Kediniz gözü şişmiş, kızarmış veya kısılmış olabilir. Göz şişmesinin birçok kedi göz hastalığının belirtisi olduğunu biliyor muydunuz?

Kediler hareketli, dinamik ve yaramaz hayvanlardır. Evin içinde ya da sokakta zaman geçirirken hassas olan gözlerine zarar verecek bazı yaramazlıkları yapabilirler. Örneğin kafasını duvara çarptıktan sonra gözünde şişlik olduğunu fark edebilirsiniz. Bu gibi durumları sadece bir yerlere çarptığını düşünerek hafife almanız ise doğru değildir. Eğer kedinizin gözü şişmişse bu durum bazı göz hastalıkları olabileceğine işarettir. Göz şişmesine sebep olan başlıca göz hastalıkları ve tedavileri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için hazırladık…

Kedimin Gözü Şişti

Kedilerin gözlerinde meydana gelen şişlik, dokunmaya gerek kalmadan kolaylıkla fark edilebilir. Bu durumda ilk olarak şişliğin neden kaynaklanabileceğini düşünmelisiniz. Kedinizin gözüne yabancı bir cisim batmış olabilir, yıkama sırasında gözüne şampuan veya sabun gibi kimyasal bir ürün kaçmış olabilir ya da gözüne darbe almış olabilir. Tüm bunlara dikkat etmeniz teşhis konulması ve tedavi sürecinin belirlenmesi açısından önemlidir. Eğer bu gibi durumlar söz konusu değilse kediniz göz hastalıklarından birine yakalanmış olabileceği için kısa sürede veterinere götürmelisiniz.

Kedilerde göz şişmesi tek başına tanı konulabilecek bir hastalık belirtisi değildir. Teşhis konulmadan önce gösterdiği tüm belirtilere bakılması gerekir. Bu nedenle kedinizin gözü şişmişse ihmal etmeden en kısa sürede veterinere götürmelisiniz. Teşhis konulmasının ardından veterinerlerin önerisi ile ilaçla tedavi edilmesi gerekir ve bu şekilde kediniz eski sağlığına kavuşabilir. Ancak tüm canlılarda olduğu gibi kedilerinde gözleri çok hassastır. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmanız, şiştiğini fark ettikten sonra gözünü temizlemek için farklı ürünler kullanmanız onların sağlığı için tehlike oluşturabilir. Bunları göz önünde bulundurarak teşhis konulması ardından tedavi sürecinde veterinerin tavsiyelerine göre hareket etmeniz en doğru seçenek olacaktır.

Kedilerde Göz Şişmesi Neyin Belirtisi?

Kedinizin gözlerini kırpması ve ovuşturması dönemsel bir alerjiden ibaret olabilir. Ancak göz şişmesi basit bir durum olarak görülmemeli ve neyin habercisi olduğunun bilinmesi gerekir. Öncelikle evcil hayvanlarımızda meydana gelebilecek bazı göz enfeksiyonları vardır. Bu hastalıklar konjonktivit olarak adlandırılır ve bakteri, viral enfeksiyon, mantar, parazit bu hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Kedilerde göz enfeksiyonu genellikle gözünü kısması ve akıntı olması ile kendini gösterir. Ancak göz şişmesi de bu hastalığın habercisi olabilir ve ciddiye alınması gerekir. Veterinere gittiğinizde gerekli kontroller yapılarak kedinize göz enfeksiyonu teşhisi konulursa endişe etmenize gerek yok. Bu hastalık merhem veya damla ile tedavi edilir. Eğer ağır bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik kullanımı da mümkündür. Tedavi süreci ardından kediniz sağlığına kavuşacaktır.

Göz şişmesi enfeksiyon veya alerji durumunda hafiftir ve kedinizin acı çektiğini anlayacağınız fazla belirtisi olmayacaktır. Ancak gözlerinin şişmesi ile birlikte sizden ve diğer insanlardan kaçıyor, acı çeker gibi miyavlıyor, gözlerini ovuyorsa daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kedilerin sahip olabileceği Glokom adı verilen hastalık sebebi ile bu belirtilerin tümü görülebilir. Bu hastalık fazla sıvı birikmesi sonucunda göze baskı yapar. Tedavi edilmediğinde kalıcı körlük ve şekil bozukluğuna sebep olabilecek ciddi bir hastalıktır. Hastalık belirtilerini gösteren kedinizi en kısa sürede veterinere götürerek tedavi sürecine başlamalısınız. Erken teşhis edilmesi göz basıncına neden olan sıvının erken boşaltılmasını sağlayacağı için daha sağlıklı sonuçlar alınması muhtemeldir. İlerlediği durumlarda ise kalıcı bir hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kedilerde Göz Şişmesi Neyin İşaretçisi?
Kedilerde Göz Şişmesi Neyin İşaretçisi?

Kedilerde Göz Bakımı: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kedide göz şişmesi her zaman bir hastalığın habercisi değildir. Kafasını çarpması, gözüne bir cisim batması gibi sebeplerle de kedinizin gözünde şişlik olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak herhangi bir sağlık sorunu olabileceğini ve ilerleyeceğini dikkate alarak muayene ettirmeniz daha makul olacaktır. Bununla birlikte sevimli dostlarımızın yaşam kalitelerini artırmak için göz bakımlarına dikkat etmemiz de oldukça önemlidir.

Göz sağlığı için kedinizi kaliteli olduğundan emin olduğunuz ve mümkünse et içeren mamalarla beslemelisiniz. Aşılarını düzenli yaptırmak, hastalık taşıması muhtemel olan kedilerle temasa geçmesini engellemek, kapalı ortamlarda uzun süre tutmamak gibi basit önlemlerle daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.


Kedinizde göz şişmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar hakkında bilgilerinizi ve deneyimlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilir, diğer takipçilerimizin de bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda bu konuda ve göz hastalıkları konularında merak ettiklerinizi her zaman yorumlarda sorabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde Göz Şişmesi Neyin İşaretçisi?".
 • Hüseyin aktaş

  Kedimin gözü birden şişti nerdeyse göz bebeği çok küçülmüş ne yapmamı önerirsiniz

  • Mehmet

   Veterinere götürmenizi tavsiye ederim

 • Furkan

  Kedimin gözü sisti gün içerisinde kliniğe götürülmese kalıcı sorunları olurmu😕

  • Mehmet

   Götürmenizi öneririz.

 • Ozgur

  Evin önünde dişi kedi var geçen sene yavrularından ikisinin gözü kör oldu. Birinin tek gözü bu sene ise yavruları sağlıklıydı, ancak yavrulardan birinde sol gözün üst ve yan kademesinde şişlik var bu konuda ne yapmalıyım?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar 5 gün boyunca demlenmiş ılık çayla yavrunun gözlerini silin ve pamuk yardımıyla gözlerini açarak içine çay damlatın. Çay tüm mikropları öldürür ve enfeksiyonları yok eder.

 • Melisa

  İyi akşamlar. Kedi yavrusunun gözü şiş, kapalı ve mosmor neden bu şekilde bilgi verebilir misiniz? Sokak kedisi.

  • Ayşenur Bekgöz

   İyi akşamlar, sokak kedilerinin gözlerinde rahatsızlık yaşanması çok yaygındır. Çok büyük ihtimalle enfeksiyon veya mikrop kapmış olabilir. Eğer imkanınız varsa veterinere giderek tedavi başlatmalısınız.

 • Minnak'ın annesi

  Merhaba, 1 aylık yavru bir kedi annesiyim. Sokakta çok bitkin gözleri enfeksiyonlu ve gözünün bir tanesi çok şiş olan kedimizi hemen sahiplenerek veterinere götürdüm, 3 farklı damla kullandık ve gözü iyileşti. Şişliği neredeyse inmiş gibiyken, gözünde renk değişimi başlaması ve gözündeki şişmenin devam etmesi üzerine Hayvan Hastanesine götürdüm. 2 haftadır yine gentagut ve göz içi basıncı azaltacak olan damla tedavisine devam etmemize rağmen (şimdi yeni geldim hastaneden) gözdeki şişlik devam etmekte, inanın çok üzülüyorum.
  Yavru genel olarak mutlu ve oyuncu ama gözündeki büyüme ve renk değişiminden dolayı gözünü kaybetmesinden korkuyorum, boynundaki boyunluk onu da beni de mutsuz ediyor😢😢😢

  Ne yapmamı önerirsiniz? bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • M. G. A

  Benim kedimin gözünün alt tarafı şişti, nasıl tedavi edebilirim evde?