Kirpiler ne yer , ne ile beslenir ? Kirpiler ne yemez nelerden hoşlanmazlar.

Kirpiler ne yer , ne ile beslenir ? Tatlı ve dikenli canlılar kirpiler etçil canlılar sınıfında yer almalarına rağmen son derece ilginç beslenme alışkanlıklarına sahiplerdir. Geniş bir yiyecek menüsüne hayır diyemeyen sevimli dostlarımız doğada beslenme şekilleriyle hayatta kalma iç güdülerini kullanarak beslenirler. Evcil hayvan olarak da beslenebilen dikenli dostlarımızın, evde beslenirken yiyecek tercihlerini bilmek önemlidir. Hangi besinleri sevdiğini bilmek yaşadıkları ortamlarda daha mutlu olmalarını sağlar. Hayvan severler sadece ormanlarda, çalılıklarda değil bu ortamların yanı sıra zaman zaman şehirlerde de kirpileri görebilirler ve beslemek isteyebilirler. Bu durumda da kirpiler ne yer? merak konusudur. Böceklerden kuru mamaya kadar besin tüketimleriyle yaşamlarını sürdürürler.

Kirpiler Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Dikenli minik yaratıklar kirpilerin ağırlıklı olarak beslenme saatleri doğaları gereği akşam saatleridir. Kendilerini düşmanlardan koruyacak mekanizmaları bulunsa da koku ve işitme duyularını kullanarak avlarına ulaşırlar. Doğal ortamlardaki beslenmede yaşamsal faaliyetlerini en iyi seviyeye taşıyan yüksek miktarda protein alımı onlar için önemlidir. Kurtçuklar, termitler, çekirgeler, kiremit böcekleri ve hamamböcekleri gibi canlı böcekler en çok tercih ettikleri etçil besinler haline gelirler. Avlanma iç güdüleri gelişmiş olduğundan dolayı bu tür besinler ilk öncelikleridir.

kirpi resmi

Evcil kirpilerin beslenme alışkanlıklarında doğal ortamlarındaki koşullara en yakın beslenme tarzını onlara sağlamak yaşam kalitelerini yükseltir. Ancak sadece gece değil günün belirli saatlerine bölerek onları besleyebilirsiniz. Kirpilerin sevdiği yiyecekler bulunduğu gibi aynı zamanda onlara zararlı gelebilen bazı gıdalar da bulunur. Kirpi ne yer? için listelenmiş olan favori lezzetlerini onlara evcil hayvan olarak bakarken ya da bahçenizi ziyaret ettiklerinde sunabilirsiniz.

Kirpilerin yedikleri besinler:

 • Mısır
 • Havuç
 • Kuru meyveler
 • Muz
 • Elma
 • Çilek
 • Haşlanmış yumurta
 • Domates
 • Kabak
 • Lahana
 • Kedi maması
 • Köpek maması
 • Böcekler
 • Tavuk eti

Etçil canlılar olan kirpiler aynı zamanda sebzeleri ve meyveleri yemekten çok hoşlanırlar. Dengeli besin planı tam onlara göredir. Hayvanlar aleminde beslenmelerinde diyet programına benzer bir liste görebilmemiz mümkündür.

Evcil Kirpi Ne Yer?

Kirpiler evcil olduklarında yeme alışkanlarına hemen uyum sağlarlar. Dikenli ve tüylü dostlarımız kirpilerin ev ortamında yiyebilecekleri seçenekler oldukça fazladır. Beslenme düzenlerini bozmadan tamamen kirpilerin sevdiği tarzda besin profillerini verebilmek mümkündür. Temel gıda besinlerine ek olarak mama yemek kirpilerin beslenmesindeki protein ihtiyacını karşılar. Evcil kirpiler için daha önce yemedikleri besinleri tanıtırken yavaşça uyum sağlamalarını bekleyerek besinlere ilgi duymalarını sağlayabilirsiniz. Ağırlıklı olarak protein ve yağ oranı dengesi iyi ayarlanmış beslenme planı evcil beslenmelerinde vücut dirençlerini arttırır.

kirpiler ne yer

Kedi mamaları, köpek mamaları ve kedi bisküvisini severek tüketirler. Mamaların içeriğinde bulunan özel besin profilleri sayesinde her tüketimlerinde sağlıkları açısından fayda sağlayan bir çoklu gıda grubunu midelerine indirirler. Evcil kirpilere çeşitli meyveler, sebzeler de verilir. Kirpilere su vermek de oldukça önemlidir. Yeterli su içtiklerinde metabolizmaları sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder.

Yavru Kirpi Ne Yer?

Kirpi ne yer? hakkında için çok çeşitli yiyecek grupları olmasıyla birlikte yavru kirpiler için beslenme profili biraz daha sınırlıdır. Yenidoğan yavru kirpilerin beslenmesi anne sütünü içermektedir. Sütten kesilme dönemlerine kadar sadece bu besin içeriğiyle beslenmeleri onlar için yeterli olan en doğru seçenektir. Yavru kirpi 5-7 haftalık zaman dilimi geçtikten sonra anne sütünden kesilir. Anne sütünden kesilen kirpiler yavaş yavaş yetişkin kirpilerin beslenme alışkanlıklarına ayak uydurmaya başlarlar.

Kirpiler Ne Yemez?

Kirpi

Kirpilerin bazı gıdalara karşı reaksiyon verdikleri bilinir. Kirpilere verilmemesi gerekenler arasında ilk sırada süt bulunur. Laktoz intoleransı olan bu canlılara süt vermek onların sağlık durumlarını ciddi derecede etkileyebilir. İshal başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşamamaları için süt yerine sıvı gıda alımlarında su verebilirsiniz.

Çikolata içeriğindeki teobromin maddesi maddesi kaynaklı olarak kirpilerde olumsuz sağlık sorunu yaratabilecek besin ögelerindendir. Evcil ya da doğada olması fark etmeksizin çikolatayla birlikte şekerli gıdaları vermemeniz gerekir.

Yağda kızartılmış yiyecekler kirpilere verilmemesi gerekenler arasında bir diğer bilinmesi gereken besin profil yapısındadır. Yağ oranlarının belirli bir seviyenin üzerine çıkması sevimli dikenli dostlarımız için zorlayıcı olur.

Kirpilerin yemediği diğer besinler:

 • Tuzlu yiyecekler
 • Baharatlı yiyecekler
 • Kemikler
 • Patates
 • Un kurtları
 • Ananas

Sağlıklı yaşam standartlarını korumak kirpiler için beslenmelerinden geçer. Kirpilerin dünya üzerinde çok sayıda farklı türü bulunuyor olsa da beslenme yapıları içgüdüleri gereği aynıdır. Kirpiler ne yer , kirpiler ne yemez gibi soruların cevaplarını da bu makalemizde paylaşmış olduk.Sizlerin de kirpiler ile ilgili bildiği şeyler varsa yorum bölümünden yazabilir.

Article by

How about writing a comment?