Diğer köpeklerden farklı olarak hipoalerjenik köpekler mevcuttur. Eğer tüye alerjiniz varsa tüy dökmeyen köpek cinslerinden sahiplenebilirsiniz.

Tüy dökmeyen köpeklerin ”hipoalerjenik” sınıfına girdiklerini biliyor muydunuz? Tüyleri az oldukları için neredeyse hiç dökmezler ve köpeklere alerjisi olan insanları da olumsuz etkilemezler. Ayrıca her köpeğin hipoalerjenik olmadığını bilmelisiniz; sadece aralarında birkaç tane köpek cinsi bu özelliğe sahiptir. Eğer köpek tüyüne alerjiniz varsa ve yine de kendinize bir dost sahiplenmek istiyorsanız, sizler için tüy dökmeyen köpek cinslerinden bahsettik.

1. Bichon Frise

Bichon Frise Cinsleri
Bichon Frise Cinsleri

Dünyanın en tatlı köpek cinsleri listesinde yer alan Bichon Frise, şirin görünümleri nedeniyle herkesi kendilerine hayran bırakıyorlar. Top gibi sevimli kafaları vardır ve bedenleri o kadar küçüktür ki sanki oyuncak peluş köpekler gibi dururlar. İlk bakıldığında tüyleri gür, uzun, kadifemsi ve sık dökülen gibi gibi dursa da aslında kısa ve dökülmeyen tüylere sahiptirler.

Kıvırcık tüyleri düzenli olarak taranırsa çok az tüy döküldüğü görünür, hatta tüylerinin daha da kaliteli olmasına yardımcı olur. Bichon Frise’lere bakmak hiç zor değildir, aksine ara sıra tüylerinin tıraş edilmesi haricinde hiçbir bakım yapılmasına da gerek yoktur. Genellikle beyaz tüylere sahip olurlar ve onlara dokunurken sanki pamuğa temas ediyormuşsunuz gibi hissedersiniz.

2. Shih Tzu

Shih Tzu Cinsleri
Shih Tzu Cinsleri

Tüyleri çok uzun oldukları için sanki bakımı çok zor gibi düşünülse de aslında hiç tüy dökmezler ve bakılması da çok kolaydır. Tüylerini düzenli olarak taradıktan sonra uzama sıklığına göre tıraş edilir ve sahip olduklarından daha da ipeksi olmaları sağlanabilir. Yaramaz köpekler oldukları için çoğu zaman tıraş edilmekten pek hoşlanmayabilirler ve zorluk çıkarabilirler.

Kendinden büyük köpeklere karşı fazlasıyla cesaretli oldukları için kafa tutarlar. Bu durumdan dolayı çoğunlukla hırpalanabilirler veya yaralanabilirler. Shih Tzu’ları dışarı çıkarmadan önce mutlaka tasma takılmasına ve kabalık yerlere götürmemeye dikkat etmelisiniz. Çoğu zaman onları tasmayla bile tutmak zor olduğu için başa çıkmakta zorlanabilirsiniz.

3. Toy Poodle

Toy Poodle Cinsleri
Toy Poodle Cinsleri

Görünümleriyle tıpkı oyuncak köpeklere benzeyen Toy Poodle’ler, genellikle kahverengi tüyleriyle dünyada çok popülerlikleri vardır. Hatta oyuncak dükkanlarında mutlaka görmüş olmalısınız; barbie mankenlerin yanında küçük ve hafif kıvırcık tüyleri olan kahverengi bir köpek vardır, işte o Toy Poodle’nin tam kendisidir.

Fazlasıyla yoğun ve uzun tüylere sahiptirler ama çok tüy dökmedikleri için bakımları oldukça zahmetsizdir. Tüyleri kıvırcık oldukları için uzamaları yavaş gibi görünürler ama aslında günden güne tüyleri gürleşir. Tüyleri ağırlık yapmasın diye arada sırada köpekler için tasarlanan makaslar ile kıvırcık tüyleri kısaltılabilir.

4. İskoç Terrier

İskoç Terrier Cinsleri
İskoç Terrier Cinsleri

Tıpkı zenci insanlar gibi kafa bölgelerinin yan kısımlarında sık kıvırcık tüyleri, vücutlarında ise hafif seyrek tüylere sahip olan İskoç Terrier’ler, belki de dünyanın en sempatik köpek cinslerinden bir tanesidir. Kürkleri yoğun ve gür olmalarına rağmen hiç tüy dökmezler, aksine bakımları da oldukça kolaydır.

Özgüvenleri fazlasıyla yüksek oldukları için kararları kendileri alırlar ve sahiplerini pek dinlemeden başlarına buyruk olarak dolaşırlar. Eğitilmeye pek açık olmadıkları için inatçılıkları tutar ve evde alfa konumuna geçmeye çalışarak sürekli havlayabilirler. Bu nedenden dolayı apartman yaşamı yerine bahçe veya çiftlik alanlarına daha uygundurlar.

5. Basenji

Basenji Cinsleri
Basenji Cinsleri

Çok eski köpek cinsi olan Basenji’lerin, hiç bitmek bilmeyen popülerlikleri vardır. Sahiplerine karşı oldukça bağımlılardır ama özellikle onlara karşı inatçı ve bağımsız davranırlar. Bu özelliklerinden dolayı eğitilirken sert olmamaya ve baskıcı davranışlarda bulunmamaya dikkat etmelisiniz.

Genetik olarak kısa ama parlak tüylere sahiptirler, dolayısıyla hiç tüy dökmezler. Tüylerinin kalitesi bozulmaması için sık sık fırçalanmaya ve ıslak bir mendille temizlenmesine dikkat etmelisiniz. Yabancılara karşı pek havlamazlar ama kendilerine zorla bir komut verildiği zaman hoşlarına gitmeyeceği için sıklıkla havlayabilirler.

6. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Cinsleri
Yorkshire Terrier Cinsleri

En güzel süs köpeği cinsleri arasında yer alan Yorkshire Terrier’ler, en çok sahiplenilen köpeklerdir. Genellikle onları yürürken değil de, kucakta veya omuz çantasının içinde görebilirsiniz. Oldukça küçüklerdir ama cesaretleri de o kadar büyüktür ki, özellikle yabancılara karşı hiç çekinmeden dişlerini göstererek havlarlar.

Tüyleri tıpkı saç gibi uzundur ama çok az dökülme yaşarlar. Tüyleri yeterince uzadıktan sonra makas ile isteğe göre kısaltılabilir ve düzenli olarak taranmaya devam edilmelidir. Mevsimsel olarak tüy dökmeleri normal olarak sayılır, fakat genel olarak tüy dökmedikleri için rahatsız olan insanlar gönül rahatlığıyla sahiplenilebilir.

7. Maltese Terrier

Maltese Terrier Cinsleri
Maltese Terrier Cinsleri

Köpekler arasından midelerine en çok düşkün olan Maltese Terrier’ler, bu özelliklerinden dolayı sıklıkla sindirim sistemi sorunları yaşayabilirler. Genellikle beyaz-karamel-siyah-kahverengi-gri arası kürk renklerine sahip olsalar da en çok beyaz renklerde görülürler. Ayrıca her ne kadar uzun ve gür tüyleri varmış gibi görünürler ama aslında pek tüy dökmezler.

Sahiplerine karşı büyük bir bağlılık ve hayranlık duydukları için yaşadıkları ortama yabancı bir insan girdiğinde aniden yüksek sesle havlamaya başlarlar. Saldırma gibi bir eylemleri yoktur, sadece o kişinin etrafında dönerek ortamı terk etmesi gerektiğini belli etmeye çalışırlar.

8. Afgan Tazısı

Afgan Tazısı Cinsleri
Afgan Tazısı Cinsleri

Herkes tarafından ”kız güzeli” olarak tanınan Afgan Tazıları, hiç abartısız dünyanın en kibar köpekleri olabilirler. Tam bir İstanbul hanımefendileri/beyefendileri gibi davranışları vardır. Buna ek olarak karakterleri de görünümlerini yansıttıkları için sakin, ılımlı, cana yakın ve sevgi dolu tavırları vardır.

Tüyleri o kadar uzundur ki, sanki bir insanın saçını peruk olarak takılmış zannedebilirsiniz. Uzun tüylere sahip olmalarına rağmen çok az sayıda tüy dökerler ve bakımları da oldukça kolaydır. Saçlı tüylerinin her daim parlak olmalarını istedikleri için sahiplerinin sürekli taramasını isterler hatta ellerinde tarak gördükleri zaman hemen tepki verebilirler.

9. Papillon

Papillon Cinsleri
Papillon Cinsleri

Kelebek kanadını andıran kulakları olduğu için çok farklı görünümlere sahiptirler. Genellikle kafa kısmındaki tüyleri daha koyu; vücut tüyleri ise daha açık veya beyaz renge sahip olabilirler. Tüyleri oldukça uzun ve gürdür ama diğer köpeklere daha az oranda tüy dökerler. Tüylerinin daha parlak olabilmeleri için düzenli olarak taranmalı ve birbirlerine karışmaması için ıslak bir mendille temizlenmelidir.

Dünyanın en zeki köpeklerinden biri oldukları için sahiplerinin sözlerini her daim dinlerler. Enerjileri de bir hayli yüksektir, hatta onları havada uçarken bile görebilmek mümkündür. Oldukça hassas karakterleri vardır ve sahiplerine kolaylıkla kırabildikleri için sakin tavırlarla yaklaşılmalıdır.

10. Dalmaçyalı

Dalmaçyalı Köpeği
Dalmaçyalı Köpeği

Kürk renklerinden dolayı çok tatlı görünen Dalmaçyalılar, sanki dünyaya koşmak için gelmişlerdir. Vücut yapıları kaslı oldukları için atletiklerdir ve kendilerinden yükse yerlere bile kolaylıkla zıplayabilirler. Sahiplerini mutlu edebilmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar ve rutin haline gelmiş şeyleri (eşya getirme veya yürüyüş saati vb.) sahiplerine hatırlatmaya çalışırlar.

Tüyleri çok kısa oldukları için sadece kürk renklerinin siyah ve beyazlarını görebilirsiniz. Mevsim geçişlerinde bile çok az sayıda tüy döktüklerinden bakımları son derece kolaydır. Tüyleri her ne kadar az olsa da kürk sağlıkları için mutlaka haftada birkaç kere fırçalanmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?