En çok sahiplenilen kedi türü Tekir kedidir. Nasıl olsa sokak kedisi hemen dışarıya alışır düşüncesiyle Tekir kediyi sokağa bırakmak çok yanlıştır.

İnsanların birçoğu sokak ve ev kedilerini çok severler. Bu sevgilerini daha yakınlarında hissetmeleri için evlerine kedi sahiplenirler. Bir zaman sonra bakımları artık zor geldiği için sıkılırlar ve dışarıya atmayı düşünürler. O insanlar sadece kedileri sokağa terk etmeyi düşünürler, ondan sonra neler olacağı veya kedilerin başlarına ne geleceğini hiç umursamazlar.

Sokağa çıktığımızda ev kedilerinin sokak yaşantısına ne kadar zor adapte olduklarına şahit oluyoruz. Bu duruma ne kadar çok üzülsek de çoğu zaman elimizden bir şey gelmiyor. Bazı insanların çok merak ettikleri ev kedisi sokakta yaşayabilir mi? sorusuna en ayrıntılı cevabı yazımızda belirttik.

Tekir Kediyi Sokağa Bırakmak
Tekir Kediyi Sokağa Bırakmak

Evde Büyüyen Kedi Sokakta Yaşayabilir mi?

Ev ortamında yaşamaya başlayan kediler sanki burada dünyaya gelmişler gibi bu ortamdan başka bir yerin olmadığını düşünürler. Ev kedileri yaşadıkları ortamda bıraktıkları kokularını dışarıda hissedemedikleri ve daha önce bu ortamda bulunmadıkları için kendilerini tehlikede hissederler. Hatta ev kedileri güvenlik önlemleri alınarak sahipleriyle beraber dışarı çıktıkları zaman strese girerler, kalp atışları hızlanır, agresif olurlar, halsizlik sorunu yaşayabilirler veya uzun süre depresyona girebilirler.

Ev kedilerinin yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında oldukları için, mama aramak için evde dolaşmazlar. İstemedikleri kadar mama ve suya sahiptirler, arada sırada ıslak mama, ödül mamaları ya da diğer besinlerden rahatlıkla yiyebilirler. Ekstra olarak vitamin takviyesi de aldıkları için sokak kedilerinden daha sağlıklı ve zinde olurlar. Sahipleri tarafından düzenli olarak veterinere götürülürler, aşıları yaptırılır ve hasta olduklarında hemen ilaç kullanmaya başladıklarından sokak kedileri kadar acı veya ağrı çekmezler.

Ev kedileri kendilerini savunmaya ihtiyaç duymazlar, çünkü kendilerini tehlike altında hissedecekleri durum yoktur. Sadece evde uçuşan veya yürüyen böcekleri gördüklerinde kendi çaplarında avcılık oyunu oynarlar. Yani sonuç olarak ev kedileri el bebek gül bebek gibi yaşarlarken sokak kedileri zorlu şartlar altında yaşamaya çalışırlar. Bu kadar hassas olan ev kedileri aniden sokağa atılırsa gerçekten hayatları alt üst olabilir, hatta hayatlarını kaybedebilirler.

Evde Büyüyen Kedi Sokakta Yaşayabilir mi?
Evde Büyüyen Kedi Sokakta Yaşayabilir mi?

Ev Kedisi Sokağa Nasıl Alışır?

Ev kedilerinin sokağa atılınca yapacakları tek bir şey vardır: o da hayatta kalmaya çalışmak. Daha önce hiç sokak yüzü görmedikleri için ne yapacaklarını şaşırırlar ve psikolojileri bozulabilir. Evde mama yemeye alıştıkları için nasıl mama aranır? insanlardan nasıl mama istenilir? diğer kedilerden mama nasıl alınır? vb. gibi soruların cevaplarını bilmezler. Sokak kedileriyle nasıl iletişim kuracaklarını bilmedikleri için hırpalanırlar veya dövülebilirler.

Arabaların sesinden aniden korkacaklarından panik yaparlar ve kaçmaya çalışırken arabaların altında kalabilirler. Kötü niyetli insanların işkencelerine maruz kalabilirler ve ellerinden kaçamayabilirler. Bir müddet sonra diğer kedileri izlerler ve sokak hayatına mecburen alışmaya çalışırlar. Sokakta onlar için neyin kötü olduğunu algılarlar ve ona göre hareket etmeye başlarlar.

Genel olarak ev kedileri sokağa adapte olana kadar hem fiziksel hem de psikolojik sağlıklarını neredeyse %70 kaybetmiş olurlar. Yine de her kedinin karakteri farklı olduğu için bazıları çok büyük acılar çekerek bir şekilde sokak hayatına alışabilirler ama bazıları da hiçbir şekilde ayak uyduramayıp hayatlarını kaybedebilirler.

Kedi Nereye Bırakılır?

Herhangi bir nedenden dolayı artık evde kedi bakılamayacaksa asla sokağa atılmamalıdır. Bu kedinin hayatını tehlikeye atmak veya hayatına son vermek demektir. İlla kedinizi evden uzaklaştırmak istiyorsanız bir tanıdığınıza verebilir, evlerini sadece kedilere açan insanlara emanet edebilir, barınağa danışılabilir, kedi isteyen güvenilir birine sahiplendirilebilir veya belediyeye sorulabilir.

”En azından kediye bir yer bulana kadar dışarıya bırakayım” düşüncesi de çok yanlıştır. Bu kediyi dışarı atmak ve bir daha merak etmemekle aynıdır. Lütfen kedinize gerçekten güvenli bir yer bulana kadar evinizde yaşamaya devam etmesine, sağlığına ve düzenli beslenmesine özen gösterin.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?