Biraz cilveli, biraz ağırbaşlı biraz da nostaljik bir isim arayışınız varsa, köklerimize inmenin tam zamanı. İşte Osmanlıca isimler, sizler için bulduk.

Anadolu topraklarına adım atalı neredeyse bin yıl oldu. Bu kadim topraklarda bizimle birlikte yaşayan kadim canlılardan biridir kediler. İsimlerini seçerken biraz gerilere doğru gitmek geldi aklımıza. Kültürümüzün bir parçası olan Osmanlıca kedi isimlerini araştırmaya başladık. Karşımıza çıkanlar karşısında bizlerde şaşırdık ve siz sevgili kedi sever dostlarımızla paylaşmak istedik.

Belki evimizde bulunan aile büyükleri bu isimleri bir yerden tanıyordur ne dersiniz? Osmanlıca isimlerin içinde fark ettik ki kulaklarımızın aradığı o melodik sesler var. Biraz nostalji, biraz öze doğru gidiş diye düşünerek sevgili dostlarımıza verebileceğimiz isimleri bulduk. Birlikte incelemeye ne dersiniz? Bu kadar dil zenginliğinin içinde bulduğumuz isimler sizlere de ilham verebilir. Lütfen sizlerde yorumlarınız da aklına gelen Osmanlıca isimleri paylaşın. Doğanın ve asaletin birleşimini temsil eden bu kedi isimlerini ve anlamlarını sizlere sunuyoruz.

Osmanlıca Erkek Kedi İsimleri
Osmanlıca Erkek Kedi İsimleri
Daha Fazlası: Kedi İsimleri – En Popüler 850 Kedi İsmi!

Osmanlıca Erkek Kedi İsimleri

 1. Ayaz: Sert soğuk anlamına gelir. Özellikle kedilerin soğuk sevmediğini biliriz. Bu şekilde  evimizin en sıcak yerinde uyuyup dinleneceklerini ve mutlu olacaklarını unutmayalım.
 2. Arslan: Çok güçlü ve heybetli. Aslanlar kedi familyasının üyeleridir. Heybetli görünüşleri ile salonumuzda salınan kedimize bu şekilde seslenerek kendisini rahat hissetmesini sağlamak elimizde.
 3. Paşa: En üst rütbelerden biridir. Kedilerimizin biraz daha egoları yüksektir. Pek alçakgönüllü olmayı sevmezler. Böyle isimler sayesinde asaletlerini sergilemeyi pek severler.
 4. Kongar: Bu biraz eskilerden kalma bir isim. Sarı, siyah renkli bir kedimiz varsa bu ad anlamıyla birlikte onu tamamlayacaktır. Bu ismin anlamı tam da sarı ve siyah renk demektir.
 5. Bamsı: Yüksekte olan ulaşılmaz anlamı taşır. Bu bize nedense çok tanıdık geldi. Sizin de gözleriniz yakışıklı kedinizi aramıyor mu şu anda?
 6. Damir: Zayıf, narin demek. Erkek kedilerin gösterişi doğanın kanunudur. Parlak tüyleri, pırıltılı bakışlarıyla cazbetmesi gerekir. Bazen zıt isimler kullanarak hareketlerini daha da ön plana çıkarabiliriz.
 7. Osman: Hanedan ismi, bunu her telaffuz ettiğinizde yüzünüze hafif bir gülümseme yerleşmiyor mu? Evet bu ismin anlamını kedimiz bilmiyor olsa da dilimizden çıkan seslere cevap vermeden duramayacak.
 8. Tulha: Eski bir isim daha çoktı karşımıza. Anlamı boz renk. Kahverengi tüylü bir kediye sahipsek, neden bu isimle anmayalım?
 9. Piri: İhtiyar demek. Kısa, çağırması kolay bir isim.
 10. Özay: İnce seslerin kalına doğru gitmesi duyulur olmamızı arttırır. İsmi seslendikçe daha da hoşunuza gideceğine eminiz.

En Güzel Osmanlıca Erkek Kedi İsmi “Cemali”

Bizim için kedimizin güzelliği, sevimliliği ne kadar özelse bu isimde onun güzelliğini öne çıkartmamızı sağlıyor. Cemali, güzellik anlamı taşıyor.

Daha Fazlası: Erkek Kedi İsimleri
Osmanlıca Dişi Kedi İsimleri
Osmanlıca Dişi Kedi İsimleri

Osmanlıca Dişi Kedi İsimleri

 1. Asu: Asi, ehlileşmeyen anlamı taşır. Bu ismin özelliğine bakarak korkmayalım sakın. Kedimiz uysal ve sakin kalmaya devam edecek bu adı taşısa bile.
 2. Asena: Dişi kurt demektir. Bu isim biraz yırtıcılığı çağrıştırabilir, ancak biz sadece kulağımızda bıraktığı hoş tınıyı duyalım. Kedimiz vakur duruşunu korumaya devam edecek.
 3. Berrak: Temiz, duru demek. Hepimiz kedilerin ne kadar temizlik düşkünü olduğunu biliyoruz. Sırf bu sebepten bu isimle çağırılmayı hak etmiyorlar mı?
 4. Hürrem: Neşeli, güler yüzlü anlamındadır. Oyun oynamaya başladığımızda kedilerimizde bizlere neşe vermezler mi? Yeşim veya maviş gözlerini bizlere çevirip takındıkları oyunculuk ile anımızı mutlu hale getirdikleri için bu ismi neden kullanmayalım?
 5. Cansu: Cana benzer diyebiliriz. Yine karakterleri ve hayatımızda ki konumlarıyla uyumlu ve canımıza yakın bir isim. Dişi kedilerimiz için o kadar çok seçenek var k. Mutlaka sizlerde aklınızdaki isimleri bizlerle paylaşmalısınız.
 6. Cilvenaz: Nazlı, işveli. Bu sizlere neyi hatırlatıyor? Evet haklısınız… küçük bir yavruyken hayatımıza katılmış bir kedimiz varsa ne şekilde oyuna veya sevmeye davet edildiğimizi anımsatıyor. Cilve kedilerin genlerinde bulunuyor.
 7. Efsun: Büyü, sihir. Onunla karşılaştığınız an nasıl da etkilendiğinizi biliyorsunuz. Evimize gelene kadar gönlümüzü çoktan ele geçirmeyi başarmıştı. Bu, ismini hak ettiğini göstermez mi?
 8. Gülfem: Gül dudaklı anlamı taşıyor. Kolay ve akılda kalıcı bir isim özelliği taşıyor.
 9. Kösem: Pürüzsüzlük anlamındadır. Kedilerimiz kendilerini muhteşem göstermek için kendilerini sürekli temizler ve parıldarlar. Tüylü olmaları pürüzsüz olmadıkları anlamına gelmiyor öyle değil mi?
 10. Leyla: Birazdalgın, biraz ele avuca sığmaz olabilirler. Dişi kedimize verebileceğimiz güzel isimlerden biridir.

En Güzel Osmanlıca Dişi Kedi İsmi “Şahika”

Zirve anlamını taşıyan bu isim kedimizin karakterini ön plana çıkartır. Kediler doğaları gereği üstün ve ön planda olmayı severler. Bu şekilde davranıldığında, bir şekilde şımartıldığında diyebiliriz hayatları daha mutlu bir şekilde geçmeye devam eder.

Daha Fazlası: Dişi Kedi İsimleri

Osmanlıca artık unuttuğumuz, kullanmadığımız bir dildir. Ancak isimler bizlerle yaşamaya devam eder. Şiirsel ve melodik bir tınıya sahip olması kedilerimiz için de uygundur. Söylemekten hoşlandığınız ve kökleri geçmişe dayanan isim önerilerinizi büyük bir merakla bekliyoruz. Osmanlıca kedi isimlerine yer vermeye çalıştığımız bu yazımızı arkadaşlarınızla paylaşmayı ve önerilerinizi göndermeyi unutmayın.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "En Güzel Osmanlıca Kedi İsimleri".
 • Zeynep Kübra

  Hüseyin ismi de olsaydı keşke. İlerde İnşallah kedimin adını Hüseyin koymayı düşünüyorum. Onu da eklerseniz sevinirim.

 • Anonim

  👏😻👏

 • Anonim

  👍👍

 • Beyaz

  👍😻

 • zeynep

  Harika isimler bayıldım… Hiç diğer isimler gibi değil hepsinin gizemi ve manası var. Cilvenaz’ı kızımıza verdik ve harika bir isim.

 • Anonim

  Teşekkürler, ne güzel isimler bunlar 🤗

 • Anonim

  Çok kötü

 • Anonim

  Çok faydalı oldu, teşekkürler

 • Anonim

  Kendi ismimin olması çok garip, kedimi yoksa insan mı?

  • Murat Dinç

   İnsan isimlerinden Kedi ismi olmaz diye bir kural yok 🙂 İsminizi de yazsaydınız keşke.