❤️ Miyavliyo
Uzun Süre Yaşayabilen 10 Kedi Cinsi

Uzun Süre Yaşayabilen 10 Kedi Cinsi

Her canlı gibi kedilerinde belirli bir sağlıklı yaşam süresi var. Peki hangi kedi cinsleri daha fazla yaşıyor. En uzun yaşayan 10 kedi cinsi hangileridir?

Sevilesi hayvanlar olan kedilerin pek çok türü vardır. Evinize girdiği andan itibaren havasını değiştirecek olan minik meleklerin yaşam süreleri de değişiklik göstermektedir. Pek çok kedi türü 15 sene yaşarken, bazılarının ömrü 20 yıla kadar çıkmaktadır. kendisine kısa sürede alıştıran bu sevimli minikleri kaybetmek, çocuğumuzu kaybetmek kadar canımızı yakar. Daha uzun süre yaşayabilen kedileri evinize almanız, acı sonun gecikmesi anlamına gelir. Bununla beraber bir kedinin daha sağlıklı ve daha uzun süre yaşaması için yedirilen besinler, yaptırılan egzersizler de büyük rol oynar. Peki hangi kedi cinsleri daha uzun süre yaşar? Kedi severler için en uzun süre yaşayan on kediyi bir araya getirdik.

1. Siyam Kedi Cinsi: En Uzun Süre Yaşayan Kedi Cinsi

Siyam kedisi
Siyam kedisi
Detaylı Bilgi: Siyam Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

İnanılmaz güzelliği sayesinde yıllardır insanların hayran kaldığı bir türdür. Taylandlı olan Siyam kedileri, 1800’lü yıllarda tüm dünyada görülmeye başlandı. Şaheser görünümündeki bu melekler, en çok konuşan ve en uzun boylu  olmalarıyla ön plana çıkarlar. Ancak maalesef bu kedilerde üst solunum enfeksiyonuna ve diş sorunlarına sık rastlanıyor. Bunun dışında önemli bir sağlık sorunları olmuyor. Her evde olması gereken küçük patililerin ömrü 15 ve 20 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

2. Birman Kedi Cinsi

Birman kedisi
Birman kedisi

Bu minikler, oyun delisi olarak bilinirler. Ayrıca sosyal ve kapalı ortamları seven Birman kedileri, çikolata renktedirler. Minik meleklerin bazılarının kafalarının şekilsiz olduğu biliniyor. Bu nedene bağlı olarak Birman kedilerinde en sık rastlanan hastalıklardan biri de Glakon hastalığıdır. Komplikasyonlara girme ihtimaline rağmen, sevimli kediler 15 ile 18 yıl arasında yaşıyor.

3. Ragdoll Kedi Cinsi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Bu sevimli melek kucak kedisi olarak bilinir. Devamlı olarak tımar edilme ihtiyacı duyan Ragdoll Kedisi, orta uzunluktadır. Bu türde idrar sıkıntısı görülebilir. Bu göz önüne alınarak mamalarında bulunan PH değerine özen gösterilmelidir. Sevgiye aç olan Ragdoll Kedisinin yaşam süresi 15 ve 19 yıl arasındadır.

4. Mısır Mau Kedi Cinsi

Mısır Mau Kedisi
Mısır Mau Kedisi

Milat öncesi 1550 senesinde Mısır’da resmedilmiş olan bu tür, oldukça egzotik, benekli bir türdür. Kraliyet ırkından gelen bu kedilerin insanlarla kurdukları  iletişim konusunda çok başarılı olduğu bilinmektedir. Bu özelliği, onun aileniz içerisinde vazgeçilemez bir parça olması için yeterlidir. Sadece potansiyel bir kalp hastası olan bu kediler, 16 ile 18 yıl aralığında yaşarlar.

5. Savannah Kedi Cinsi

Savannah Kedisi
Savannah Kedisi

Bu tür, yarı vahşidir. Aslen Afrikalı olan bu sevimli meleklerin kedi besleme konusunda deneyim kazanan bireyler tarafından tercih edilmesi gerekmektedir. Bu tür, kendine güveni tam olan bir türdür. Ayrıca çok cesur ve bir o kadar da sosyaldirler. Tam anlamıyla evcil olmayan bu kediler, arkadaş canlısı olarak bilinirler. Bunun yanında nedeni belirsiz bir endişeye sahiptirler. Bu sebeple önceden anlaşılamayacak hareketler yapma ihtimalleri vardır. Daha çok yeni bir tür olmaları nedeni ile sağlık sorunları hakkında henüz bilgi edinilememiş olmasıyla beraber 17 ile 20 sene aralığında yaşadıkları tahmin ediliyor.

6. Balinese Kedi Cinsi

Balinese Kedisi
Balinese Kedisi
Detaylı Bilgi: Balinese Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Uzun boylarıyla dikkat çeken Balinese Kedileri, Balili dansçılardan sonra bu adı aldı. Kendiliğinden ortaya çıkmış olan bu türün Siyam kedilerinden evirildiği düşünülüyor. Karakteristik özellikleri Siyam kedisini andıran Balinese kedileri, konuşkanlıkları ve dost canlısı olmalarıyla biliniyorlar. Çocuk sahibi bireyler için doğru bir tercih olabilirler. Bu sevimli melekler, inanılması güç olsa da 22 yaşlarına kadar yaşayabiliyorlar.

7. Bombay Kedi Cinsi

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi

Minyatür bir panter görünümündedirler. Altın rengi gözleri ve siyah tüyleri vardır. Yaşayacakları solunum problemleri sebebiyle gözlerinde sulanma görülebilir. Sevimli mi sevimli bu kediler 15 ile 20 yıl arasında yaşamaktadır.

Russian Blue Kedisi: Kediye alerjisi olan bireylerin besleyebileceği türden bir kedidir. Birtakım göz rahatsızlıklarını bu cinste görmek mümkündür. Ortalama ömürleri ise 15 ile 20 yıl arasında değişiklik gösterir.

8. American Shorthair Kedi Cinsi

American Shorthair Kedisi
American Shorthair Kedisi
Detaylı Bilgi: American Shorthair Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Çocuğu olan ailelerin sık tercih ettiği bir türdür. Uyumlu ve oyuncu olan bu kedilerin kaplan desenli kürkü bulunur ve güzel bir görüntüye sahiptir. Genel olarak sağlık sorunlarına rastlanmayan bu tür 15 ile 20 yıl arasında yaşar.

9. Manx Kedi Cinsi

Manx Kedisi
Manx Kedisi

Bu cinse kuyruksuz kedi de denmektedir. Kedi besleme konusunda orta düzey bilgisi olan bireyler için önerilir. Arada bir de olsa sahiplerine meydan okuyan kedilerdir. Oyun, onların vazgeçilmesidir. Ayrıca zeka küpüdürler. Bu türde bel kemiği rahatsızlığı meydana gelebilmektedir. Rahatsızlığı olmayan bir Manx Kedisi, 14 ve 16 yıl arasında yaşar.

10. Mavi Rus (Russian Blue) Kedi Cinsi

Russian Blue
Russian Blue
Detaylı Bilgi: Mavi Rus (Russian Blue) Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Özellikle kedi alerjisi bulunan kişilerin sahiplenebileceği bir kedi türüdür Russian Blue. Parıltılı tüyleri ve zarif vücut yapısı ile dikkat çeken bu kedi türü, ilk olarak Rusya’da ortaya çıkmış ve Rusya’ya özgü bir kedi türüdür. Muazzam parlak renklerde tüylere sahiplerken aynı zamanda zümrüt yeşili gözleri sizleri büyüleyecek. Mavi Rus Kedisi aynı zamanda en uzun yaşam süresine sahip olan kedi türleri arasında yer almaktadır. 15 – 20 yıl kadar yaşam süresi olan dostlarımızın ne yazık ki bazılarında genetik olarak göz hastalıkları ortaya çıkabilmekte.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle