Sağlık sigortası sadece insan için değil kediler içinde mevcuttur. Kedi sağlık sigortası diğer adıyla pati sigortası kedi sahipleri tarafından yatırılmaktadır.

Kediler doğaları gereği gün içerisinde uyumadıklarında hareketli canlılardır. Özellikle kentsel yaşamda bu hareketli halleri onların başına türlü sorunlara gelmesine neden olmaktadır. Örneğin trafik kazası, yüksek yerden atlama vb. gibi. Sevimli dostlarımızın başına gelebilecek olan bu durumlar ciddi sağlık sorunları oluşturur ve kedinizin sağlığı tehlikeye girebilir. Bu ve buna benzer durumlarda Kedi Sağlık Sigortası (Pati Sigorta) çok önemlidir. Peki ama Pati Sigortası nedir ve nasıl alınır? gelin birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.

Pati Sigortası Nedir?

Kedi Sağlık Sigortası adından da anlaşılabileceği gibi kedi sahipleri tarafından kedilerine yaptırılan sağlık sigortasıdır. Kedi Sağlık Sigortası ile kedinizin başına gelen sağlık sorunlarında veteriner, kayıp durumunda ödül parası vb. gibi durumlar için sizlere maddi destek sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigortayı yapan şu an tek bir sigorta şirketi olsa da önümüzdeki dönemlerde birçok sigorta firmasın evcil hayvan sigortaları yapması beklenmektedir.

Pati Sigortasının yapılabilmesi için kedinizin 6 aylıktan büyük, 10 yaşından küçük olması gerekmektedir. Ek olarak kedinizin tüm aşılarının yapılmış olması gerekmektedir. Aşıların yapıldığına dair belge için kedi sağlık karnesini götürebilirsiniz. Kedi sağlık karnesi nasıl alınır yazımızdan bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pati Sigortasının Kapsamı Nelerdir?

Pati Sigortasının kapsamı aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bu kapsamlar sigorta şirketlerinde farklılık gösterebilmektedir. Bu yazı 12.11.2020 tarihinde yazılmıştır ve yeni düzenlemelerden sorumlu değildir.

 • Acil durumlar için 5.000 TL para teminatı.
 • 3. Şahıs Mali Mesuliyeti kapsamında 3.000 TL para teminatı.
 • 250 TL kayıp arama ilanı ve ödül teminatı.

Kedi sigortasından yararlanmak için sigorta şirketi tarafından istenilen şartların yerine getirmek gerekmektedir bu gereklilikler;

 • Sigorta firması tarafından sizlere verilen mikroçipin anlaşmalı veterinerler tarafından kedinize yerleştirilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta sözleşmesine yer alan gün aralığı geçtikten sonra sigorta kapsamından yararlanılmaktadır.

Bu koşullar sağlandıktan sonra kedi ve kedi sahipleri sigorta kapsamından yararlanabilmektedir. Ek olarak sigorta sözleşmesinde yer alan bilgileri okuyarak bütün detaylarına kadar sigorta kapsamını öğrenebilirsiniz.

Kedi Sağlık Sigortası
Kedi Sağlık Sigortası

Pati Sigortası Neleri Karşılar?

Pati Sigorta kedilerinizin neredeyse bütün sağlık sorunlarını kapsamaktadır. Daha detaylı bilgi için aşağıda maddeler halinde kedi sağlık sigortasının neleri kapsadığını sizler için araştırdık.

 1. Trafik kazası sonucu oluşan sağlık sorunlarında.
 2. Yüksekten düşme veya tehlikeli yerlere düşme vb. gibi durumlarda oluşabilecek kırık, çıkık veya burkulma gibi durumlarda.
 3. Herhangi bir etmenden dolayı oluşan yara enfeksiyonlarında.
 4. Göz hastalıklarında ve göze gelebilecek herhangi bir sağlık sorununda.
 5. Elektrik çarpması, yangından yaralanma gibi sağlık sorunlarında.
 6. Gıda zehirlenmelerinde.
 7. Diğer canlılarla kavgaları sonucu oluşan problemlerde.

Yukarıda saymış olduğumuz sağlık sorunlarının dışında bunlara benzer durumlarda da Pati Sigortası devreye girmektedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre evcil hayvan sigortası yaptıran sahiplerin sayısı her geçen yıl bir önceki yıla oranla artmaktadır. Bu artış hem dünya genelinde hem de ülkemizde gerçekleşmektedir. Bu durum bilinçli sahiplerin arttığını göstermekte ve evcil hayvanların daha sağlıklı yaşam sürmelerine olanak sağlamaktadır.

Pati Sigortasının Fiyatı Ne Kadar?

Pati Sigorta yukarıda bahsettiğimiz gibi 8.250 TL’ye kadar teminat vermektedir. Fakat verilen bu teminata oranla Pati Sigortasının (Kedi Sağlık Sigortası) yıllık 250 TL’dir. Bu tutar dileyen sahipler için 9 taksite kadar taksitlendirme imkânı sunmaktadır.  Sevimli dostlarımız için yıllık olarak ödeyeceğimiz 250 TL onların daha sağlıklı bir hayat geçirmeleri için oldukça önemli bir durumdur.

Kedi Sağlık Sigortası ile ilgili sık sorulan soruları sizler için cevapladık. Sizin de bu konu hakkında merak ettiğiniz konular varsa yorumlarda sorabilirsiniz.

 • Mikroçip kedilerin sağlığına zarar verir mi?

  Hayır. Anlaşmalı veterinerlerin takmış olduğun mikroçip kedilerinizin sağlığı için herhangi bir sorun oluşturmaz.

 • Pati Sigortası her veterinerde geçerli mi?

  Hayır. Pati sigorta sadece sigorta şirketi tarafından belirtilen anlaşmalı veterinerlerde geçerlidir.

 • Pati Sigortası hastalığın tedavisi bitene kadar geçerli mi?

  Hayır. Pati Sigorta sadece acil müdahalelerde geçerlidir. Acil müdahale sonrası kontrol vb. gibi durumlarda geçerli değildir.

 • Pati Sigortası sokak kedilerine yaptırılabilir mi?

  Eğer sokak kedisini sahiplendiyseniz ve onun kedi sağlık karnesinde tüm aşıları tamamlanmışsa evet Pati sigorta yaptırılabilir.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?