Kediler uyku ihtiyaçlarını gidermek için bazen tahmin etmediğimiz yerlerde uyuyabilirler. Peki, kediler kum kabına neden yatar? yazımızda açıkladık.

Kedilerin sevimliliği ve garip hareketleri hayatımıza renk katan durumlardır. Gün içerisinde kedinizin değişik hareketlerine çok kez şahit olursunuz. Kediler uyumak için pek çok kıyı köşe noktalarını seçebilirler. Bazen kedimizi evin içinde çok kaybettiğimiz olur. Kapıyı acaba açık mı bıraktık diye çoğu kez endişeleniriz. Hiç olmadık yerlerde kedimiz uyuya kalabilir.

Kedinizin uyku ihtiyacını gidermek için seçtikleri en ilginç yerlerden birisi de tuvalet kabıdır. Kedilerin temiz hayvanlar olduğunu hepimiz biliriz. Bu kadar titiz hayvanlar olan kedilerin uyumak için kum kabını seçtikleri kafamızda soru işareti oluşturur. Kediler kum kabına neden yatar? onların konforu için hazırladığımız yumuşacık yatakları varken uyumak için neden kum kabını seçerler? gelin, bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Kedilerin Kum Kabında Yatmasının Nedenleri

Kedinin kendi kum kabında yatmasının nedenleri değişik nedenlerden kaynaklı olabilir. Bunlardan en çok bilinen nedeni oyun oynamak için girdikleri kum kabında uyuyakalmalarıdır. Özellikle yavru kediler kumu eşeleyerek oyun oynamaya bayılırlar. Bir süre sonra enerjileri tükeneceği için kum içinde uyuyakalırlar.

Kedinizin oyun amaçlı kuma girerek arada uyuyakalması normal bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak bu durum sık yaşanıyorsa altında farklı nedenler olabilir. Bu nedenlerden en önemlisi kedinizin böbrek sorunu yaşaması olabilir. Özellikle kısırlaşma sonrasında bazı kedilerde böbrek problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca kedinizin kesik işemesi ya da hiç işeyememesi önemli bir hastalık olabilir.

Kedinizin kumda uyuması psikolojik sorunlardan da kaynaklı olabilir; mesela güvensizlik sorunu. Kediler uyumak için genelde yüksek yerleri severler. Böylece kendilerini güvende hissederler. Bu bakımdan kum kaplarını uyumak için seçebilirler. Bu sorunu çözmek için kedinizin uyku dilimini geçireceği yüksek alanlar oluşturabilirsiniz. Alçak alanlar kedilerde güvensizliğe neden olabileceğinden gezmeleri için yüksek raflar yapabilirsiniz.

Kedinin Kum Kabında Yatmasının Sebebi
Kedinin Kum Kabında Yatmasının Sebebi

Kedinin Kumda Yatmasını Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Kedinizin önemli bir sağlık sorunu yoksa ve buna rağmen sadece oyun amaçlı kum kabına yöneliyorsa bunu önlemek için bazı tedbirler alabiliriz. Kedinizin öncelikle kum kabını tuvalet ihtiyacını gidermek için seçmesi gerektiğini ona öğretmemiz gerekir. Kedinizin sık sık tuvalet kabında oynaması onun sağlığı açısından zararlıdır. Hijyenik açıdan kedimizin devamlı kuma yönelmesi onun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca kumda toz bulunduğu için kediniz kum kabının içinde uyuduğunda tozu solur ve astım sorunu yaşanabilir.

Kedinizin kuma yönelmesini önlemek için onu tuvalet sonrasında ödüllendirebilirsiniz. Örneğin, ona mama vererek ya da oyun oynayarak onun dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Böylece kediniz tuvaletini yaptıktan sonra sizin peşinizden gelecek ve kum kabından uzaklaşacaktır. Bir süre kedinizi kum kabından bu şekilde uzaklaştırıp kum kabının sadece tuvalet ihtiyacını gidermek amaçlı olduğunu ona öğretebilirsiniz. Kedinizin idrar yolları ya da böbrekleri ile ilgili bir sorunu varsa ve bu yüzden tuvalet kabında sık zaman geçiriyorsa vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz.


Bugünkü yazımızda can yoldaşı kedilerimizin kum kabında uyuma nedenleri üzerinde durduk. Sizin kediniz de sık sık kum kabında uyuyor mu? eğer böyle bir durum varsa, söylediğimiz tavsiyeleri uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Kedinizin kum kabında uyumasını önlemek için sizin farklı tavsiyeleriniz varsa bilgilerinizi yorum köşesinde bizimle paylaşabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Kum Kabına Neden Yatar?".
 • Aycan

  Benim kedime sürekli ishal ilaç veriliyor, içiyoruz ancak hep ishal. Yeme de içme de hiçbir sorun yok çok şükür ancak tuvalet olayı çok yıpratıyor beni. Hamileyim doğumum çok yakın çok yaramaz benim kedim onlar falan sorun değil yeni yeni tuvalette yatma huyu da edindi ne yapacağımızı artık bilmiyoruz eşimle.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, öncelikle doğacak bebeğiniz inşallah çok sağlıklı olur. Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin 🙂
   Kedinizin sürekli ishal olmasının sebebi kalitesiz mama, beslenme yanlışlıklarından kaynaklanabilir. Veterinere gittiyseniz ve bu durum hakkında bir şey demediyse, mutlaka beslenme programını değiştirmelisiniz.
   Kedinizin kum kabında yatmasının sebebi de aslında ishal olduğu için ve sürekli kum kabında zaman geçirdiğinden olabilir. İshal sorunu geçince, bu durumunda ortadan kalkabilir.