Özgün ruhlar için ilginç dişi-erkek kedi isimleri ve marjinal kedi isimleri özenle seçilerek yazımıza eklendi. Buyurun bu isimleri beraber değerlendirelim ✅

Yeni bir canlının evimize katılmasındaki en büyük heyecan, hiç şüphesiz onun için güzel bir isim bulmaktır. İnsanlar genelde ilgi çekecek isimlerden hoşlanırlar. Herkeste olan, devamlı olarak karşılaşılabilecek isimleri çok fazla seçmek istemezler. Bu nedenle ilginç isimler veya daha da ileri gidersek değişik isimler her geçen gün daha popüler olmakta..

Minik meleğinize isim koyarken ilham alacağınız pek çok şey vardır. Kedinizin gözleri, yüzü, tüyleri vb. koyacağınız isim için sizlere yardımcı olabilir. Kedinizin renk dağılımı da isim koyarken fikir edinebileceğiniz bir başka husustur. Bir örnekle anlatacak olursak; kediniz beyaz renkte ise “karbeyaz” ismi küçük patili dostunuz için çok hoş bir isim olabilir. İsim seçme sırasında sadece kendi düşüncenize göre hareket etmemek gerekir. Eğer evde başka bireyler varsa, isim konusunda onlardan da fikir almanız doğru olacaktır. Özellikle çocuklarınızın fikrini almanız, onlara verdiğiniz değerin de bir göstergesi olabilir. Ortak bir kararla isim konulması, kedinizin herkesin beğendiği bir isimle çağrılmasını sağlar.

Kedinize ilk aldığınızda isim vermek zorunda değilsiniz. Özellikle daha yeni doğmuş bir kedi ise, isim verme konusunda acele etmemenizi, bir süre onu izledikten sonra karakteristik özellikleri doğrultusunda isim koymanızı öneririz. Kediniz uyumayı çok seviyorsa “mahmure” ismini, çok mama tüketiyorsa “tosun” ismini, fazla hareket etmekten hoşlanmıyorsa “mışıl” ismini kullanabilirsiniz. Buna benzer pek çok isim kedinin hal ve hareketleri doğrultusunda koyulabilir.

Bazı kedi isimleri hem dişi hem de erkek kediler için koyulabilir. Ancak önemli olan, sizin minik meleğinizde hangi ismin daha güzel duracağını düşündüğünüzdür.

Aşağıda hem dişi kediler için hem de erkek kediler için pek çok değişik ve ilginç isimleri bir araya getirdik. Bu isimler arasından bir tanesini seçerek minik dostunuzun adını belirleyebilirsiniz.

Değişik (İlginç) Erkek Kedi İsimleri
Değişik (İlginç) Erkek Kedi İsimleri
Daha Fazlası: Kedi İsimleri – En Popüler 850 Kedi İsmi!

En Değişik (İlginç) Erkek Kedi İsimleri

 • Terminatör: Filmdeki aykırı görevinin yanısıra iş bitirici olan robot anlamına geldiğinden tatlı yaramaz meleğe uygun bir değişik isim olabilir.
 • Ağa: Halkın saygı duyduğu, o muhitte sözü geçen erkeklere verilen sıfat olduğundan, kedinizin dominant yapıdaki şanına yakışacak ilginç isimlerden sadece bir tanesi.
 • Tosun Paşa (veya sadece Tosun): Özellikle obez ya da hafif kilolu ve yapılı kediler için Tosun Paşa oldukça şirin duracak bir isim.
 • Uzay: Kelime anlamı; tüm gök cisimlerini içinde barındıran sonsuz boşluk olarak tanımlansa da, kedinize seslenirken telaffuz edilişi ve tınısı çok havalı olacaktır.
 • Kral: Koskoca ülkenin yönetimini genel olarak seçilmiş bir insan olarak sağlayan, tüm yetkiler elinde bulunan ve karar merci mekanizması onda olan kişiye kral dendiği malumunuz. Evde otoritesini kurmuş olan kediniz için bu isim biçilmiş kaftan.
 • Crips: “Krips” olarak okunur, Los Angeles dolaylarında feci suçlara imza atmış bir çete ismidir. Özellikle haylazlıkları ve istenmeyeni yapmasıyla tanınan kedinizde kullanabilirsiniz.
 • Mecnun: Çok aşık, sevdası yüzünden aklını kaybetmiş, çılgınca aşık gibi anlamları olan “Mecnun” ismi; romantik ve sevgi dolu olan yakışıklı prensinizde çok hoş duracak bir isim olmaya aday.
 • Roka: Çok faydalı ve lezzetli bir yeşil sebze olan roka; yedikten sonra verdiği ferahlığa ve belki de kedinizin boncuk gibi yeşil gözlerine nazire yaparcasına harika bir isim olarak kulağa da hoş geliyor.
 • Cömert: Cömert kelimesi; paylaşmayı seven ve eli bol demek olduğuna göre, sizinle, çocuklarla ve hatta diğer evcil hayvanlarla her şeyini paylaşmaya bayılan minik patiniz için asil bir isim seçeneği.
 • Sumo: Japonya’da, kökü çok eski tarihlere dayanan, pek çok adete ve töreye göre gelenekselleşmiş bir güreş türü olan Sumo; tombik ve hırçın çocuğunuzun için icat edilmiş olabilir.
 • Patoz: Halk dilinde “batöz” diye bilinen ve tarlalarda kullanılan bir harman makinesi olan “patoz” kediniz için de uıygun olabilir. Zira ortalığı dağıtmak en büyük hobisi olan bir kediyle harman makinesi olan bir patoz eşdeğerdir belki de.
 • Garson: Çok çalışkan, uslu ve aynı zamanda kıpır kıpır her türlü getir götürü yapan hiperaktif bir kediniz varsa ona “garson” ismini verebilirsiniz.
 • Pipet: İnce ve uzun bir yapısı olan kedinize, bu formundan dolayı pipet ismini vermeniz adıyla fiziğini bir bütün kılacaktır.
 • Çamur: Kabaca; toprağın suyla karışmış haline çamur denir. Çocuğunuzun tüy rengi ve belki de etrafı fazlaca kirletmesinden kaynaklı olarak “çamur” ismini düşünebilirsiniz.
 • Havuç: Havuç turuncu renkte ve lezzetli bir sebzedir. Tüyleri turuncu ya da kızıla çalan renklere sahip olan meleğiniz için “havuç”, oldukça ilginç ve sempatik bir isimdir.
 • Kavun: Sapsarı ve hoş kokulu, hemen hemen herkesin bayıldığı yaz meyvesi olan kavun, sarı tüylü afacana isim olarak verebileceğiniz en ilginç isimlerden birisi.
 • Pinti: Eli sıkı, cimri gibi pek çok anlamlara gelen pinti kelimesi, hiçbir şeyini paylaşmayan yaramaz kedinize en ilginç isimlerden biri gibi görünüyor.
 • Otıs: Takipçilerimin birinden gelen bir mesajda, kedisinin tıslamaları yüzünden kediye “otıs” adını taktığını okumuştum. İlginç, değil mi?
 • Galeta: Galeta; fırında iyice kurutularak pişirilen, genelde uzun bir şekil verilen ve bir peksimet türüdür. Kavruk renkli tüyleri, uzun ve dik kuyruğu varsa galeta gibi çıtır olan kedinize hiç düşünmeden bu ilginç ismi verebilirsiniz.
 • Saman: Arpa, buğday gibi ekinlerin dövüldükten sonra elde arta kalan saplara saman denir. Saçaklı, kuru ve sert tüyleri olan çocuğunuza saman diye seslenmeniz kulağa hoş gelir mi orası tartışılır. Ancak bu isim kediniz ve tüyleriyle iyi korelasyon içinde olabilir.
 • Kılçık: Balığın iskelet yapısına kılçık denir. Batmak gibi tehlikeli de bir özelliği vardır. Bunun yanında mecazî anlamda da, her şeyden huylanan, hiçbir şeyi beğenmeyen hafif huysuz olan kişilere de “kılçık” denir. Çıtkırıldım ve keskin çizgileri olup, bu sınırlardan dışarı çıkmayan, dediğim dedik kedinize “kılçık” demeye ne dersiniz?
 • Muhtar: Bir köy ya da mahalleden sorumlu olan kişiye muhtar denir. Nerede ne var, ne olmuş ya da en ufak seste teyakkuzda olup, etrafı kolaçan eden sempatik afacanınıza evinizin muhtarlığını verseniz hiç de fena olmaz. 😊 Değişik isimler listesinde belki de en başı çekecek isim bu olur, ne dersiniz?

En İlginç Erkek Kedi İsmi: “Otıs”

Kedilerin uyurken çıkardığı sesten ortaya çıkan “otıs” ismi, en ilginç isim ünvanını hak ediyor.

En Değişik Erkek Kedi İsmi: “Muhtar”

Her misafire bir selam veren kedimiz için “muhtar” ismi, en değişik isim olarak değerlendirilebilir.

Daha Fazlası: Erkek Kedi İsimleri
Değişik (İlginç) Dişi Kedi İsimleri
Değişik (İlginç) Dişi Kedi İsimleri

En Değişik (İlginç) Dişi Kedi İsimleri

 • Jelibon: Renkli ve meyve aromalı yumuşak şekerlerden olan jelibon; şekerden daha tatlı kedinize çok yakışacak.
 • Pembe: En soft ve en zarif renklerden olan pembe, güzel ve süslü kediniz için harika bir isim.
 • LokLok: Yine takipçilerimden biri, minik kızı sayesinde bu ismi bulmuş. Patinin tombik göbüşünden dolayı kendisine bu ismi takmışlar. Fotoğrafına bakılınca, ben baya yakıştırmıştım. 😊
 • Krema: Süt ve şeker ana maddeleri olan ve şahane kıvamlı bir tür tatlı olan krema, kedinize (pamuk gibi tüylerini göz önünde bulundurulduğunda) mükemmel bir tatlı kız ismi.
 • Cilveli: Nazlı tavırlarla takınarak, hoşa gidecek yaklaşımlarla kendini sevdiren kadınların cilveli tanımına uydukları bilinir. Türlü yakınlıklarla kendini size sevdiren şirin miniğinize “cilveli” ismini koymamanız sizin ayıbınız olur.
 • Şımarık: Hafiften taşkın ve geniş davranışları olan kişiye takılan bir  sıfat olan şımarık, sizin ele avuca sığmaz prensesinizin yaramazlıklarını örtmek için kullanılabilecek iyi bir isim.
 • Pudra: Pürüzleri, kusurları örtmek için yüze sürülen bir kozmetik ürünü olan pudra; isim olarak, tüylerinde yumuşacık renk geçişleri olan cadınız için arayıp da bulamayacağınız güzellikte.
 • Cadı: Masallarda kötülük yapan simgesel bir kavram olarak cadı ismi kullanılsa da; kediniz sizin tatlı cadınız olarak bu isme renk katacaktır.
 • Şokella: Krema dokusunda çikolataya takılmış genel ad olan “şokella” isminin; tüm çikolatalardan daha fazla yenilesi olan kedinizle özdeşleşeceğine emin olabilirsiniz.
 • İğde: Güzel kokulu sarı çiçekleri bulunan ağaçta yetişen farklı bir meyve olan İğde; naif ve mis kokulu kedinizde çok hoş duracak.
 • Fistan: Tek parça kadın giysisi olan fistan, diğer adıyla uzun elbise anlamına gelir. Fistanı andıran uzun ve gür tüylere sahip şirin kızınıza fistan diyerek seslenmeniz, kendisini bulmasını tamamlayacak bir etken olabilir, kim bilir…
 • Fosfor: Karanlıkta ışık yayan, parlayan gibi anlamlara gelen fosfor; canlı renkte şahane gözlere sahip havalı miniğinize uyum sağlayacak bir isim olmak için ilk üçe girer diyebilir.
 • Afrodit: Yunan mitolojisinde aşk ve sevgi tanrıçası olduğuna inanılan Afrodit; sevgi delisi ve sırnaşık patiye seçeceğiniz romantik isimlerden.
 • Safinaz: Çok nazlı demek olan safinaz kelimesi; aslında Temel reisteki Safinaz’ı baz alacak olursak fazlaca zayıf ve uzun boylu kediniz için, bu anlama gelebilir.
 • Venüs: Aşk ve güzellik koruyucusu olarak sınıflandırılan bu gezegen; fazlaca kadınsı bir karaktere sahip feminen kediniz için cazibedar bir isim tercihi olabilir.
 • Mahmure: Hafif sarhoşluk ya da uyku sersemliği gibi tanımlamalarda kullanılan “mahmure” ismi; uykucu şirininize epey uygun bir isim.
 • Hatun: Kadın kelimesinin eski dildeki anlamı hatundur. Osmanlıca gibi eski lisanlara merakınız varsa, kedinize hatun ismini vermek hoşunuza gidebilir.
 • Mürdüm: Mora çalan bir renk olarak bilinen mürdüm aynı zamanda bir erik çeşididir. Ancak dişi kedilerde “pembe”, “lila” ve “mürdüm” tarzı renk isimleri oldukça sempatik durur.
 • Mışıl: Mışıl mışıl uyumak tabirini en iyi taşıyabilecek olan varlık, uykucu bir kediden başkası olamazdı herhalde..
 • İşve: İlgi çekmek, gönül çelmek, tavlamak adına yapılan hareketler; anlam itibariyle işve kategorisindedir. Size türlü oyunlarla ve kucaklaşmalarla sevgisini, ayrıca sevilmeyi de çok sevdiğini belli eden minik kızınız için “işve” den daha makul bir isim olamaz.

En Değişik Dişi Kedi İsmi: “Mışıl”

Uykucu kedime “mışıl” diye seslenmek alışması kolay olmayacaktır herhalde. Bu yüzden “mışıl” ismini en ilginç dişi kedi ismi seçmekle doğru bir atış yapmış oluruz diye düşünüyorum.

En İlginç Dişi Kedi İsmi: “LokLok”

Takipçimizden gelen mesajdan önce hiç duymadığım “loklok” ismi, en ilginç dişi kedi ismi olabilir, siz ne düşünüyorsunuz?

Daha Fazlası: Dişi Kedi İsimleri
Erkek ve Dişi Kedilerde Kullanılabilecek İlginç ve Marjinal Kedi İsimleri
Erkek ve Dişi Kedilerde Kullanılabilecek İlginç ve Marjinal Kedi İsimleri

Hem Erkek Hem Dişilerde Kullanılabilecek Değişik (İlginç) Kedi İsimleri

 • Helva
 • Kraker
 • Düğme
 • Latte
 • Köpük
 • Kruvasan
 • Mısır
 • Çarşı
 • Cimbom
 • Kereviz
 • Pasta
 • Sazan
 • Köfte
 • Reçel
 • Tango
 • Metro
 • İmge
 • Üzüm
 • Röfle
 • Zebercet
 • Lapin
 • Kaktüs
 • Düdük
 • Yakut
 • Zilli
 • Papyon
 • Mazbut
 • Oktav
 • Ketçap
 • Jöle
 • Likör
 • Dido
 • Tahin
 • Ceviz
 • Android
 • Roket
 • Pampa
 • Ejder
 • Dama
 • Bej
 • Barones
 • Ihlamur
 • Ödül
 • Entel
 • Balcan
 • Çemen
 • Huysuz
 • Yadel
 •  Pir
 • Lavaş
 • Apostrof

Birçok yorumdan, mesajlardan ve arkadaş ortamımdan esinlenerek sizlere isim konusunda örnekler çıkarmaya çalıştım. Bizleri gülümsetecek, diğer takipçilerimizin isim koyma telaşını giderebilecek değişik ve ilginç kedi isimleri önerilerinizi mutlaka bekliyorum.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?