Kediler kendilerini yalayarak temizler ve tüylerini yutar. Yuttukları tüyleri kusma ile atmalarında kedi maltı işe yarar mı?

Kediler oldukça temiz hayvanlardır ve günlerinin büyük kısmını kendilerini temizleyerek geçirirler. Temizlemek için yaptıkları işleme ise hiç yabancı değiliz. Gün içerisinde kendilerini yalarlar, böylece sağlıksız olan ve dökülecek olan tüylerin kopmalarına yardımcı olurlar. Daha sonra kopan ve bedenlerinde kalan tüyleri ise kendilerini yaladıkları esnada yutarlar. Yuttukları tüyler bağırsaklarının zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle dışkı veya kusma ile vücutlarından atmaları gerekir. Bu sebeple kullanabileceğiniz yararlı kedi eşyalarından biri ise kedi maltı. Peki, kedi maltı kusturur mu? Kedilerin tüyleri yutması ve kedi maltı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık…

Kedi Maltı Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Öncelikle kedilerin tüylerini yutması konusunda bilgi sahibi olmak, kedi maltlarının kullanım amacını anlamak için önemlidir. Kediler, sağlıksız olan tüylerinden kurtulmak isterler ve yalayarak kökten kopmasını sağlarlar. Bu tüylerin bedenleri üstünde kalmasını istemeyen sevimli dostlarımız silkelenir ancak bu tüylerin tamamının dökülmesi için yeterli değildir. Daha sonra kendilerini yaladıklarında tüy yumaklarını yutarlar ve bu tüyler midede birikerek sağlıklarını tehlikeye atabilir. Ölü tüylerini yutan kedilerde; mide hazımsızlığı, midede tüy birikmesi ve bağırsak rahatsızlıkları meydana gelir. Bu nedenle sevimli dostlarımızın bu ölü tüylerini midelerinden atmaları gerekir.

Dışkı ile tüylerin tamamının mideden atılması zordur. Bu nedenle geliştirilen kedi maltı midelerinde biriken tüylerin dışarı atılmasını sağlayan takviye besin olarak kullanılır. Bu ürünlerin düzenli kullanımı sayesinde kediniz midesinde biriken tüyler topaklaşmadan kusma ve dışkı yoluyla dışarı atar. Kedi maltları farklı tatlarda üretilen ve birçok çeşidi olan besinlerdir. İçeriklerinde neler olduğu ürünlerin üzerlerinde açıkça belirtilir, içerdiği tatlara göre kedinizin seveceğini düşündüğünüz maltı tercih edebilirsiniz. Kullanımları ise oldukça kolaydır. Macun olarak hazırlanan maltları gün içerisinde birkaç kez kedinize yedirmeniz gerekir. Ürünlerin bir kısmını ise kedinin yalayacağı yerlere sürerek tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerin Bıyıkları Kesilir mi? Kesilirse Ne Olur?
Kedilerin Tüy Yumağı Yutması
Kedilerin Tüy Yumağı Yutması

Kedi Maltı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi maltı kullanımı sırasında satın aldığınız ürünün kullanım talimatlarına bakmanız gerekir. Ürünler genellikle içeriklerine göre farklı şekilde tüketilebilir. Eğer macun seçecekseniz seçtiğiniz ürünün kedinizin beğenmesine dikkat etmelisiniz. Örneğin peynir tadında bir ürün tercih ederek kedinizin daha rahat bir şekilde yemesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kokuları da kediyi rahatsız etmemelidir. Kedi maltının fayda sağlaması için düzenli kullanılması önemlidir. Aksi takdirde tüyler midede topaklanmaya başlayabilir. Bu nedenle günlük düzenli bir şekilde vererek kedinizin sağlık sorunu yaşamamasını sağlayabilirsiniz.

Kedi maltı çeşitleri, kullanımı ve faydası konusunda edindiğiniz deneyimleri yorumlar altında belirterek diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda hem bu konu hem de araştırmamızı istediğiniz farklı konular hakkında yorumlar altında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi Maltı Kusturur mü?".
  • Ulviye

    Mrb. benim kedi cok haraketli,istahli ve sevecendir. Bu gun sabahtan araliklarla beyaz kopuk seklinde kusuyor. 6 saat oldu yemek falanda yemiyor. Sessiz ve sakin durmasi bizi uzuyor. Kusmaga baslamasina kadar hic bir saglik sorunu yoktu. Veteriner kontrolunu hic aksatmiyoruz.
    Dun yeni aldigim EUROPET MALT PASTE’nin tesiri ola bilirmi? Ve bu kadar aralikli olarak uzun sure kusma vere bilirmi? 6 saat olurmu?

    Vereceyiniz cevap icin tesekkur ederim.