Miyavliyo
Kediler Neden Dilini Çıkarır

Kediler Neden Dilini Çıkarır?

Kedinin dilini dışarı çıkarması, alışılmadık bir durumdur. Sevimli olsa da, bu durum normal kabul edilmez. Peki Kediler neden dilini dışarı çıkarır?

Kedilerin dilini dışarı çıkarması, normal kabul edilmez. Her davranışlarında olduğu gibi, bunda da bir işaret aranır. Görünüm açısından sizi rahatsız etmese de, kedilerin dil çıkarması bir sorun olduğunun göstergesidir. Kedilerin dil çıkarması, bir rahatsızlığın göstergesi olabilir ve endişe altındayken, dillerini çıkarabilirler. Nefes alma zorlukları görülen kediler de, dillerini dışarı çıkararak nefes alma işlemini kolay hale getirmek isteyebilir. Kedilerin dilleri en gelişmiş organları olarak bilinir. İnsan diline nazaran oldukça hassas bir yapıya sahip olduğunu da söylemek gerekir.

Kediler Dilini Nasıl Kullanır?

Kediler dillerini yiyecek ve su yakalamak için kullanır. Gelişmiş dil yapıları sayesinde, yiyecekleri seri bir şekilde yakalama hızına sahiptir. Kedilerin dil yüzeyi tat tomurcuklarından oluşur. Bu tat tomurcukları zamanla bir araya gelerek, kedilerin dil yüzeyini oluşturur. Kedilerin dilini kullanması, istedikleri şekilde ayarlanabilir. Bu seviyeyi miyavlama dereceleri belirler.

Kedilerin dillerini kullanış şekli, günlük yaşamları içinde de farklılık gösterebilir. Bu farklılık kedilerin dillerini farklı şekillerde kullanmasına bağlıdır. Kedilerin dilleri, sürekli yiyeceklerle uğraştığı için enfeksiyon kapabilir. İlerleyen durumlarda iltihaplanma görülür ve kediler dillerini kaybedebilir. Dilleri sayesinde hayatlarını sürdüren kediler için, bu oldukça zor bir durumdur.

Kedilerin Dilini Dışarı Çıkarma Nedenleri
Kedilerin Dilini Dışarı Çıkarma Nedenleri

Kedilerin Dilini Dışarı Çıkarma Nedenleri

Kedinizin dilini dışarı çıkarması, farklı durumların habercisi olabilir. Bu durumda kedinizin ne sıkıntısı olduğu, ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Kedilerin dillerini dışarı çıkardığı durumlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Kediler öksürmeye hazırlandığında dilini dışarı çıkarır,
  • Kusmak üzere olan kediler de dilini çıkarır,
  • Stresli ve korku altında hisseden kedilerin de dillerini dışarı çıkardıkları görülür. Bu durumda, kediler güven altında hissedecekleri bir ortama geçirilmelidir. Bu şekilde yaşadıkları stres seviyesi de önemli ölçüde düşmüş olur,
  • Sıcak havalarda da kedilerin dillerini dışarı çıkardıkları görülebilir,
  • Nefes almakta zorlanan kediler, bu durumu kolaylaştırmak için dillerini dışarı çıkarır,
  • Kendini iyi hisseden kediler de dilini dışarı çıkarabilir.

gibi nedenleri sıralayabiliriz. Kediniz sürekli dilini çıkarıyorsa veya dışarda tutuyorsa, yukarıda belirttiğimiz nedenlerden kaynaklanabilir. Bahsettiğimiz durumları göz önüne alarak bu durumu engelleyebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle