Tuvalet konusunda hassas olan kediler bazı durumlarda kakasını kum kabının dışına yapabilir. Bunun nedenlerini yazımızda açıkladık.

Evde kedi besleyenler bilir. Bu sevimli ve küçük dostlarımız tuvalet konusunda son derece titiz ve hassastırlar. Doğaları gereği tuvaletlerini uygun yere yapar ve ortalıkta dışkı kalıntısı bırakmazlar. Ev içinde kum kapları kedilerin tuvaletlerini yapmaları için kullanılır. Kısa sürede kediler kum kabına tuvaletini yapmayı öğrenir. Bazı durumlarda kediniz kum kabının dışına kakasını yapabilir. Kedim kakasını kum kabının yanına yapıyor diye endişelenen veya aslını merak edenler olabilir.

Kedilerde tuvalet eğitimi genelde basittir. Kısa sürede pek çok kedi tuvaletini kum kabına yapmayı öğrenir. Ancak bazı durumlarda bunun tersi olabilir. Şirin dostlarımız bazı durumlarda tuvalet kabı yerine kabın yanına tuvaletini yapmayı tercih edebilir ve bunun pek çok nedeni olabilir:

Kum veya Kum Kabının Değişmesi

Kedinizin tuvaletini kum kabı dışına yapmasının nedenlerinden biri kum ya da kum kabının değişmesi olabilir. Farklı kuma geçiş yapılması ve kum kabının her zamankinden farklı alanda bulunması kedinizde bu değişikliği olumsuz algılamasına neden olabilir. Değişiklikleri pek sevmeyen kediniz için bu durum onun tepki göstermesine neden olabilir. Bunun önlemek için kum kabını her zamanki yerine koyabilirsiniz.

Kokusu ağır kumlarda kedinizin kum kabının benimsememesine yol açabilir. Bunun için kedinizin tepki vermediği rahat ettiği kum çeşidini tercih edebilirsiniz. Kokuyu hapseden kumlar, kedinizin için hem sağlıklı hem de onun rahat bir şekilde tuvaletini yapması için ideal olabilir. Bu tarz kumları kediniz için kullanabilirsiniz.

Kum Kabının Yeterince Temiz Olmaması

Kedilerin hassas ve son derece temizliğe önem veren hayvanlar olduğunu söylemiştik. Kedilerin kum kabı dışına tuvaletini yapması bazen bu tepkinin neticesi olabilir. Kum kabının yeterince iyi temizlenmemesi, pislenen kumun uzun süre değiştirilmemesi neticesinde kediniz kum kabına tuvaletini yapmak istemeyecektir.

Kediler tuvaletlerini yapmak için temiz yerler ararlar. Kum kabı ve kumun temiz olduğundan emin olunca kum kabına yaparlar. Aksi durumda sevimli dostlarınızın kum kabının dışına kakalarını yapması olası bir durumdur. Bunu önlemek için düzenli olarak kumunu değiştirin ve minik dostunuzun kum kabını belirli aralıklarda yıkayıp, temizlemeyi ihmal etmeyin.

Kedilerin Kum Kabı Dışına Tuvaletini Yapması
Kedilerin Kum Kabı Dışına Tuvaletini Yapması

Sağlık Sorunları

Kedinizin kakasını tuvalet kabının dışına yapması sağlık sorununa işaret edebilir. Bağırsak ya da böbrek sorunları bunun en temel nedeni olabilir. Kediniz sık bir şekilde ishal oluyorsa veya dışkısı normalden farklı renkteyse minik dostunuzun bağırsak ya da böbrek sorunu olabilir. Durum bazen daha da ciddi olabilir. Kedinizin kakasında kana rastlayabilirsiniz. Bu tip durumlarda acil veterinere gitmekte yarar vardır.

Yeme sorunları

Kedinizin kum kabı dışına tuvaletini yapmasında yeme- içme konusunda yaşadığı sıkıntılar da geçerli bir neden olabilir. Gün içinde verdiğiniz herhangi bir yiyecek kedinizin sağlığını etkileyebilir. Örneğin; farklı bir yaş mama kullanmanız, süt veya yoğurt gibi laktoz oranı yüksek besinler kedinizin sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu durum kakasını kum kabı dışına yapmasına neden olabilir.

Kedi Kakası Temizlenmesi
Kedi Kakası Temizlenmesi

Kedi Kakasını Kum Kabına Yapıyorsa Neler Yapılabilir?

Tüylü dostunuz kakasını kum kabının dışına mı yapıyor? bu durum sizin ister istemez canınızı sıkacaktır. Bazı sabırsız kedi sahipleri sinirine hakim olamayıp kızma, bağırma gibi istenmeyen durumları sergileme eğilimine girebilir. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Kediniz kakasını kum dışına yapıyorsa sizin yapabilecekleriniz aslında çok basit: kedinize her zamankinden daha çok sevgi ve ilgiyle yaklaşmaktır.

Göreceksiniz kediniz en kısa sürede eskisi gibi kakasını kum kabına yapacaktır. Sevimli dostunuz kum kabı dışına kakasını yaptıysa onu sevgiyle kucağınıza alıp kum kabına bırakın. Tuvaletini yapmasının yerinin kum kabı olduğunu bu şekilde anlatmaya çalışın. Ayrıca kakasını yaptığı yerlerdeki hem kokunun hem de pisliğin iyice gitmesi için enzim bazlı temizleyiciler ile bu yerleri güzelce temizleyin.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedim Kakasını Kum Kabının Yanına Yapıyor".
 • Serpil Işıl

  Merhabalar bir yaşında bir erkek kedim var yaklaşık iki ay evvel sadece kakasını evin değişik yerlerine yapmaya başladı.Veterinerimiz işaretleme yapıyordur dedi ve kısırlaştırdık.Ama hala dışarıya yapmaya devam ediyor.Kum kabını cogalttik ,onerilenleride yaptık ama çözüm bulamıyoruz Evde tek kedi bütün ilgide ona ama bir türlü düzelmedi

 • Yıldız

  Kedim sürekli dışkısını da çişini de kum kabının dışına yapıyor. Artık kafayı yiyeceğim…

  • Hilal

   Benimki de bu şekilde bıktım artık