Tonkinese Kedisi ile ilgili bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Uyku, beslenme, temizlik ve çok daha fazlasını yazımızda bulacaksınız.

Tonkinese kedisi, ülkemizde kedi sahiplenmek isteyen hayvan severler tarafından tercih edilen kediler listesinde ilk üçe giren kedi türüdür. Şimdi dilerseniz bu tatlı çocuklarımızı yakından tanıyalım.

Tonkinese Kedisi Tarihçesi

Bu yavrucakların kendi isimleri çok fazla bilinmez. Tipik bir siyam kedisi görünümüne sahip olduğundan Siyam kedisiyle karıştırılır. Gerçi zaten Siyam soyundan geldiği bilinir. Zira kökeni çok eski yüzyıllara dayanan çocuklarımız; Siyam kedisi ile Birman kedisi melezlemesi olarak özellikle bu şekilde üretilen kedi ırkıdır. Aslında daha küçük boyutlarda, yani “büyümeyen kedi” formunda bir kedinin olması beklenirken, genotip olarak beklenenden çok daha farklı bir kedi ortaya çıkmıştır. İlk olarak ne zaman üretildiği bilinmemekle birlikte, Tonkinese kedisi, 1800’lerin başında Tayland’dan Amerika’ya getirilmiştir. 1880’lere kadar çoğalma adına iyi bir ivme yakalayamadığından artık sayıca epey azalıp nesli tükenme noktasına kadar gelmiştir. Vietnam’da bulunan Tonkin Körfezi’nin adını almış olmasına rağmen bu ülkeyle hiçbir alakasının olmaması oldukça garip bir mevzudur. Niçin böyle bir esinlenme olmuş, orası bilinmiyor.

Sevimli dostlarımız; sayıca azalıp daha da ilgi çeken bir konuma geldiğinde artık ona “çikolata siyamı” deniyordu. Çünkü ağzının etrafını çevreleyen tüylerinin rengi tam bir çikolata rengindeydi.

1950’li yıllara kadar tam bir kimlik kazanamadan ve tüm üremedeki eksikliklere rağmen hayatta kalmayı başaran Tonkinese türü; o yıllarda Amerika’da popülerliğini iyiden iyiye arttırmaya başlamıştı. 1960 yılında doktor Joseph Thompson tarafından özel bir ilgiyle araştırılan ve farklı bir cins olduğunu resmi olarak kanıtlama yoluna giden minik patililer artık tüm Avrupa’ya ithal edilmeye başlanmıştı. Özellikle İngiltere’de çok fazla dikkat çeken bu tür, muhtemelen iklim ve diğer çevre koşullarından dolayı geçirdiği doğal mutasyonlar sonucu koyu renklerinin büyük bir kısmını kaybetmiş oldu.

Uzun uğraşlar, bitmek bilmeyen gen havuzu araştırmaları, çeşitli rivayetlerle ilgili tartışmalar sonrasında 1967 yılına gelindiğinde bazı kuruluşlar tarafından kabul görmeye başlayan Tonkinese, henüz hak ettiği kimliği kazanamamıştı.

1971 yılında Kanada’da tafsilatlı araştırmalar sonucu artık farklı bir ırk olduğu kabul edildi. Ve bu bir ilk olmuştu. Nitekim 1980’li yıllarda artık bazı derneklerin epeyce sahiplenmiş olmasına karşın hâlâ yeni bir tür olduğu evrensel resmî kayıtlara geçmiş değildi. Cat Fanciers’ Association (CFA) tarafından 1984 yılında türüyle ilgili şampiyonluk kazanmış oldu.

Yıllar boyu süren çekişmeli yaklaşımların sonuna gelindiğinde, yani 2001 yılında artık resmî birimlerce bir cins statüsü alıp varlığını tescillemiş olan minikler, günümüzde oldukça bilinen ve sevilen kedilerdendir.

Tonkinese Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Sadıktır: Sahibine karşı hem oldukça sadık hem de çok bağlıdır. Sevdiği kişiye her ortamda benimser ve sıcak bir tarzda yaklaşım gösterir.
 • Konuşkandır: Ona kulak kabartacağı şekilde laf atarsanız size adeta laf yetiştirir gibi miyavlamalarıyla karşılık verir.
 • Oyuncudur: Sahibine düşkün olduğu kadar, onun oyunlarına eşlik etmek isteyen herkesle oyun oynayacak kadar oyun tutkunudur.
 • Meraklıdır: Yeni yerler ve yeni şeyler keşfetmeye bayılır.
 • Yaramazdır: Yaramaz demek, kelime anlamıyla tam bir afacan olduğunu anlatmak için çok uygun olacaktır. Çünkü gözünün gördüğü her şeye dokunmak, her çekmeceyi açmak ister. Ve tabi ki yeni keşifler yaparken her yeri dağıtmak konusunda oldukça cüretkârdır.
 • Duygu durum dalgalanmaları yaşadığında bunu size yansıtmaktan çekinmez. Mutsuz ya da depresif olduğunda kendisini çekmesi ve o aşırı kıpırtılı kedinizin birden durgunlaşmasıyla bunu anlarsınız.
 • Yalnız kalmak onlar için kabustur. Sosyal ve aktif yapıda oldukları için yanlarında sürekli olarak bu aktifliklerine eşlik edecek birisini isterler.
Tonkinese

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Tonkinese kedisi, oyun delisi ve insan canlısı sevecen bir kedi olduğu için, özellikle çocuklarla çok iyi bir iletişim halindedir. Lider ruhlu ve isteklerinde baskın bir karaktere sahip olmasına rağmen hırçın ya da sert sayılacak hareketlerde bulunmaz. Hal böyle olunca herkes tarafından sevilen ve hemen hemen herkesi her şeyi de seven bir kedi olan bu tür, aranan bir kedi türü olarak karşımıza çıkar.

Özellikle yalnız kalmaktan nefret ettikleri için ve yanında her an bir insanın hazır bulunması pek de mümkün olamayacaksa bir kedi ya da köpekle çok iyi arkadaşlık eder. Ancak kendisinden daha baskın ya da daha yaramaz bir evcil hayvan hem onu ve diğer hayvanı hem de sizi yıpratacaktır. Ama uyumlu bir evcil hayvanla birarada yaşaması herkes için keyifli bir durum olur.

Tonkinese Kedisi Fiziksel Özellikleri

Görsel olarak ele aldığımızda, küt, kısa ve yumuşak tüyleri harika görünür. Estetik bir görsel açı sergileyen uzun ve kıvrık kuyruğundaki tüylerde renk dalgalanmaları vardır. Açıklı koyulu dizilmiş adeta gölgeli bir görüntü oluşturur.

Tonkinese kedileri, ince tüylü olduğu halde; tüylerinin gürlüğü ve yapısından dolayı sık bir dizilime sahiptir. Atası olan siyam kedisine çok fazla benzer. Melez gözle uzaktan yakından alakası yoktur, genelinde mavi göz renginin hâkim olduğunu söyleyebiliriz.

Minik patileri, asil görünümüne eşlik eden en sevimli detaylardandır. Bu nazik çocuğu keşfettikçe her anlamda hayranlığınız kesinlikle artacak.

Tonkinese

Görünüm ve Vücut Yapısı

Tatlı çocuklarımız; zayıf, ince, uzun ve zarif vücutlarıyla gönülleri fetheden inanılmaz kibar yapılı kedilerdir. Tüylerindeki koyu tonların zaman içerisinde azaldığını ve yer yer yok olduğunu ifade etmiştim. Doğduğu ve yaşadığı ortamın iklim şartlarına göre tüylerinin boyu ve renkleri değişkenlik gösterir. Soğuk iklimde bu türün tüyleri daha koyu renklerde olurken, sıcak iklimde daha açık renklerde tüyleri vardır. Sırt, kulak ve burun hatları daha koyu geçişli renklerdedir. Bu geçiş bazen kirli bir görüntüye varacak kadar koyu ve etrafı geniş bir yayılım içinde olabilir. Genelde vizon ve gri rengine daha çok rastlanırken, çok daha farklı renklerde olanları da mevcuttur. Bunlar:

 • Doğal vizon rengi
 • Şampanya rengi
 • Kahverengi- Platin rengi
 • Kahverengi- Vizon rengi
 • Mavi
 • Mavi- Vizon rengi
 • Uçuk Mavi
 • Açık pembe – Pudra

Bu renklerin her biri farklı tonlarda da görülebilir. Her nasıl olursa olsun şahane bir görsel şölene sebebiyet veren tüylere sahiplerdir. Baskın renk olarak vizon ve yanında ilave renkler olduğunu söylemek mümkün.

İlk bakışta, ince ama kaslı bacaklarının bir hayli uzun olduğunu fark edersiniz. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun ve belirgin kemik hatlarından oluşur. Küçük ve şeker mi şeker patileri aşırı bir özgünlük içerir. Çünkü ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmağı vardır. Bunun bir hastalık ya da soya çekim değil, genetik bir dizilim farklılığından olduğu söylenebilir.

Yüz ve Kafa Yapısı

Yüzüne göre orta boyutta bir büyüklüğe sahip ve dik kulakları ona meraklı ve uyanık bir hava katar. Kulak önlerinde neredeyse belli belirsiz duran ince ve cansız tüyleri vardır. Orta büyüklükteki kafası yuvarlaktır. Ancak çıkıntılı ve keskin hatlı olan elmacık kemikleri, yandan bakıldığında üçgen bir yüze sahipmiş gibi görünmesine neden olabilir. Muntazam görünen normal ölçülere sahip burnu, vücudunun diğer yerlerine göre daha koyu renktedir. Kocaman gözleri fazlasıyla parlak, canlı ve etkileyicidir. Sevimli meleklerimizin göz rengi genelde mavi olur. Kehribar ya da daha açık sarıya yakın göz renklerine sahip olanlarıyla da karşılaşmanız mümkün. Ama sıklıkla mavi ya da açık mavi şahane gözlerle büyüleyici derinlikte bakışları vardır.

Tonkinese
Tonkinese

Ağırlığı ve Boyutları

Tonkinese kedileri, ince kemikli ama kastan da zengin vücut hatları olan naif görünümlü tatlı çocuklardır. Her ne kadar ince görünüp zayıflarmış gibi bir imaj sergileseler de, onlardan birini kucakladığınızda fena halde yanıldığınızı anlayacaksınız. Çünkü asla göründükleri kadar zayıf değiller. Yaklaşık olarak ağırlıkları 4 kilo ile 6 kilo arasında değişkenlik gösterir. İri kemik yapıları kucağa aldığınızda daha ağır hissetmenizi sağlıyor.

Patilerinin minikliği dışında, uzun bacakları ve epeyce uzun belirgin kıvrımı olan karakteristik kuyruğuyla uyumlu bir gövde bütünlüğünden bahsedebiliriz. Kafası da genel itibariyle diğer uzuvlarıyla iyi bir uyum içindedir.

Tonkinese Kedisi Bakımı

Bu yavrucakların bakımı ilginç ve hassas tüyleri konusunda ekstra bir özen gerektirir. Tüylerinde mevsim geçişlerinde bile pek fazla dökülme görülmez. Ama kabarmaya ve çokça ölü doku birikmesine neden olabilecek tüylerini düzenli olarak kedi tarağı ile taramalısınız. Diğer kedilere nazaran suya ve şampuana daha çok ihtiyaç duyulacak bir tüy yapısı olduğundan belli aralıklarla çocuğunuzu yıkamanız gerekecektir. Suyla arasının pek iyi olduğunu söyleyemeyiz, fakat suyu tazyikli bir şekilde vermeyip genel olarak daha sakin adımlar izlerseniz banyonuz bir kabusa dönüşmeyecektir. Tonkinese açık ve tamamen dik kulaklara sahip olduğundan, kulaklarını da asla ihmal etmeksizin, düzenli olarak temizlemelisiniz. Bunu sivri ya da sert bir materyalle kesinlikle yapmamalısınız. Nemli ve yumuşak bir küçük bez ya da havluyla incitmeden yüzeysel olarak kulaklarını temizleyebilirsiniz.

Sevimli bebeklerimizde alerjik reaksiyon problemleri pek görülmez. Ama yine de göz temizliğini yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kulak temizliğinde olduğu gibi hafif nemli yumuşak bez ile göz etraflarını temizlemeniz çok basit bir iştir ancak kedinizi ciddi hastalıklara karşı korumanızı sağlar. Kulak ve göz çevresi temizliğini haftada en az iki kez uygulamanızı öneriyorum.

Hassas diş etleriyle başı dertte olan bu çocukların olası enfeksiyon risklerine karşı dişlerini haftada bir iki kez fırçalama ile kolayca önleminizi alabilirsiniz. Aslında bu eylemi günde birer kere yapmanız gerekecek ama biliyorum, onlar her gün aynı stresi çekmemek için, türlü bahaneler üreteceklerdir. 😊

Tırnak kesme rutinlerinizi de oluşturmalısınız. En azından haftada bir kez bu anlamdaki temizliklerini yapmanız çok sağlıklı bir yaklaşım olur.

Minik afacanlar her ne kadar sudan pek hazzetmeseler de temizlenmeleri için gerekli olduğu bazı zamanlarda ılık bir banyo onları ciddi anlamda gevşetir ve rahatlatır. Vücut ve tüylerinin nem dengesini korumasına, tahrişlere sebep olmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için kurumaya meyilli ciltlerine karşı koruma sağlamak adına kremsi dokulu ve nemlendirici yönünden zengin özel kedi şampuanı kullanmanız son derece önemli.

Bakım Maliyeti

Meleklerimizin bakımı inanılmaz kolaydır. Hem sizi fiziksel olarak yormaz yıpratmaz, hem de maddi olarak bütçenizi yormaz. Bir kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz; sahipleneceğiniz kedi hangi türden olursa olsun zaten kedi tarağı almak zorundasınız. Ama bu türde bir kediniz varsa ya da yakın bir tarihte olacaksa kesinlikle her zaman kenarda ona uygun bir şampuan da bulundurmalısınız. Çünkü Tonkinese kedilerinin belli aralıklarda taranmaları gerektiği kadar, bazı zamanlarda da yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Bu tüy yapılarına göre ve yaramazlık yapma sıklıklarına göre ne denli kirlenecekleri doğrultusunda değişir.

Beslenme

Bu nazik çocuğunuz için yapacağınız mama seçiminde bilindik mamalardan şaşmamalısınız. İştahı iyi olan küçük dostunuzun her ne kadar ona sunduğunuz pek çok mamayı geri çevirmese de bir gurme gibi iyi gelişmiş damak tadı vardır.

Genel muayenesi yapılıp sağlık durumu kontrol edildikten sonra zaten rutin kontrol takibinizi yapan veteriner hekimin tavsiyesiyle sabit olarak aynı mamaya devam edebilirsiniz. Ancak tabi ki çocuğunuzun sağlık durumunda farklılıklar gelişirse, ki bunu veterineriniz teşhis edip karar verir, işte o zaman mamanızı değiştirip değiştirmemeniz gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.

Tonkinese

Uyku

Enerjik çocuklarımız uyumaya bayılır. Hareketli ve kıpır kıpır olan yapısının aksine bir o kadar da uykuya düşkündür. Bir rutin bağı kurduğu yatağına ve alanına her ne kadar alışkanlık geliştirse de uykusu geldği zamanlarda olduğu yere kıvrılır ve anında derin bir uykuya dalar.

Temizlik

Bu tür, oldukça temiz ve akıllı kedilerdir. Yaptıkları yaramazlıklar elbette çoğu zaman kirlenmelerine ve sizin toplamanız için önünüze serilen pis bir ortama neden olsa da oranın hemen temizlenmesi sağlıklarını muhafaza adına çok önemlidir. Zaten yıkanmaya uygun olan bu sevimli çocukların temizliği kolay ve zahmetsizdir. Sağlıklarının ve bağışıklık sistemlerinin direncinin korunmasının, onlara sunulan kaliteli ve hijyenik bir hayattan geçtiğini söylememe gerek yok sanırım.

Tonkinese Kedisi Sağlık Durumu

Atalarından gelen sağlam ve güçlü genler nedeniyle immun sistem açısından epey şanslı çocuklardır. Bilinen ciddi bir sağlık problemleri ya da yatkınlıkları yoktur. Tarihte en sağlıklı türlerin en popüleri olarak tanınan kedilerdir diyebiliriz. Tabi ki istisnai durumlar her zaman mümkün olabilir. Bu noktada devreye giren yegâne iki önemli unsur; aşı takvimlerinin ihmal edilmeden takibinin yapılması ve veterinerin uygun gördüğü aralıklarda oluşturduğu randevulara sadık kalınmasıdır.

Tonkinese

Sağlık Sorunları

Çocuklarımızda sadece diş eti ve damaklarda hassasiyetin yanında bunlara eşlik eden bazı enfeksiyonel hastalıklara karşı sıkıntılar oluşabilir. Bu sağlık sorunlarını önlemenin en etkili yolu düzenli olarak dişlerinin fırçalanmasından geçer. Ayrıca pek hareketli olmayan miskin diye tabir edebileceğimiz tatlı çocuklarımız kilo problemleriyle uğraşmak zorunda kalabilirler. Bu nedenle beslenme düzenlerini sağlıklı aralıklarda tutmalı ve aktif bir hayatlarının olmasına azami özen göstermelisiniz.

Yaşam Süresi

Kıpır kıpır olan çocuklarımız; yapısına uygun hareketli bir yaşam, yine aynı şekilde kaliteli bir hayat standardı ve aksatılmayan sağlık kontrolleri ile uzun, upuzun yıllar size keyifle ve sağlıkla eşlik edebilir potansiyeldedir. Ortalama olarak 15 yıl ile 20 yıl arası yaşam süreleri olan bu tür, onlara sunulan hayatın hijyen, kalite ve konforuna göre daha uzun yıllar yaşayabilmektedirler.

Tonkinese

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Adeta kanları kaynayan hiperaktif olan Tonkinese kedilerinin kızgınlık dönemlerinin de oldukça erken bir dönemde olacağını tahmin etmekte zorlanmamışsınızdır sanırım. Zira bu yaramaz çocuklar 4 ile 6 ay aralığında şiddetli bir kızgınlık evresine girmiş bulunuyorlar. Kızgınlık dönemlerinde yoğun agresyon patlamaları ve hatta belki de sevimsiz hareketler sergileyerek muzdarip oldukları dertlerini sizlere açık ediyorlar. Anlamsız ve huzursuz, saldırgan hareketlerle baş gösteren bu dönemde eğer bir partner bulunup çifleşmeleri sağlanmazsa, kızgınlık arası geçen dönem çok kısa sürüp, o ateşli dönem kısa zamanda tekrarlıyor.

Merak edilen tüm detaylarıyla bu yazımızda anlattığımız Tonkinese türü, sizin için neşeli ve hareketli günler vaat edip, hayatınıza zarif bir dokunuş yapıyor. Öyle tatlı, sempatik ve öyle cana yakın kedilerdir ki yaka iğnesi gibi her an yanınızda taşımak, onun pozitif enerjisini her an hissetmek isteyeceksiniz. Ama sonra “Oyun oynamaktan sıkıldım yeter, artık dinlenelim!” diyerek mızıkçılık yapmak yok.


Evinizi bu tatlı çocuklarımız şenlendiriyorsa, yorum kısmından yaşadıklarınızı benimle paylaşabilirsiniz. Eğer sevimli melekleri ailenizin bir üyesi yapmak istiyorsanız hiç çekinmeden sormak istediklerinizi yine yorum kısmından bana ulaştırabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Tonkinese" için yapılan yorum;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Murat

  enee tipe bak çok masum bakmıyor mu yahu :’D