Kediler sadece burunları ile nefes alır ve nefes alırken ağızlarını açmazlar. Neden ağzı açık nefes aldıklarını biliyor muydunuz?

Solunum zorluğu yaşamayan sağlıklı bir kedinin nasıl nefes aldığını bilmek, olası hastalıklara karşı kısa sürede önlem almanıza yardımcı olur. Öncelikle kediler burunlarından nefes alır, dakikada ortalama 20-40 arası nefes alması gerekir. Nefes alırken ses çıkarmazlar ve ağızlarını açmazlar. Eğer bu normallerin dışında farklı bir durum meydana geliyorsa kediniz muhtemelen solunum zorluğu yaşıyordur. Peki, solunum zorluğu yaşayan kedilerde ne gibi hastalıklar olabilir? Nefes alırken ağızlarını açmaları neyi gösterir? İşte bilmeniz gereken her şey…

Kediniz Ağzı Açık Nefes Alıyorsa Dikkat!

Kedim ağzı açık nefes alıyor diyorsanız dikkatli olmalısınız. Kediler nefes alırken zorlandığında bazı fiziksel tepkilerle fark etmenize yardımcı olur. Ağzı açık nefes almasının iki sebebi vardır: nefes nefese kalıyor olabilir veya nefes darlığı yaşıyor olabilir. Nefes nefese kalmasının sebebi ateşinin olması, kullandığı bir ilacın yan etkisi olabilir. Bu durum tehlikeli olmasa da mutlaka muayene edilmesi gerekir. Nefes darlığı yaşaması ise ağzı açık nefes almasındaki asıl sebep olabilir. Bununla birlikte öksürme, kafasını öne eğme gibi belirtiler de gösterebilir. Ağzı açık nefes almasına sebep olabilecek hastalıklar şunlardır:

 • Bakteri enfeksiyonları,
 • Tümör,
 • Bronşit,
 • Alerji,
 • Astım,
 • Göğüs hastalıkları,
 • Göğüs duvarında bakteri zehirlenmesi.

Göğüs hastalıkları, burun hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların en belirgin özelliği kedinizin ağzı açık nefes almasıdır. Bu durumu fark etmeniz halinde evde yapabileceğiniz herhangi bir müdahale yoktur. Kedinizi veterinere götürmeli ve tedavi sürecinde yanında olmalısınız.

Kedilerde Solunum Zorluğu Belirtileri

Kedilerde solunum hastalıkları oldukça sık rastlanan sağlık sorunlarıdır. Bu durum genellikle kedinizin normalden daha farklı solumasına sebep olur ve kedinizi izleyerek fark edebilirsiniz. Öncelikle kediler nefes alırken ses çıkarmazlar. Eğer ufak da olsa ses çıkarıyorsa sorun yaşadığını gösterir. Bu nedenle kedinizin yanına yaklaşarak nefes alırken ağzını açıp açmadığına bakmalı ve dinlemelisiniz. Zorlandığını fark edebilir, burun tıkanması gibi bir durum varsa ona yardımcı olabilirsiniz.

 • Kedilerde solunum zorluğunun belirtilerinden biri ağzı açık nefes almasıdır. Kediler neden ağzı açık nefes alır: genellikle nefes darlığı yaşayan kedi, burnundan nefes almaya çalışırken zorlanır ve ağzını açar.
 • Sesli bir şekilde nefes alabilir.
 • Nefes alırken karnı ve midesi hareket eder.
 • Nefes alma esnasında dirseklerini açar.
 • Boynunu vücudundan daha önde tutabilir.
 • Öksürür.
Ağzı Açık Nefes Alan Kedi
Ağzı Açık Nefes Alan Kedi

Solunum Zorluğu Yaşayan Kedi Nasıl Tedavi Edilir?

Solunum zorluğu yaşayan kedinize evde teşhis koymanız mümkün değildir. Oldukça farklı sebeplerle nefes alma sırasında zorluk yaşıyor olabilir. Bu nedenle veterinere gitmeli ve muayene olmasını sağlamalısınız. Veteriner hekimler kedinin nasıl nefes aldığını izler, dinler ve kan tahlili gibi tahliller sonucunda teşhis koyar. Göğüs hastalıkları, ciğerde kanama gibi sebeplerle de nefes almada zorluk yaşanacağı için röntgen çekilmesine gerek duyabilir. Bu testler sonucunda kedinin sahip olduğu hastalığın teşhisi konur.

Astım, bronşit, bakteri hastalıkları gibi durumlarda endişe etmenize gerek yoktur. İlaç tedavisi ile kediniz kısa sürede eski sağlığına kavuşabilir. Bu sürede onun hareketlerine dikkat etmeniz, nefes alırken sık sık kontrol etmeniz ve şefkatli olmanız oldukça önemlidir. Kullandığı ilaçların düzenli vererek ve beslenmesine dikkat ederek kedinizin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Solunum Hastalığına Yatkın Olan Kedi Cinsleri

Kediler fiziksel özellikleri sebebi ile bazı hastalıklara daha yatkındır. İran kedisi ve British Shorthair kedi cinsleri basık ve minik burun yapılarından dolayı nefes almakta zorlanır. Bu nedenle solunum hastalıklarına daha yatkındır. Eğer kedinizin burnu basık, burun delikleri küçük ise daha dikkatli olmalısınız. Nefes alıp verirken sık sık kontrol edebilir, olumsuz bir durumda kısa sürede önlem alabilirsiniz.

Kedinizin cinsi, yaşadığı nefes alma bozukları konusunda merak ettiklerinizi yorumlar altında bizlere ve diğer takipçilerimize sorabilirsiniz. Nefes alırken ağzını açan kedinize nasıl tedavi uygulandığı, ne gibi zorluklar yaşadığınız konusunda yorum yaparak kedi sahiplerinin bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Neden Ağzı Açık Nefes Alır?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Maske

  Kedim benim uyku saatimde çok ses yapmasın diye uyumadan önce onunla oynuyorum ama bu gün sanırım biraz fazla kaçırmışız oyunu köpek gibi ağzından nefes alıp verdi. Aili dışarıdaydı çok korktum bir şey oldu diye fakat saatlerdir oyun oynadığımız için böyle oldu sanırım, sizce? Astımı olduğundan şüpheleniyorum, pazartesi günü veterinere götüreceğim. Ama çok korkuyorum bir şey olacak diye, daha 2 aylık çünkü sizce olmaz demi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Kedinizin durumu nedir acaba, benim kedim de bugün yanına gelen kedi ile bayağı oynadı ve ağzı açık nefes alıyor, endişe ediyorum. Yakınlarda veteriner yok. Cevap verirseniz çok sevinirim.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Ben İran ve British kedisi sahiplenmek istiyorum, fakat uzun yıllar yaşarsa daha iyi olur.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Kedinin kendisine söylersiniz, uzun yaşa lütfen dersiniz o da yaşar. Böyle saçma bir dilek ilk defa duyuyorum.