Sağlık sorunu olmayan kediler çiftleşme sonrasında gebe kalır. Peki, kediler kaç yavru doğurur hiç merak ettiniz mi?

Sevimli dostlarımız çiftleşme sonrasında sağlık sorunu yoksa gebe kalır ve minik sevimli yavrular doğurur. Evcil hayvanınız varsa gebelik dönemi ve doğum süreci hakkında bilgi sahibi olmanız kedinizin sağlığı açısından oldukça önemli. Öncelikle kedinin gebe olduğunu anlamak için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Çiftleşme sezonunda kızgınlık döneminin sona ermesi gebe olduğunu gösterir. Meme uçları şişer, daha koyu bir renk alır. Bu sürede daha fazla yemek yiyen kediniz sabah rahatsızlığı belirtileri de göstermeye başlar. Beş hafta sonrasında ise karnı şişmeye başlar, doğum yapana dek şişmeye devam eder. Peki, kedi gebe kaldıktan ne kadar süre sonra doğum yapar? Kediler kaç yavru doğurur? Sizler için bilmeniz gereken tüm detayları anlattık…

Kedilerde Gebelik ve Doğum

Kediler çiftleşme sezonu olarak adlandırılan dönemde çiftleşme arayışına girer ve çiftleşme sonucunda dişi kedi gebe kalır. Kedi gebe kaldıktan sonra fiziksel ve davranışsal olarak normalden farklı bir hal alacaktır. Bu dönemde ortalama 5 ay sonra karınları şişmeye başlar, fazla yemek yedikleri için beraberinde kilo da alırlar. Davranışlarında ise oldukça belirgin değişimler sezebilirsiniz. Normalden daha sevecen ve samimi davranabileceği gibi agresif, huysuz bir ruh haline bürünmesi de mümkündür. Bu davranışların tümü gebelikten kaynaklandığı için doğum sonrasında normal haline dönecektir. Eğer kedinizin gebe olduğundan şüpheleniyorsanız kısa sürede veterinere giderek sağlık kontrollerini yaptırmalısınız.

Kediniz gebe ise doğuma kadar beslenme düzenine ve uyku düzenine özen göstermelisiniz. Bu süreçte sağlıklı beslenmesi, bol su tüketmesi ve hareket etmesi gerekiyor. Gebe kedi için öncelikle hem yavrularının sağlığı hem kendisinin sağlığı için kaliteli bir mama alabilirsiniz. Daha besleyici olan mamasını, sütten kesilene kadar kullanması önerilmektedir. Karnında birden çok yavru olacağı için günde iki öğünden fazla mama yemesi normaldir.

Kediler Ne Zaman Doğurur?

Ortalama 55-65 gün arasında doğum yaparlar.

Kediler Kaç Yavru Doğurur? Kedilerde Yıllık Ortalama Kaç Doğum Sayısı

Kediler ortalama 2 ay içerisinde doğum yapar. Doğum zamanı yaklaşan kedi kendine sıcak ve temiz bir ortam arayacaktır. Bu süreçte kedinizin yanında olmanız ve hijyenik bir ortam yaratmanız yavruları ve kendisi için oldukça önemlidir.

Kediler Yılda Kaç Yavru Doğurur?

Kediler ilk doğumunda ortalama 2-5 arasında yavru verir. Ancak kedinin cinsine göre değişiklik gösterebilir. Doğum sırasında 10 dakika ile 1 saatlik mola vereceği için yerinden hareket ettirilmesi gerekir.

Kedilerin yıllık kaç yavru doğurduğu ile ilgili kesin bir bilgi verilmesi doğru değildir. Örneğin 2019 yılında Van Kedisi, yılda ortalama 10 yavru vermiştir. Sokak kedilerinin yılda ortalama 8 yavru verdiği ancak ortalama 2 yavrunun hayatta kaldığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kediler Senede Kaç Kez Doğum Yapar?
Kediler Senede Kaç Kez Doğum Yapar?

Kediler Senede Kaç Kez Doğum Yapar?

Kediler çiftleşme sonrasında gebe kalır ve ortalama 2 ay içerisinde yavru verir. Kaç yavru vereceği değişiklik gösterse de kediler yılda ortalama 4-5 yavru vermektedir. Bu yavruların hayatta kalması için hijyenik bir ortamda doğması ve sütten kesilene kadar annelerinden ayrı kalmaması gerekir.

Kediler Senede Kaç Kez Doğurur?

Kediler senede ortalama 3 kez doğum yapar. Çiftleşme sonrasında gebe kalan kedi 60 günden önce yavru verebileceği gibi 65 gün sonra da doğum yapabilir.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Kaç Yavru Doğurur?".
 • gumbal ın annesi

  Gerçekten çok faydalı bir uygulama.

 • Anonim

  Kediler hangi mevsimde doğum yapar?

  • Sedi

   Yaza doğru

   • benim kedim hamile ve çok iyi oldu bvu site

    aynen yani sanırım