Kedimizin eğlenmesi ve avlanma içgüdüsünü bastırması için oyuncaklar kullanırız. Peki kedilere hangi oyuncaklar verilmeli?

Kedinizle çok iyi zaman geçirdiğinize inanabilirsiniz. Ancak sevimli melekler, sahipleriyle oynamak kadar oyuncaklarla oynamayı da severler. Bu nedenle sevimli dostunuzun oyuncak ağını geniş tutmanız gerekir. Fakat her oyuncak kediniz için doğru seçim olmayabilir. Bazı oyuncaklar kediye zarar veren maddeler içerirler. Peki, kediler için hangi oyuncaklar zararlıdır? Kediniz hangi oyuncaklarla oynayabilir? Bu yazımızda kediniz için sağlıklı olduğu kadar eğlenceli de olan oyuncaklarla ilgili bilgilere ulaşacaksınız. Bunun yanında minik dostunuza zarar verecek oyuncakları da yazımızda bulacaksınız.

  • Top: Bu oyuncak, kediler için olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Kediler top yakalama oyunlarına bayılırlar. Tenis topları ve pinpon topları minik dostunuzun eğlenmesi için son derece yeterli bir oyuncaktır.
  • Tuvalet kâğıtları: Rulo kâğıtlar ve tuvalet kâğıtları hem kolay parçalanabilmeleri hem de hareket etmeleri açısından sevimli arkadaşınız için son derece eğlenceli bir oyuncaktır. Eğer evinizde kedinizin oynayabileceği bir oyuncak yoksa tuvalet kâğıtlarını alternatif olarak kullanabilirsiniz.
  • Pamuk çoraplar: Top haline getirilmiş pamuk çoraplar, tatlı arkadaşınız için hem sağlıklı hem de uygun fiyatlı bir oyuncak olabilir.
  • Karton kutu: Tıpkı biz insanların küçükken yapmaktan keyif aldığı gibi kediler de saklanmayı çok severler. Bu sebeple aslında onlara verilebilecek en güzel oyuncak içerisine saklanabilecekleri karton bir kutu ya da bir poşet olacaktır. Hepimiz için çok basit olan karton bir kutu ile kediniz saatlerce oynamaktan bıkmaz. Ancak saklanabileceği her malzemeyi de kedinize vermemek gerekir. Özellikle plastik torbalar, kedinizin sağlığı için son derece tehlikelidir. Kediniz plastik torba ile oynarken torba boğazına takılabilir. Öte yandan torbanın içine giren kediniz çıkmakta zorlanabilir. Böyle durumlarda kedilerin havasızlıktan öldükleri sık sık görülmüştür.

Kedi Sağlığı İçin Zararlı Oyuncaklar

Bebekler için sağlık açısından hangi oyuncaklarla oynayabileceği konusunda bir düzenleme vardır. Ancak ne yazık ki kediler için böyle bir düzenleme söz konusu değildir. O yüzden kedinize alacağınız oyuncağı seçerken çok dikkatli olunması gerekir.

Kedi ve Oyuncağı
Kedi ve Oyuncağı
  • İp vb. oyuncaklar: Kediler için lastik bant, ip, kurdele, iplik, diş ipi gibi cisimler yutmaları ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Sevimli dostunuzun sağlık sorunları yaşanmaması için bu tür cisimlerden uzak tutulması gerekir.
  • Delici ve kesici aletler: Aslında sizleri bu konuda uyarmamıza bile gerek yok. Bu tür aletler bizler için bile çok zararlıyken kediler için nelere yol açabileceğini bir düşünün. Bununla beraber oyuncakların bazıları birbirlerine çivi gibi delici aletlerle bağlanmış olabilir. Kedinizin güçlü bir hayvan olduğunu unutmayın. Oyuncağın parçalanması ihtimalini göz önüne alarak içinde çivi ve buna benzer zarar verici aletler olmamasına özen gösterin.

Kedi Oyuncak Yutar Mı?

Karton kutular ve tüylü oyuncaklar kediler için eğlencelidir. Ancak bunlarla oynarken minik dostunuzun hal ve hareketlerinin gözlemlenmesi önemlidir. Sevimli dostunuz onlarla oynarken işi abartıp yutmaya kalkabilir. Bu durum da ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olacaktır. Eğer kedinizin bu tür maddeleri yutmaya karşı bir eğilimi varsa, kesinlikle oynamasına izin vermemeniz gerekir. Bu konuda önlem alamıyorsanız, işinde uzman bir veterinerden yardım almayı ihmal etmeyin.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?