Sokaklarda aç uyumak zorunda kalan sevimli dostlarımız için evde kolaylıkla mama hazırlayabiliriz. Sokak köpekleri için mama hazırlamayı öğrenmek ister misiniz?

Evde yaşayan köpeklerin yemek ve mama seçme şansı varken sokaktaki köpekler, buldukları tüm yemek artıklarını tüketmek zorundadır. Onlar aç kalmamak için vereceğiniz neredeyse tüm ev yemeklerini ve yemek artıklarını yerler. Ancak evde hazırladığımız baharatlı yemekler, sindirim sistemlerine zarar verir ve uzun süre tüketmeleri çeşitli hastalıklara sebep olur.

Aynı zamanda uzun süre yemek atıkları tüketen köpeklerin direkt köpek maması yemesi, kabız olmasına ve diğer sağlık sorunlara davetiye çıkartmasına sebep olabilir. Tüm bunlara dikkat ederek sokak köpekleri için mama hazırlama ve sağlıklı beslenmelerine yardımcı olma şansımız var. Peki, sokak köpeklerini nasıl besleyebiliriz. İşte bilmek isteyeceğiniz önemli detaylar…

Köpekler İçin Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Mamalar

Yemek yaparken artan sebzeler, bayat ekmekler ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz süt ürünleri ile sokak köpeklerinin çok seveceği yemekler hazırlayabilirsiniz. Bu mamalar israfın önüne geçeceği gibi sokaktaki aç hayvanların karnını doyurmanızı sağlayacak oldukça kolay tariflerden oluşuyor;

  1. Makarna: Evcil hayvanlarınız makarnayı sevmiyor hatta ağzına sürmüyor olabilir. Ancak sokak köpekleri için makarna ile yapacağınız mama oldukça hoşlarına gidecek ve sağlıklı beslenmelerini sağlayacak. Öncelikle spagetti dışında herhangi bir makarna tercih edebilirsiniz. Makarnayı tuzsuz ve yağsız bir şekilde et veya tavuk bulyon kullanarak haşlayın. 1 paket makarna ile 2-3 sokak köpeğinin karnını doyurabilirsiniz.
  2. Bayat Ekmek Maması: Hala yenilebilir olan ancak bayatlayan ekmekleri tüketmiyorsanız, sokak köpekleri için lezzetli bir mamaya dönüştürebilirsiniz. Bunun için tavuk suyu veya et suyu kullanın. Bayat ekmekleri küçük parçalara keserek kullandığınız su içerisinde yumuşamasını bekleyin. Daha lezzetli hale getirmek için üzerine yoğurt dökerek sokak köpeklerine mamasını ikram edebilirsiniz.
  3. Peynir: Süt ve süt ürünlerinin tümü sokak köpeklerinin severek tüketeceği besinler arasında yer alır. Kalıp peynir, labne peyniri, kaşar peyniri gibi peynirleri, yanına dilimlenmiş ekmekle mama haline getirebilirsiniz.
  4. Sütlü Ekmek: Bu karışım sokak köpeklerinin doymasını sağlayacağı gibi bağışıklık sistemlerinin gelişmesine de yardımcı olacaktır. Ekmekleri küçük parçalar halinde doğradıktan sonra üzerine ılık süt dökerek sağlıklı bir mama elde edebilirsiniz.
  5. Sebze Yemekleri: Köpekler, insanların tükettiği birçok sebzeyi yiyebilir ve onları beslemenin en sağlıklı yollarından biri sebze yemekleri hazırlamaktır. Pırasa, patates, havuç, brokoli gibi sebzeleri; tuzsuz, yağsız, baharatsız bir şekilde tavuk suyunda haşlayabilirsiniz. Haşlanan sebzeler yenilecek kadar soğuduğunda birçok sokak köpeğinin doymasını sağlayabilirsiniz.
Köpekler için Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Mamalar
Köpekler için Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Mamalar

Köpekler İçin Mama Hazırlayacak Vaktiniz Yoksa Bunları Yapabilirsiniz

Sokak köpekleri için mama hazırlamak kolay olsa da bazen yolda gördüğümüz bir köpeğe evde mama hazırlayacak vaktimiz olmayabiliyor. Bu durumda onları aç görmeye dayanamıyorsanız oldukça pratik bir şekilde karınlarının doymasını sağlayabilirsiniz. Marketlerden hazır olarak alabileceğiniz aç bitir paketler sokak köpeklerinin karnını doyurmaya yardımcı olacaktır.

Salam, sosis ve sucuk gibi aç bitir paketleri alarak pratik bir şekilde çözüm üretebilirsiniz. Ancak bu hazır gıdaları uzun süre tüketmeleri sağlıklı olmadığı için ara sıra yapmaya özen göstermelisiniz. Yolda gördüğünüz köpekleri geri çevirmeye dayanamıyorsanız, restoranda tabağınızda kalan sağlıklı yemekleri paket yaptırarak gördüğünüz hayvanların karnını doyurabilirsiniz. Tavuk, et ve sebze yemekleri tüm köpeklerin severek tüketeceği besinler arasında yer alıyor.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?