Cennetteki kuşların isimleri, İslam inanışında kutsal olan Kuran ve Hadislerde yer almaktadırlar. Bazı kuş isimlerinin anlamları da söylenmektedir.

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de İslam inanışına göre cennet bir başka dünyadır. Cennette yaşayan canlıların, yeryüzündeki var olan canlılardan daha mükemmel ve mutlu oldukları söylenilir. Cennetteki varlıklar arasında kuşlar da yer alır, kuşların isimleri de oldukça anlamlı ve özel olur.

Örneğin; Hüpü adı verilen kuşun özel bir sesi olduğu söylenirken El-Başı-Başın Kuşunun güzel tüyleri vardır. Bu isimler genellikle Arapça dilinde kullanılır, cennetteki kuşların görünümlerine veya özelliklerine göre verilmiştir. Kuşlarının isimlerinin ne anlama geldiğini bilmediğimiz için belki kulağımıza hoş gelmeyebilir ama hepsinin isimlerinden çok anlamları daha güzeldir.

Cennetteki Kuş İsimleri
Cennetteki Kuş İsimleri
 1. Hüma Kuşu (Huma Bird): Hüma Kuşunun, güzel bir görünümü ve özel bir sesi olduğu söylenir. Hüma Kuşu cennette mutluluk, huzur ve mükemmelliği temsil eder. Bu güzel kuşun ayrıcalığı olduğu için İslam inanışında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca efsaneye göre Hüma Kuşunun sesi insanların kalbinde huzuru ve mutluluğu uyandırır.
 2. Hüpü (Hoopoe): Farklı bir sesi olduğu için İslam inanışında özel bir anlamı vardır. Ayrıca Hüpü Kuşunun özel bir gücü olduğu inanılır. Dolayısıyla cennetteki diğer kuşlar arasında özel bir yere sahiptir. Hüpü isminin Arapçadaki anlamı ötüş veya çınlamadır.
 3. El-Başı-Başın (The Feathered One): Bu kuşun güzel tüyleri olduğu rivayet edilir. El-Başı-Başın Kuşunun Arapça anlamı tüylü ve tüylü olan anlamına gelir.
 4. El-Behram (The Lucky Bird): Şans getirdiğine inanılır ve cennette görülme sıklığı diğer kuşlardan daha azdır. Bu sebepten dolayı da çok değerli bir kuş sayılır. El-Behram isminin anlamı şanslı ya da şans getiricidir.
 5. Ez-Zin (The Beautiful Bird): Ez-Zin Kuşunun çok güzel bir görünüme sahip olduğu söylenir. Ez-Zin isminin Arapça dilindeki anlamı güzel ve özeldir.
 6. El-Akwa (The White Bird): El-Akwa Kuşunun bembeyaz tüyleri varmış. Tıpkı El-Behram kuşu gibi cennette az görüldüğü için kıymetlidir. El-Akwa isminin anlamı beyaz ve ak gibi demektir.
 7. El-Buçuk (The Flamingo): Güzel renkleri olduğu söylenir. Arapça da renkli ve çeşitli renkler anlamını taşır. Bu isim El-Buçuk Kuşunun güzel renklerini işaret ettiği için uygun görülmüştür.
 8. El-Et-Tayr (The Pigeon): El-Et-Tayr Kuşu mükemmel derecede çok güzelmiş. El-Et-Tayr isminin anlamı kuş ve kuş sesidir.
 9. El-Güvercin (The Dove): Çok güzel bir sesi olduğu söylenir ve cennette bulunan kuşlara nazaran daha özel bir yere sahiptir. El-Güvercin isminin anlamı güvercin veya güvercin sesi demektir.
 10. El-Hayy (The Swan): El-Hayy Kuşunun yüz ve fiziksel özelliklerinin çok güzel olduğu rivayet edilir. El-Hayy isminin Arapça dilindeki anlamı ise kuş ya da kuş sesi demektir.
 11. El-Küş (The Nightingale): Cennetteki bazı güzel kuşlar gibi El-Küş Kuşu da çok güzelmiş. Bu ismin anlamı kuş ve kuş sesidir.

Saydığımız tüm kuşların sahip oldukları özellikleri farklı olduğundan hepsinin ayrı bir yeri vardır. Haliyle kendilerine uygun görüldükleri isimlerin de birer sebebi vardır. İslam inanışında cennetteki bazı kuşların isim anlamlarının dua ve ibadetlerle ilgili olduğu söylenir ya da cennetteki diğer canlıların sevinçlerini ifade ettiği belirtilir. Cennetteki kuşların Hristiyan inanışında sevinç ve umut sembolü olarak kullanılırken diğer kültürlerde ise bu kuşların anısına farklı özel anlamlar atfedilebilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?