişkenlik gösterir. Bu yüzden de Kargalar ne yer sorusuna net yiyecekler söylemek doğru değildir. Fakat kargalarında kendilerine özgü sevdikleri bazı besinler bulunmaktadır. Bu yiyecekler ise şunlardır;

 • Yavru böcekler,
 • Etlerin bütün çeşitleri,
 • Tahılın her türü,
 • Kabuklu kuruyemişlerin tümü,
 • Meyve ve sebzeler,
 • İnsanların yemiş oldukları besinlerin artıkları,
 • Avlanmış hayvanların bırakmış olduğu artıklar.

Kargalar insanlara yakın yerlerde yaşadıklarında zamanlarının çoğunu genellikle çöplüklerde yaşayarak geçirirler. Yiyeceklerinin büyük bir kısmını ise artık besinler oluşturur. Ne kadar basit varlıklar olarak gözüküyor olsalar da oldukça zeki hayvanlardır. Örnek olarak ise beslenme sürecinde kabuklu bir kuruyemiş bulmaları durumunda diğer hayvanlar gibi gagaları ile kırarak yemek yerine genellikle arabaların yiyeceğini ezmesini beklemekte ve daha sonra tüketmektedirler. Bu da bir hayvana göre oldukça yüksek bir zekâya sahip olduklarını gösterir.

Kargaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?
Kargaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Kargalar Ne Kadar Yer?

Kargalar ne yer sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kargalar genellikle her tür besinden faydalanabilir. Faydalandıkları besinler ise meyve, sebze, tahıl, hayvan leşi, yavru kuşlar, böcekler, et çeşitleri, besin çöpleri ve kuruyemişler gibi birçok şekilde çeşitlendirilebilir. Kargalara leşçi denilmesinin en temel sebebinde ise de göstermiş oldukları bu davranışlar yatmaktadır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Dağlık bölgeler yerine şehir hayatına yakın yerlerde veya şehirde yaşayan kargalar ne yer sorusunun cevabına ise farklı cevap vermek mümkündür. Çünkü beslenmelerinin %65’lik kısmını insanların geride bırakmış oldukları atıklar oluşturur. Yani bu da kargaların çöplükleri karıştırmasına veya çöplüklerde yaşamasına sebep olur. Şehir hayatında herhangi bir şekilde yemek bulamadığı durumlarda ise genellikle diğer hayvanların avlandıkları yemeklere göz dikerek çalmaya çalışırlar. Çalamama durumunda ise sabırla bekleyerek kalan leşleri yerler.

Dağlık ve çiftçilik yapılan alanlarda yaşayan kargalar tahıl ve böcek gibi besinlerden faydalanır. Bundan dolayı ise birçok bölgede karga istilaları sonucunda tahıllar zarar görmektedir. İstenmeyen bu gibi durumlardan kaçınılmak için ise günümüzde korkuluk denen farklı çeşitler üretilmeye başlanmıştır.

Kargaların beslenmesi genellikle çok kolay gibi gözükse de ortalama yetişkin bir karganın doyması oldukça zordur. Bu nedenle Kargalar ne yer sorusunun yanı sıra ne kadar yemek yiyeceği de önemli bir sorudur. Ortalama bir karganın doyabilmesi için 300 gram kadar bir besine ihtiyaç vardır. Bu da kargalar için oldukça zor bir durumdur. Genellikle daha fazla yemek bulmaları bu canlıların çöplüklerde yaşamalarını sağlamıştır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kargalar Ne Yer? Kargaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?" için yapılan yorum;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Şakir kaplan

  Bilgileriniz için sağol canım kardeşim başarılar diliyorum