Kedi sahiplenmek isteyenler bir türlü ismine karar veremez. Dostlarımızın ismine karar vermek için doğru yerdesiniz. Şimdi Türkçe kedi isimlerini inceleyelim.

Kediler için isim seçmek kimine göre kolay gibi görünse de oldukça zor ve üzerine düşünülmesi gereken bir konudur. Seçilecek ismin kedinizin karakterini yansıtması ve kediniz tarafından anlaşılabilir olması işinizi kolaylaştırırken aynı zamanda kedinizle olan iletişiminizi kuvvetlendirecektir. Türkçe kedi ismi bulmak yine üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü evde konuşulan dil Türkçe olduğunda kedinizin de Türkçe bir isme sahip olması eve uyum sağlamasında ve ismini kabullenmesinde önemli bir rol oynar.

Yeni kedi sahiplenecekler veya kedisi için bir türlü isim bulamayanlar, bu makale sizin derdinize derman olacak. Size yardımcı olmak için derlediğimiz Türkçe kedi isimlerine ve anlamlarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Daha Fazlası: Kedi İsimleri – En Popüler 850 Kedi İsmi!
Türkçe (Yerli) Erkek Kedi İsimleri
Türkçe (Yerli) Erkek Kedi İsimleri

Türkçe (Yerli) Erkek Kedi İsimleri

 1. Paşa: Kediniz evinizin paşası ilan etmiş olabilir. Osmanlı döneminde albaydan üstün rütbeli askerlere verilen bu isim, kedinizin evde disiplinli ve otoriter bir yaşam sürdüğü durumlara çok ama çok uygundur.
 2. Muhtar: Muhtar kelimesi mahalle ve köylerin yasal temsilcisi ve yasal işlerini yürütmek üzere atanan insanları ifade eder. Özellikle köylerde sorunları çözmede büyük bir etkisi olan kişi muhtardır.
 3. Hulusi: Samimi ve candan anlamına gelen Hulusi ismi, sırnaşık ve dost canlısı kedilerinize yakışacağından hiç şüphemiz yok.
 4. Alfa: Kelime yabancı kökenli olsa da Türkçe dilinde de kullanılır ve özellikle hayvanlar aleminde başı çeken ve liderlik görevini üstlenen hayvanlar için kullanılır. Alfa bir kedisi olsun kim istemez!
 5. Maço: Kelime anlamı iriyarı, sert erkektir. Toplumsal yaşamda kadınların üstünde baskı kuran erkek gibi cinsiyetçi bir anlam ifade etse de ağır ağabey ve dediğim dedik diyen kedileriniz için uygun bir isimdir. 
 6. Maskot: Maskot kelime anlamı itibariyle uğur getiren şey demektir. Aynı zamanda toplumsal yaşamda herkes tarafından sevilen, neşeli ve ortamı şenlendiren kişiler için de kullanılabilmekte. Sizin kediniz de adeta evinizin maskotu olacak!
 7. Zibidi: Yersiz ve zamansız davranışları olan kimselere yakıştırılan bir sıfattır zibidi. Kedilerin davranışları da çoğu kedi sahiplerinin bildiği üzere anlam verilemeyen şekildedir ve tabiri caizse kedileriniz birer delidir!
 8. Efe: Zeybek grupların başına Efe denir. Asaleti, heybeti ve itibarı temsil eden Efe, kedinizin karakterini yansıtacak.
 9. Limon: Genelde sarı renkli kediler için kullanılan limon ismini, huysuz ve agresif kedilerinize de verebilirsiniz.
 10. Ciguli: Rahmetli sanatçı Ciguli’den gelen bu isim, ortamın neşesi, kıvrak hareketlere sahip kedilere verilmektedir.

En Güzel Türkçe Erkek Kedi İsmi

En güzel Türkçe erkek kedi ismi olarak “Pala” gönüllere taht kurdu. Pala kelimesi gür bıyık sahibi insanlar için de kullanılırken asıl anlamı kürek gibi araçların yassı bölümü için verilen isimdir.

Daha Fazlası: Erkek Kedi İsimleri
Türkçe (Yerli) Dişi Kedi İsimleri
Türkçe (Yerli) Dişi Kedi İsimleri

Türkçe (Yerli) Dişi Kedi İsimleri

 1. Cazibe: Kelime anlamı albeni ve çekim olan Cazibe kelimesi, sırnaşık ve göreni kendine hayran bırakan dişi kedileriniz için kullanabileceğiniz bir isimdir.
 2. İrmik: Sert buğdaydan elde edilen iri çekilmiş una irmik denir. Sarımsı renge sahip kedileriniz için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
 3. Şeker: Genelde pancardan elde edilen ve tatlı olan çoğu şey için kullanılan bir kelimedir. Çoğunlukla beyaz kediler için tercih edilen Şeker ismi, kedinize olan sevginizi gösterecek ve onun tatlılığını sıklıkla dile getirmenizi sağlayacak.
 4. Renk: Hayatımıza renk katan kedilerimiz için verebileceğimiz bir isimdir.
 5. Ela: Yeşil ve kahverengi arası bir rengi temsil eden ela, ela gözlü kedilerinize çok yakışacak.
 6. Lokma: Ağıza 1 defada atılabilen hamur tatlısına lokma denir. Minyon ancak şeker mi şeker kedilerinize layık bir isimdir.
 7. Yıldız:
 8. İpek: İpek böceklerinin ürettiği ve tekstilde de kullanılabilen bir malzeme olan ipek, yumuşaklığı ve asaleti ile bilinir.
 9. Sakız: Genelde beyaz renkli kediler için tercih edilen sakız ismi uzun tüylü kedilere çok ama çok yakışmakta.

En Güzel Türkçe Dişi Kedi İsmi

En güzel Türkçe dişi kedi ismi olarak “Bal” kelimesini seçtik. Bal, arıların ürettiği ve özellikle kahvaltıları şenlendiren bir tatlı besindir.

Daha Fazlası: Dişi Kedi İsimleri

Kedilerine isim bulamayanlar için derlediğimiz Türkçe kedi isimleri makalemizde yer verdiğimiz isimler sizlere özel olarak seçildi. Siz de fikir ve önerilerinizi yoruma yazabilir, kedilerine bir türlü isim bulamayanlara yardımcı olabilirsiniz!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?