Kedi sahipleri, British Shorthair ırklarının tüy dökme durumlarını merak ediyor. British Shorthair tüy döker mi? yazımızda detaylıca açıkladık.

Kedilerde tüy dökmek problemi evinden kedi beslemek isteyenlerin en çok korktuğu ve yakındığı konulardan birisi. Özellikle evde küçük çocuğu olan kişiler kedilerin tüy dökmelerinin çocuklarına zarar vereceği inancında. British Shorthair tüy döker mi? sorusu, cins kedi besleyen ya da beslemek isteyen kedi severlerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi.

Kediler ırklarına ve türlerine bağlı olarak az ya da çok belirli zamanlarda tüy dökümü yaşayabilirler. Kedilerde tüy dökme durumu türüyle ilgili olsa da bakımla da ilgili olabilmektedir. Tüy bakımı düzenli aralıklarla yapılan kedilerde tüy dökülmesi daha az aralıklarda olabilir.

British Kedi Tüy Döker mi?
British Kedi Tüy Döker mi?

British Shorthair tüy dökümü hakkında bilgi verecek olursak bu tarz kedilerin tüyleri oldukça yumuşak ve kalındır. Tüy dökülmeleri mevsimsel olarak gerçekleşir, yani çok yoğun bir şekilde tüy dökülme sorunu bu tür kedilerde görülmez. Güzel ve itinalı bir bakımla bu tarz kedilerin tüylerinin daha az dökülmesine yardımcı olabilirsiniz.

British Shorthair Ne Zaman Tüy Döker?

British Shorthair’ın ne zaman tüy döktüğü de merak konusu olmakta. British Shorthair’ın tüy dökme zamanı genelde ilkbahar mevsiminde gerçekleşmektedir. Diğer pek çok kedide olduğu gibi bahar aylarında tüylerini dökmeye başlayacaklardır. Tüyleri kısa ve sık olduğu için diğer kedilere nazaran daha az tüylerini dökebilseler de tüy bakımını ihmal etmeden yapmak hem tüy dökümünü azaltacak hem de tüylerin daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır.

British Shorthair Tüy Bakımı Nasıl Olur?

British Shorthair tüyleri mevsimsel olarak dökülmekte ve diğer aylarda  dikkat çekici tüy dökümü yaşanmamaktadır. Tüy bakımların gerekli özen gösterildiğinde tüy dökümü sorunu yaşanmayabilir. British Shorthair tüy bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri yumuşak ve kısa olan bu tarz kedilerin tüy bakımlarını haftada bir yapmak yeterli olacaktır. Çok sık yıkanma ihtiyacına da gereksinim duymayacakları için haftanın belirli günlerinde tüylerinin bakımının yapılması yeterlidir.

British Shorthair’ın tüylerini canlarını acıtmayacak şekilde özel fırçayla haftada en az bir kere fırçalayabilirsiniz. Bu şekilde tüylerinin daha canlı ve bakımlı görünmesine katkı sağlayabilirsiniz. Tüy bakımını belirli aralıklarda ve düzenli bir şekilde yaparak kaliteli bir şekilde tüylerinin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

British Shorthair Ne Zaman Tüy Döker?
British Shorthair Ne Zaman Tüy Döker?

Tüy Bakımına Özen Gösterin

British Shorthair, görünümleri ve mizaçlarıyla dünyanın en özel ve gözde kedilerinden birisidir. Siz de cins kedilere sahipseniz, çok şanslısınız. Dikkatli ve özenli bir bakımla kedinizin daha sağlıklı ve bakımlı tüylere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Sevimli dostunuzun tüy bakımına özen göstererek onun bakımına yardımcı olun.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "British Shorthair Tüy Döker mi?".
  • Sevda

    Merhaba, depremzede kedi sahiplendik astım hastalığı varmış. 2 günde bir krize giriyor sürekli hapşırıyor ve balgam çıkartıyor. Bunun için ne yapmamız lazım? teşekkürler

    • Ayşenur Bekgöz Post author

      Merhabalar, evde yapabileceğiniz bir şey yoktur. Veterinere gitmeniz gerekiyor. Veteriner tedavi başlatacak ve uygun ilaçlar verecektir.