Kediler sadece burunları ile nefes alır ve nefes alırken ağızlarını açmazlar. Neden ağzı açık nefes aldıklarını biliyor muydunuz?

Solunum zorluğu yaşamayan sağlıklı bir kedinin nasıl nefes aldığını bilmek, olası hastalıklara karşı kısa sürede önlem almanıza yardımcı olur. Öncelikle kediler burunlarından nefes alır, dakikada ortalama 20-40 arası nefes alması gerekir. Nefes alırken ses çıkarmazlar ve ağızlarını açmazlar. Eğer bu normallerin dışında farklı bir durum meydana geliyorsa kediniz muhtemelen solunum zorluğu yaşıyordur. Peki, solunum zorluğu yaşayan kedilerde ne gibi hastalıklar olabilir? Nefes alırken ağızlarını açmaları neyi gösterir? İşte bilmeniz gereken her şey…

Kediniz Ağzı Açık Nefes Alıyorsa Dikkat!

Kedim ağzı açık nefes alıyor diyorsanız dikkatli olmalısınız. Kediler nefes alırken zorlandığında bazı fiziksel tepkilerle fark etmenize yardımcı olur. Ağzı açık nefes almasının iki sebebi vardır: nefes nefese kalıyor olabilir veya nefes darlığı yaşıyor olabilir. Nefes nefese kalmasının sebebi ateşinin olması, kullandığı bir ilacın yan etkisi olabilir. Bu durum tehlikeli olmasa da mutlaka muayene edilmesi gerekir. Nefes darlığı yaşaması ise ağzı açık nefes almasındaki asıl sebep olabilir. Bununla birlikte öksürme, kafasını öne eğme gibi belirtiler de gösterebilir. Ağzı açık nefes almasına sebep olabilecek hastalıklar şunlardır:

 • Bakteri enfeksiyonları,
 • Tümör,
 • Bronşit,
 • Alerji,
 • Astım,
 • Göğüs hastalıkları,
 • Göğüs duvarında bakteri zehirlenmesi.

Göğüs hastalıkları, burun hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların en belirgin özelliği kedinizin ağzı açık nefes almasıdır. Bu durumu fark etmeniz halinde evde yapabileceğiniz herhangi bir müdahale yoktur. Kedinizi veterinere götürmeli ve tedavi sürecinde yanında olmalısınız.

Kedilerde Solunum Zorluğu Belirtileri

Kedilerde solunum hastalıkları oldukça sık rastlanan sağlık sorunlarıdır. Bu durum genellikle kedinizin normalden daha farklı solumasına sebep olur ve kedinizi izleyerek fark edebilirsiniz. Öncelikle kediler nefes alırken ses çıkarmazlar. Eğer ufak da olsa ses çıkarıyorsa sorun yaşadığını gösterir. Bu nedenle kedinizin yanına yaklaşarak nefes alırken ağzını açıp açmadığına bakmalı ve dinlemelisiniz. Zorlandığını fark edebilir, burun tıkanması gibi bir durum varsa ona yardımcı olabilirsiniz.

 • Kedilerde solunum zorluğunun belirtilerinden biri ağzı açık nefes almasıdır. Kediler neden ağzı açık nefes alır: genellikle nefes darlığı yaşayan kedi, burnundan nefes almaya çalışırken zorlanır ve ağzını açar.
 • Sesli bir şekilde nefes alabilir.
 • Nefes alırken karnı ve midesi hareket eder.
 • Nefes alma esnasında dirseklerini açar.
 • Boynunu vücudundan daha önde tutabilir.
 • Öksürür.
Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Kaç Yavru Doğurur?
Ağzı Açık Nefes Alan Kedi
Ağzı Açık Nefes Alan Kedi

Solunum Zorluğu Yaşayan Kedi Nasıl Tedavi Edilir?

Solunum zorluğu yaşayan kedinize evde teşhis koymanız mümkün değildir. Oldukça farklı sebeplerle nefes alma sırasında zorluk yaşıyor olabilir. Bu nedenle veterinere gitmeli ve muayene olmasını sağlamalısınız. Veteriner hekimler kedinin nasıl nefes aldığını izler, dinler ve kan tahlili gibi tahliller sonucunda teşhis koyar. Göğüs hastalıkları, ciğerde kanama gibi sebeplerle de nefes almada zorluk yaşanacağı için röntgen çekilmesine gerek duyabilir. Bu testler sonucunda kedinin sahip olduğu hastalığın teşhisi konur.

Astım, bronşit, bakteri hastalıkları gibi durumlarda endişe etmenize gerek yoktur. İlaç tedavisi ile kediniz kısa sürede eski sağlığına kavuşabilir. Bu sürede onun hareketlerine dikkat etmeniz, nefes alırken sık sık kontrol etmeniz ve şefkatli olmanız oldukça önemlidir. Kullandığı ilaçların düzenli vererek ve beslenmesine dikkat ederek kedinizin eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Solunum Hastalığına Yatkın Olan Kedi Cinsleri

Kediler fiziksel özellikleri sebebi ile bazı hastalıklara daha yatkındır. İran kedisi ve British Shorthair kedi cinsleri basık ve minik burun yapılarından dolayı nefes almakta zorlanır. Bu nedenle solunum hastalıklarına daha yatkındır. Eğer kedinizin burnu basık, burun delikleri küçük ise daha dikkatli olmalısınız. Nefes alıp verirken sık sık kontrol edebilir, olumsuz bir durumda kısa sürede önlem alabilirsiniz.

Kedinizin cinsi, yaşadığı nefes alma bozukları konusunda merak ettiklerinizi yorumlar altında bizlere ve diğer takipçilerimize sorabilirsiniz. Nefes alırken ağzını açan kedinize nasıl tedavi uygulandığı, ne gibi zorluklar yaşadığınız konusunda yorum yaparak kedi sahiplerinin bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Neden Ağzı Açık Nefes Alır?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba kendimizin yavruları oldu bugün dikkat ettim bir kaç tanesi ağzı açık nefes alıyor yaklaşık 2 aylık olmak üzereler sıcaktan olabilir mi

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba 2 yaşı da biritiş kedim var birazda kilolu önceden yorulduğunda ara ara ve ya korktuğumda ağzını aciyir ve hızlı nefes alıyordu şimdi birkaç gündür çok korkuyor ve ağzını açarak dilini titretiyor ve brn kilolu fiye sık sık yıkadım sevinmesin diye bu neden yıkanmadanmi kaynaklanıyor acaba endişe ediyorum kedim için

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Mehmet

   Makalemizi sonuna kadar okursanız seviniriz.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, 8 aylık Scottish kedim var. Kendini sevdirme delisi ama severken hırıltı arasında bir anda ağzını açıp hızlı hızlı nefes alıyor. Çok kısa sürüyor normal zamanlarda çok yapmıyor normal midir?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, bu cins kedilerin burunları basık olduğu için solunum sorunlarıyla çok şık karşılaşır. Eğer çok sık yapmıyorsa sorun yok ama her gün veya haftada 2-3 kez yapıyorsa o zaman bir sorun olabilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ünlü

  Merhabalar, 2 yaşında sarman bir yavrum var. 1 haftadır ağzı açık bir şekilde nefes alıyor. Bir süre açık kalıyor ağzı sonrasında delirir gibi koşturmaya başlıyor. Bazı anlar da ise tuvaletinden çıkarken ağzından salya akıyor. Danışmak istediğim konu budur yanıt verebilirseniz çok mutlu olurum…

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, öncelikle çok geçmiş olsun.
   Kedilerin ağızları açık bir şekilde nefes almaları KISA BİR SÜRE normal kabul edilir. Ama sizin durumunuz daha ciddi gibi görünüyor, özellikle ağızdan salya akıtması belirtisi bir sağlık sorunu olduğunun göstergesi. Mutlaka bir veterinere danışmanızda fayda var.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Çörek

  Merhabalar, kedim 2 buçuk yaşında ve yeni bir eve taşındık çok korktu ve hep saklandı odadan da dışarı çıkmadı, fark ettim ki kedim ağzı açık bir şekilde nefes alıyor nefessiz kalmış gibi. Heyecandan ya da stresten olabilir mi ya bir sıkıntısı mı var acaba?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, kedinizin bir sağlık sorunu yok merak etmeyin. Kediler değişiklikleri hiç sevmezler, farklı bir eve taşındığınız için yoğun stres altında. Dolayısıyla ağzı açık şekilde dururlar veya saklanırlar. Bu geçici bir durumdur, kedinize her zamankinden daha fazla ilgi ve alaka göstermeye gayret etmeniz yeterli olacak.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Beyza nur sağlam

  Merhaba. Benim 2 aylık kedim de ağzı açık nefes alıyordu. Veterinere gittik ve antibiyotik tedavisine başladık. 5-6 gün oldu fakat hala aynı şekilde nefes alıyor. Yemek yemesi düzeldi, fakat yine de endişeleniyorum. 5-6 gün içinde daha çok gözle görülür iyileşmesi gerekmez miydi? Yoksa normal midir?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, veteriner neye dayanarak antibiyotik verdi sordunuz mu? Ayrıca hala geçmediyse solunum yollarında veya kalbinde bir sorun olabilir. Mutlaka detaylı incelenerek muayene edilmesi gerekir. Bence farklı bir veterinere giderek tedaviyi başlatmalısınız.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, benim kedim 5 aylık kedim var. Oyun sonrasında aniden dilini dışarı çıkararak nefes almaya başladı ve dili morardı nerdeyse nefessiz kalmış gibiydi. Normal zamanlarda bu olmuyor çok fazla oynamadık da acaba kedimin ciddi sorunumu var? çok korktum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, kediler sadece yorulduklarında dillerini dışarı çıkararak nefes almazlar. Kendilerini stresli, heyecanlı ve endişeli hissettiklerinde de aynı hareketi yaparlar. Şöyle düşünebilirsiniz; biz insanların vücutları genel olarak nasıl terliyorsa, kediler de dillerinden ve patilerinden terlerler. Oyun oynadığı için yorulmuş ve sıcak bastığından dolayı terlemiştir. Terlediği içinde dili dışarda nefes alıp vermiştir, endişelenecek bir durum olduğunu sanmıyorum 🙂

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Maske

  Kedim benim uyku saatimde çok ses yapmasın diye uyumadan önce onunla oynuyorum ama bu gün sanırım biraz fazla kaçırmışız oyunu köpek gibi ağzından nefes alıp verdi. Aili dışarıdaydı çok korktum bir şey oldu diye fakat saatlerdir oyun oynadığımız için böyle oldu sanırım, sizce? Astımı olduğundan şüpheleniyorum, pazartesi günü veterinere götüreceğim. Ama çok korkuyorum bir şey olacak diye, daha 2 aylık çünkü sizce olmaz demi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Kedinizin durumu nedir acaba, benim kedim de bugün yanına gelen kedi ile bayağı oynadı ve ağzı açık nefes alıyor, endişe ediyorum. Yakınlarda veteriner yok. Cevap verirseniz çok sevinirim.

   • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Anonim

    Selam ben veterinerim. Kediniz yaz ayların oynarken bizim hissettiğimiz sıcaklığı iki katı hissederler. O yüzden ağızdan nefes almak zorunda kalırlar.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Ben İran ve British kedisi sahiplenmek istiyorum, fakat uzun yıllar yaşarsa daha iyi olur.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Kedinin kendisine söylersiniz, uzun yaşa lütfen dersiniz o da yaşar. Böyle saçma bir dilek ilk defa duyuyorum.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Satın alma sahiplen. Sokaklar muhteşem kedilerle dolu.