Kargalar hakkında bilinen efsaneler yerine doğru bilgiler ile bu konu hakkında detaylı bilgi sahip olmaya ne dersiniz?

Kargalar hakkında birçok şehir efsanesi bulunmaktadır. Bu efsaneler arasında en çok bilineni ise kargaların yaşam süresi 200 yıldan fazla olduğu olmaktadır. Ancak bu bilgi ne kadar doğru olduğu hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Çünkü diğer hayvanlar kadar araştırılmak ve hakkında bilgi edinilmek isteyen bir tür olmamaktadır. Ancak kargalar yaratılışları ve yaşamları boyunca göstermiş oldukları mücadelelerinden dolayı hayvanlar aleminde bilinmesi gereken bir hayvan olmaktadır. Çokça efsaneyi barındırsa da kargalar hakkındaki gerçekleri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Kargaların Ömürleri Ne Kadar?

Kargalar hakkında 100 yıl veya 200 yıl yaşadıklarına dair birçok efsanevi bilgiler olmaktadır. Ancak sanıldıklarının aksine kargalar bulundukları ortamlardan ve ömürlerinin sürelerinden dolayı bilinenin aksine uzun yıllar yaşamamaktadır. Özel olarak yetiştirilseler de kargaların soy ağacın da bulunan türleri ortalama yaşam süresine ve belli bir yaşam kalitesine sahip olmaktadırlar.

Kargalar kaç yıl yaşar sorusuna ortalama bir cevap verilecek olursa bu 10 yıl olmaktadır. Çeşitleri arasında hayatta en fazla kalabilen tür ise maksimum 20 yıl yaşamaktadır. Bazı karga türleri ise 4 ila 8 yıl arasında değişkenlik gösteren bir ömre sahip olabilmektedir.  Bu verilere bakıldığında ise şehir efsanelerinde bulunan 100 yıl 200 yıl gibi yaşam sürelerinin olmadığı görülmektedir.

Kargaların ömrü hakkında yapılan araştırmalarda en fazla yaşayan karga ırkının 40 yıl yaşadığı görülmüştür. Ayrıca kargaların birçok farklı türünün bulunması ve mücadele şekillerinin birbirinden farklı özellikler göstermesinden dolayı kargalar ne kadar yaşar sorusuna net bir şekilde cevap vermek mümkün olmamaktadır. Çünkü ortalama süreler daima farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak 10 ila 20 yıl arasında yaşam sürelerinin değişkenlik gösterdiği çalışmalar ile sabit olan bir veri olmaktadır.

Kargaların türleri kadar yaşam yerleri de ömürlerinin ne kadar olacağına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yaşam yerlerinin değişkenliğine göre genellikle minimum 7 maksimum ise 20 yıl kadar yaşamlarını sürdürdükleri bilinmektedir.

Karga Kaç Yıl Yaşar?
Karga Kaç Yıl Yaşar?

Karga Türleri ve Yaşam Süreleri

Kargalar ne kadar yaşar sorusu birçok kişide uçuk rakamlar ile cevap verilmektedir. Ancak bu cevaplar şehir efsaneleri olmaktan çıkmaktadır. Günümüzde yaşayan ve bilinen 30-40 arasında farklı karga türü bulunduğu bilinmektedir. Bu karga türleri ise yaşadıkları ortama ve fiziksel özelliklerine göre yaşam sürelerinde genellikle değişkenlikler ortaya çıkmaktadır. Bu değişkenliklere sebep ise beslenme şekilleri, vücut yapıları ve yaşam mücadeleleri gibi birçok faktördür. Günümüzde en çok bilinen 3 karganın yaşam süreleri ise şunlardan oluşmaktadır;

  • Bayağı kuzgun olarak bilinen bu karga türü minimum 10 yıl maksimum ise 15 yıl yaşadığı bilinmektedir.
  • Amerikan kargasının yaşam süresi minimum 7 yıl maksimum ise 9 yıl olmaktadır.
  • Avustralya kargası olarak bilinen bu tür ise karga çeşitliliği arasında en uzun yaşayan tür olmaktadır. Yaşam süresi ise 22 yıla kadar sürmektedir.

Karga çeşitlerinin değişkenlik gösterdiği gibi yaşam sürelerinin de değişkenlik göstermesi oldukça doğal bir süreç olmaktadır. Bu gibi konular üzerinde araştırma yapan kişilerin ise en uzun yaşayan karga türünün 40 yıl hayatta kalmayı başarabildiğini söylemiştir. Bu karga ise şu ana kadar kayıtlara geçmiş en uzun yaşayan karga olmaktadır.

Sizler için yazımızda karga ne kadar yaşar ve bazı karga türlerinin yaşam süreleri hakkında bilgi verdik. Sizlerde bu konu hakkındaki bilgilerinizi bizler ile yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımız için fikirlerinizi ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?