Kedilerin gözleri özellikle karanlıkta parlar. Peki neden parlar? Kedilerin göz yapısıyla ilgili birbirinden ilginç bilgi yazımızda.

Kedilerin gözlerinin parlak ve ışıl ışıl olduğunu bilmekteyiz. Pek çok insan bu parlaklığı gözler ve hayranca bakar. Peki kedilerin gözleri neden parlar? özelliklede geceleri veya karanlık ortamlarda parlamasının nedenleri nelerdir? şeklindeki sorulara yazımızda sizler için derledik.

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlar?

Kedi severlerin ve ev ortamında kedi bakanların sürekli rastladığı bir durumdur. Geceleri yataktan kalkan ev sahipleri, evin içerisinde dolaşırken karanlıkta bir çift parıldayan ışık görürler. Karanlıkta bu kadar parlayan ve dikkat çeken kedi gözlerinin parlamasının asıl açıklaması şu şekildedir; Öncelikle bilinmesi gereklidir ki kediler, ilginç bir şekilde geceleri daha iyi görebilmektedirler. Geceleri daha iyi görebilmesini sağlayan göz yapısı sayesinde karanlıkta dahi kendilerini dış faktörlerden koruyabiliyorlar.

Kedilerin göz yapısının bir diğer özelliği de ışığın çok düşük olduğu alanlarda dahi gözlerinin parlamasıdır. Sevimli kedilerin göz yapısı ve retinalarının ardında bulunan katmandan ötürü gözleri parlar. Kedilere farklı bir özellik katan göz yapısı, hem düşük ışıklarda hem de tamamen karanlık ortamlarda gözlerinin daha iyi görmesine ve fazlasıyla parlamasına neden olmaktadır.

Kedilerin gözlerinin parlaması durumu, yalnızca kedilerde değil farklı hayvanlarda da görülür. Örneğin geyiklerde, atlarda, köpeklerde ve diğer yırtıcı olan hayvanların çoğunda hem gece görüşü daha nettir hemde göz parlamasına şahit olunmaktadır.

Kedilerin Gözlerinin Parlamasının Bilimsel Açıklaması

Tapetum lucidum katmanı, kedi gibi hayvanlarda bulunan ve ışığı ayna gibi yansıtarak sinir hücrelerine ulaştıran bir göreve sahiptir. Gece görüşlerini netleştiren bu katmanın parlaklık yaratması, insanların flaşlı fotoğraf çekerken gözlerinin parlamasıyla özdeş bir nedene sahiptir. Işığın az olduğu ortamlarda göz bebekleri büyüyerek gözlerin içine olduğundan fazla ışık girmesini sağlar. Tapetum lucidum tabakasından gelen bu ışıklar, karanlıkta hemen fark edilebilir ve adı “parlama” olarak tanımlanır.

Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlar?
Kedilerin Gözleri Karanlıkta Neden Parlar?

Kedilerin Gözleri Hakkında İlginç Bilgiler

Kedilerin gözleri ile ilgili birbirinden ilginç bilgiler bulunmaktadır. Örneğin, eliptik göz şekilleri ile gözlerine karşı gelen ışıkların ölçüsünü kendileri ayarlayabilirler. Retinaya ulaşacak olan ışığın oranı üzerinden de kontrol yetisine sahiplerdir. Kediler, insanlardan farklı olarak, karanlık ortamlarda 7-8 kat daha net görebiliyorlar. Ayrıca kedilerin gözlerinin karanlıkta iyi görebildiğinden bahsetmiştik. Ancak hiçbir şekilde ışığın olmadığı yani mutlak bir karanlık içerisinde kedilerde bir şeyler görmekte zorlanmaktadırlar.

Kediler, insanlara oranla çok daha parlak ve farklı göz yapılarına sahiptirler. Kedilerin gözleri neden parlar? başlıklı bu yazımızda merak edilen ilginç bilgileri sizler için derleyip, paylaşmaya çalıştık. Aklınıza takılan sorular için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Her zaman sorulara ve yorumlara açığız.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?