Bir başka kedi kumu olan Noble doğal kedi kumu, kedi kumlarının genel özellikleri ve kedilerin tuvalet alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek için bize katılın.

Kedilerle birlikte yaşayan kedi sever dostlarımızın en büyük problemlerinden birisi de kedinin temel bakımı için seçecekleri ürünler. Hepimiz kıymetli bir canla aynı evi paylaştığımızı, onu sağlıklı ve mutlu yaşatmamız gerektiğini ve kendimizi de onların bazı olumsuz etkilerinden korumamız gerektiğini biliyoruz. Kedi dostlarımızın da en temel ihtiyaçlarından birinin tuvalet olduğu su götürmez bir gerçek. Peki, biz kedilerimizin tuvalet ihtiyacı için ne yapmalıyız? Hangi ürünleri, ne şekilde kullanmalıyız? Bunları gerçekten biliyor muyuz?

Noble Doğal Kedi Kumu

Noble kedi kumu diğerlerinin aksine %100 doğal materyallerden %100 doğal olarak üretiliyor. Elbette %100 yerli bir ürün olması da bambaşka bir güzellik. Alışılagelmiş kedi kumlarının tüm standartlarını sağlıyor ve kedi dostlarımıza zarar vermiyor. “Türkiye’nin ilk ve tek %100 doğal ve organik kedi kumu” unvanıyla kulağa oldukça etkileyici gelen bu ürün detaylarıyla da bir o kadar etkileyici.

Endüstriyel kullanım için yetiştirilen çam ağaçlarından üretilen çam peletinden üretilen Noble kedi kumu %100 doğal içeriğini çam ağaçlarından alıyor. Üretildiği çam peleti kesinlikle ormanlara zarar vermeden bu amaçla yetiştirilmiş ağaçlardan yararlanılarak elde ediliyor. Bitki temelli bir ürün olması sebebiyle hiçbir zararlı kimyasal kullanılmadan ve doğallıktan ödün verilmeden üretilen Noble kedi kumunun performansı da hayli yüksek.

Pek çok kedi kumuyla kıyaslandığında standartların üzerinde bir performans ve fayda sağlayan Noble kedi kumu sıvıyla temastan sonra sadece 20 saniye gibi kısa bir sürede topaklaşıyor. Topaklaşan kumun dağılması veya kopması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte kedinizin kullanımından sonra ne kadar kısa bir süre içerisinde kumu temizlerseniz kedinizin ve sizin sağlığınız için o kadar iyi olacaktır.

Noble kedi kumunun bir diğer kullanım kolaylığı ise tamamen suda çözünebilir olması. Yani, evlerimizdeki herhangi bir gidere atıldığında tıkanma gibi problemlere sebep olmadan kullanabiliyoruz. Artık kedimizin tuvaleti için ayrı bir çöp poşeti bulundurmamız ve sürekli çöp atmakla uğraşmamız gerekmiyor. Noble kedi kumunun topaklaşan kısımlarını kum küreğiyle alıp kendi tuvaletimize atmamız yeterli. Neredeyse kedimiz bizim tuvaletimizi kullanacak, bu kedilerden korkulur 😊

Diğer bir özelliği de idrar ve dışkı kaynaklı kötü kokuyu maskelemenin yanında evinize çam ormanı kadar ferah bir koku yayması. Marka bunu “eviniz amazon ormanlarına dönecek” şeklinde ifade ediyor. O kadarına gerek var mıydı bilinmez ama güzel ve ferah kokuların hepimizin hayatını olumlu yönde etkilediği su götürmez bir gerçek. Hele şehirlerde sıkışıp kaldığımız, günlük hayatın kargaşasından bunaldığımız hayatlarımızda evimizi çam kokusunun sarmasını kim istemez ki!

Buradan Alabilirsiniz: Noble Doğal Kedi Kumu

Kimyasal İçerikli Kedi Kumları

Piyasada yaygın olarak bulunan kedi kumlarının hemen hepsi birtakım kimyasal içeriklere sahip ve içerdiği kimyasallar sayesinde koku maskeleme, topaklaşma gibi özellikler gösteriyor. Temelde üç farklı madenden üretilen kedi kumlarından en yaygını bentonit bazlı kedi kumlarıdır. Bentonitin temel özelliği kendi hacminin 2-3 katı kadar sıvıyı içine çekmesi ve uygun boyutlarda sıvıyla temasta topaklaşmasıdır. Bu yüzden kedi kumu üretiminde ideal bir madde gibi görünse de aslında kediler için zararlı olabilecek özellikleri vardır. Doğal bir maden olan bentonit; şişme kapasitesinin artması, kötü kokuları maskelemesi vb. için birtakım kimyasal işlemden geçebilmekte ve bunun sonucunda evlerimizde kullandığımız kedi kumuna dönüştüğünde saflığını kaybetmektedir.

Her ne kadar birçok bentonit kedi kumu orta boyutta tanelere sahip olsa da bentonitin tozlaşma eğilimiyle içerisindeki zararlı kimyasallar tozlarla taşınarak kedinizin ciğerlerine ve sindirim sistemine, hatta daha küçük partiküller hâlinde evinizin havasına karışmaktadır. Bu da özellikle kedilerde burun akıntısı, hapşırma, astım gibi hastalıklara sebep olabilir ve kedinizin solunum yollarında iltihaba yol açabilir.

Şimdiye kadar kullandığımız kedi kumlarından memnun olabiliriz. Ancak iyi bir kedi kumunun tozsuz olma, orta boyutta taneli olma, sert veya sivri olmama, tozsuz bir yapıya sahip olma, suyu emme, antibakteriyel olma ve en önemlisi doğal olma gibi özelliklere sahip olması gerekir. Kedimizin sağlığı ve mutluluğu onunla alakalı diğer her şeyden önemli. Bütün bu özellikler ve doğallık kedinizin mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir kedi olabilmesi için kimyasal katkısız Noble doğal kedi kumunda birleşiyor ve kedi dostlarımızın tuvalet alışkanlıklarına tam bir uyum sağlıyor.

Noble Topaklaşan Kedi Kumu
Noble Doğal Kedi Kumu

Kediler ve Tuvalet Alışkanlıkları

Evcil kedilerin hemen hepsi içgüdüsel olarak dışkılarını gömmeye meyillidir. Bunun temel sebebi, kendisini olası avcılardan ve tehditlerden korumak amacıyla kokusunu gizlemektir. Diyeceksiniz ki evde onun için nasıl bir tehdit olabilir, biz oğlumla/kızımla çok iyi anlaşırız o bana güvenir… Her ne kadar biz farklı yorumlasak da zoologlara göre kediler bizleri vahşi doğadaki yırtıcılar olarak tanımlıyor ve öyle kodluyor.

Bir yandan onlara zarar vermeyeceğimizi bilmelerine rağmen doğa şartlarında diğer pek çok yırtıcıya göre zayıf, güçsüz ve dezavantajlı olan atalarının genlerinden miras kalan gizlenme içgüdüsü ve bizi olası tehdit olarak kodlamaları sebebiyle dışkılarını gömerek kokularını yok etmeye çalışıyorlar. Kedilerin bizi potansiyel tehdit olarak algılıyor olması size biraz ürkütücü gelmişse bunu avantaj olarak düşünebilirsiniz. Öyle olmasa kediniz evinizin her yerini tuvalet olarak kullanacak kadar rahat olurdu. Eee, bu kadar rahatlık da biraz fazla 😊

Tam da burada kedi kumu devreye giriyor. İyi bir kedi kumu; kedinize, size veya evinize zarar vermeden kedinizin dışkı ve idrar gizleme ihtiyacını giderebilecek nitelikte, kötü kokuları engelleyen, doğal ve en önemlisi kedinizin kullanırken rahat edebileceği bir materyal olmalı.

Noble Doğal Kedi Kumunun Kullanımı

“Peki, nasıl kullanacağız bu yepyeni ve bambaşka kedi kumunu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında kullanımı pek de farklı değil. Bir paketi 7 litre kum içeren Noble kedi kumunu, kedinizin tuvaletinde 5-7 cm yüksekliğe kadar doldurduktan sonra tek yapmanız gereken kedinizin tuvaletinin gelmesini beklemek ve tuvaletini yaptıktan sonra topaklaşan kumu delikli kürekle eleyerek ayırıp Wc’ye atmak. Tabii, maksimum fayda ve tasarruf için her eksilişinde düzenli olarak kum eklemeniz de gerekiyor.Bir paket Noble kedi kumunun 4-6 hafta kadar kullanılabildiği belirtilse de kedinizin cinsine, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarına göre bu süre değişebilir. Kullanıcı yorumlarında 4 haftanın altına düştüğüne hiç rastlamadık ama 6 haftadan fazla kullananların olduğunu gördük. Ürün açıklamasında gerçekçi değerler paylaştığı için Noble’ye teşekkür etmeden geçemeyeceğiz. Biliyorsunuz ki birçok marka özelliklerini abartarak anlatmayı pek seviyor.

Olur da kediniz, Noble kedi kumunu yadırgar ve bu köklü değişime alışamazsa diye bir de önerimiz var. Kediniz yeni kumunu kullanmak istemezse Noble’yi eski kedi kumuyla karıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kademeli olarak eski kedi kumu oranını azaltırsanız kedinizin yeni kumuna kolayca alışacağından emin olabilirsiniz. Kaldı ki bu sadece Noble doğal kedi kumu için değil her yeni marka için geçerli bir kullanım şeklidir. Yani kediler herhangi bir kedi kumunu da yadırgayabilir ve ona alışmakta zorlanabilir.


Kedi kumu hakkında miyavliyo.com takipçileri için yaptığımız araştırmalar ve deneyim aktarımları sonucunda Noble doğal kedi kumunun başka bir kedi kumu olduğu, kedi dostlarımızın daha sağlıklı ve mutlu olması için denenmeye değer bir ürün olduğu sonucuna vardık. Siz de kedi kumları hakkında bildiklerinizi ve deneyimlediklerinizi yorumlarda paylaşarak dostlarımızın hayatlarına dokunabilirsiniz.

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?