İtalya’da aradıkları mutluluğu bulamayıp Amerika’da ünlü olan İtalyan Tazıları, günümüzde de halen popülerliklerini korumaktadırlar.

İtalyan Tazılarının kökenleri tam olarak bilinmese de isimlerinden anlaşıldığı gibi İtalya’da meydana geldikleri tahmin edilmektedir. İddiaya göre İtalya’ya gelen insanlar İtalyan Tazılarını görüp almışlardır ve beraber Avrupa’daki birkaç ülkeyi dolaşmışlardır. 17.yüzyıl zamanlarında İngiltere’ye getirildiklerinde soylu insanlar tarafından çok beğenildiler ve popülerlikleri hızla yükselmiştir. Özellikle Kraliçe Victoria, İtalyan Tazılarını çok sevmiş ve benimsemiştir.

İtalya’nın önde gelen ressamları İtalyan Tazılarının görünümlerinden ve zarifliklerinden dolayı çizimlerinde kullanmışlardır. Avrupa’da yaşayan kral ve kraliçeler bu tabloları gördükten sonra İtalya’ya ziyarete gelerek İtalyan Tazılarını yakından görmek istemişlerdir. Özellikle bir ülkenin kralı İtalyan Tazısı sahiplenmek için 200’den fazla büyükbaş vermeyi teklif etmiştir.

Belli bir süre sonra İtalya’da köpek sahiplenen insanların sayısı çok artmıştı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından sonra ülkede birçok sorun ve ekonomik sıkıntılar meydana geldiği için insanlar sahiplendikleri köpekleri bırakmak zorunda kaldılar. Haliyle İtalyan Tazılarının popülerlikleri azaldı ve sayılarında da ciddi bir düşme meydana gelmiştir.

1800 yıllarında İtalyan Tazılarının nesillerinin kurtulması için Amerika’ya gönderildiler. Sayıları ve popülerlikleri çok azdı ama bedensel olarak oldukça sağlıklıydılar. Amerika’daki uzman köpek yetiştiricileri nesillerini kurtarmak için detaylı çalışmalara başladılar. Hem bu konuda başarılı oldular hem de popülerliklerinin yeniden artmasına neden oldular. Daha sonra 1886 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındılar.

İtalyan Tazı
İtalyan Tazı

İtalyan Tazısı Özellikleri

Meydana geldikleri ülkede ilgi ve alakayı yakalamayıp Amerika’da üne kavuşan İtalyan Tazıları, halen bulundukları ülkede çok popülerlerdir. Görünüşleri ve zarifliğiyle diğer köpeklerden farklı oldukları için zorlu yollardan bir şekilde geçmeyi başarmışlardır. Haklarında bilinen ve bilinmeyen özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kökeni: İtalya
  • Ortalama Boyutları: 34-39 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 4-7 kg
  • Diğer Adı: Greyhound Dog
  • Renkler: Kahverengi, Açık Kahverengi, Krem, Karamel, Kızılımsı, Siyah ya da karışık renkler

Karakter Özellikleri

Görünüşlerinden çok beyefendi/hanımefendi gibi dursalar da aslında çocuk gibidirler. Aşırı hareketli oldukları için oradan buraya atlamayı, koşmayı, zıplamayı ve yaramazlık yapmayı çok severler. Ailesine karşı bağlıdır ve tüm günlerini onlarla beraber geçirmek isterler. Evde yalnız kalmaktan nefret ederler, eğer kalırlarsa bu duruma çok içerlenerek değişik davranışlarda bulunabilirler.

Yabancılara karşı çekingen, tetikte, mesafeli, güvensiz ve soğuk davranırlar. Biraz zaman geçirdikten sonra yabancılara karşı kolayca ısınabilirler ve sevgi dolu yaklaşırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşabilirler ama istemeden zarar vermemeleri için gözetim altında vakit geçirmeleri sağlanmalıdır. Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşabilirler ama birbirlerine ısınmaları için biraz zaman verilmelidir.

Avcı köpekler oldukları için koku duyuları da fazlasıyla gelişmiştir. Hareket eden her şeyi takip ederler ve ellerinden kaçsa bile mutlaka avlarını bulmadan içleri rahatlamaz. Eğitim veya gezme sırasında bile herhangi bir av görürlerse aniden sahiplerini oraya yönlendirmeye çalışarak koşarlar. Karakterlerinde bağımsızlık olduğu için değiştirmeye çalışmak hata olabilir.

İtalyan Tazısı Bakımı
İtalyan Tazısı Bakımı

Fiziksel Özellikleri

İnce, zarif, ve küçük bedene sahiptirler. Ortalama boyutları 34-39 cm, ağırlıkları ise 4-7 kg kadardır. Tabii bu sayısal veriler her İtalyan Tazılarına göre değişkenlik gösterebilir. Sırt kısımları kavislidir ve karın bölgeleri de içe doğrudur. Bacakları çok uzun, ince kemikli ve narindir. Yaklaşık 19 ay dolana kadar sert hareketlerden ve koşmalardan uzak durmaları gerekir.

Boyunları uzun, zarif ve ince şekilde olduğu için boyları uzun gözükür. Kafaları uzun ve dardır, bu sayede yüz hatları da oldukça belirgindir. Kulakları dik, sivri ve üçgen şeklindedir. Normalde kulakları geriye veya yanlara doğru kıvrık şekilde durur. Herhangi bir şeye dikkat kesildiklerinde aniden yukarı kaldırırlar ve anten gibi dik durdururlar.

Pürüzsüz, düz, yumuşak, kısa ve tek katmanlı tüylere sahiptirler. Tüyleri kendiliğinden parlak ve saten gibidir. Kalitelerini bozmamak adına mutlaka bakımlarının dört dörtlük yapılması gerekmektedir. Kahverengi, açık kahverengi, kızılımsı, siyah, beyaz, karamel, krem rengi ve koyu sarı renklerinde tüyleri vardır. Bazı İtalyan Tazılarının beyaz benekleri olabilir ama bu standartlara uygun değildir ve kabul edilmezler.

İtalyan Tazısı Bakımı

Tüyleri ve kısa tek katmanlı olduğu için bakımları oldukça kolaydır. Tüylerinin parlaklıklarını ve canlılıklarını kaybetmemeleri için haftada 2 kez tarama-fırçalama işlemleri yapılmalıdır. Mevsimsel olarak tüyleri fazla dökülebilir, bunu önlemek ve ölü tüylerinin daha rahat atabilmeleri için haftada 4 kere tarama-fırçalama yapılabilir.

Tüylerinin daha kaliteli olabilmesi için ayda 1 kere uygun köpek şampuanıyla banyo yaptırılabilir. Banyodan sonra fön makinesinin en düşük ayarında ya da havluyla kurutulmalıdır. Özellikle tüylerinin arası iyice kurutulmalı, hiç ıslaklık kalmamaya özen gösterilmelidir. Kurutma işleminden sonra tüyleri tekrar taranmalı ve tüy bakımı sona erdirilmelidir.

Haftalık olarak ağız-diş, pati, kulak, göz ve burun kontrolleri yapılarak uygun köpek solüsyonlarıyla temizlenmesi gerekir. Ayrıca İtalyan Tazılarının tırnaklarının uzama hızına göre ayda 1-2 kez kesilmelidir. Düzenli olarak veteriner kontrollerine gitmeli ve aşılarının haricinde genel muayeneleri yapılmalıdır.

İtalyan Tazısı Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı ve herhangi bir genetik hastalıkları olmayan köpeklerdir. Görünüşleri zarif oldukları için dayanıksız olarak bilinirler ama aslında tam tersidir. Yalnızca bacakları uzun ve ince kemikli oldukları için 19 aylarını doldurana kadar sert zeminde vakit geçirmemeye ve hızlı hareketlerden kaçınmaya dikkat etmelilerdir. Ortalama yaşam ömürleri 12-15 yıl kadar belirlense de bu sürenin azalıp artması sahiplerine bağlıdır.

İtalyan Tazısının Özellikleri
İtalyan Tazısının Özellikleri

İtalyan Tazısı Egzersiz

İtalyan Tazılarının enerjileri çok yüksek oldukları için sürekli hareket etmek isterler. Yapacakları egzersiz sadece bedenlerine değil psikolojilerine de çok iyi gelir. 19 aylarını doldurduklarından sonra sahipleriyle beraber 1-1.5 km hafif tempolu yürüyüşler yapabilirler. Bunun dışında 1-1.5 saatlik oyun oynama, av peşinde koşma, nesne geri getirme, top oynamak vb. gibi aktiviteler yapılabilir.

Tek katmanlı tüylerinden dolayı soğuk havalara karşı çok hassastırlar. Özellikle soğuk havalarda köpek giysilerinden kazak, mont, yelek, elbise vb. gibi sıkı giydirilip egzersiz yapılmalı ya da evde uygulanmalıdır. Avcı ruhları oldukları için dışarı çıkıldığında mutlaka tasma takılmalıdır. Aksi halde dikkatlerini çeken şeylerin peşinden gitmek için aniden ortadan kaybolabilirler.

İtalyan Tazısı Eğitilebilir mi?

Bu cinslerin dört dörtlük eğitilmeleri için mutlaka yavruluk dönemlerden itibaren eğitime başlanmalıdır. ”Ağaç yaş iken eğilir” sözünü köpeklerin eğitimlerinde daha iyi anlayabiliyoruz. İtalyan Tazıları çok zeki, sahiplerinin sözlerini dinleyen ve komutlarını ciddiye alan köpeklerdir ama bazen başlarına buyruk davranabilirler. Böyle davranmamaları için yavruluk dönemlerinde temel komutlar öğretilmeli ve sahiplerinin sözlerinden dışarıya çıkmamaları gerektiğini bilmeliler.

Dikkatleri çabuk dağılan köpekler olduklarından otoriter ve lider vasıflı sahiplere ihtiyaçları olacaktır. Tam tersi duygusal, hassas ve her şeye izin veren sahipleri olursa kendi kafalarına göre hareket ederler ve doğru düzgün eğitim almamış olurlar. Daha çok pozitif kelimeler kullanmalı ve güzel bir şey yaptıklarında ödüllendirmek adına mutlaka fiziksel temas edilmelidir.

Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı mesafeli olmamaları için sosyalleştirme dersleri de verilmelidir. Parklara götürülerek diğer hayvanlarla zaman geçirmeleri ya da aralarında oyun kurmaları sağlanmalıdır. Küçük yaşta yeterince sosyalleşirlerse büyüdükleri zaman herkesle çok iyi anlaşabilirler. Sahipleri İtalyan Tazılarına ne kadar sevgi dolu yaklaşırlarsa onlar da diğer insanlar ve hayvanlara hassas yaklaşırlar.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?