Muhabbet kuşunuzun yaşını merak etmiş miydiniz? Birkaç mantıklı yöntemlerle muhabbet kuşunuzun yaşını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Dünyanın en tatlı canlılarından biri olan muhabbet kuşları, nahif sesleri ve güzellikleri ile hepimizi kendilerine hayran bırakıyorlar. Genellikle mavi, sarı, yeşil veya beyaz tüy renklerine sahip olsalar da araştırmalara göre en çok sahiplenilen muhabbet kuşu rengi sarı olarak bilinir.

Muhabbet kuşu sahiplenen insan sayısı fazla olduğu için mutlaka çevrenizde tanıdığınız 10 insanın 6’sının uçan dostu vardır diye tahmin ediyoruz. Hayvanlar arasından evde bakımı en kolay olan muhabbet kuşları oldukları için insanlar hem bakımından zorlanmıyor hem de temas kurarak diledikleri gibi vakit geçirebiliyorlar.

Her muhabbet kuşunun karakteri farklı olduğu için bazı kuşlar çok agresif ve kavgacıyken; diğerleri uysal, çabuk ele gelen, insanı seven ve sakin olabiliyor. Muhabbet kuşunuzla daha fazla zaman geçirdiğinizde huylarını kolaylıkla öğrenebileceğiniz için dört dörtlük anlaşmanız mümkün olacaktır.

Muhabbet kuşu besleyen insanların merak ettikleri diğer bir konu ise sahip oldukları yaştır. Muhabbet kuşlarının da diğer canlılar gibi yaşları vardır ve yavruluk, ergenlik, genç, yetişkin olmak üzere kategorilere ayrılırlar. Bunu ilk bakışta anlayabilmek zor olsa da bazı özellikleri göz önünde bulundurarak muhabbet kuşunun yaşı anlaşılabilir.

İlgili Yazı: Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet Kuşu Yaşı
Muhabbet Kuşu Yaşı

Kafa Çizgileri

Muhabbet kuşunu yakından inceleme fırsatınız olduysa, kafa kısmının üstünde çizgiler (manşet) olduğunu fark etmişsinizdir. Kafada bulunan bu çizgiler, muhabbet kuşu yaş aldıkça gerilemeye başlar ve bir zamandan sonra çizgiler tamamen kaybolduğu için boş kalır.

Yani, muhabbet kuşunuzun yaşını anlamak için kafa bölgesine baktığınızda; eğer çizgileri alına kadar ulaşıyorsa yavru, çizgiler geriye doğru gitmeye başladıysa ergen-genç ve çizgilerin tamamen kaybolduğunu artık kendi rengini aldığını görürseniz yetişkin olduğunu anlamına gelir.

Çene Bölgesinin Rengi

Muhabbet kuşlarının çene renkleri de bize hangi kategoriye uygun olduklarını biraz anlamamıza yardımcı oluyor. Muhabbet kuşunun çene rengi açıksa yavru, fakat oldukça koyu bir renkteyse yetişkin olduğu anlamına gelir. Bu yöntem diğerleri kadar güvenilir değildir; çünkü muhabbet kuşlarının cinsiyetlerine göre renk değişimi de görülebilir.

Mesela erkek muhabbet kuşlarının çene bölgesi henüz yavruyken pembe renkte görülebilir. Yaş almaya başladıklarında, pembe renk kendini koyu renge bırakır ve bu da yetişkin oldukları anlamına gelir. Bu yöntemi de kullanabilirsiniz ama daha kesin sonuca varmak istiyorsanız, diğer yolları da kullanarak sahip oldukları yaşları öğrenebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yaşı Hesaplama
Muhabbet Kuşu Yaşı Hesaplama

Gözler

Yeni doğandan 4 aylığa kadar olan muhabbet kuşlarının göz renkleri tamamen siyahtır. 6 aylık zamanı aştıkları zaman siya gözlerinin kenarlarında koyu gri tonu iris meydana gelir. Artık muhabbet kuşları 8-9 aylığa ulaştıkları zaman koyu gri olan irisin rengi açılmaya başlar ve daha şeffaf hale gelir.

Muhabbet kuşları 1 yaşına geldiklerinde irisin rengi tamamen beyaz olur ve bu da yetişkin olduklarını gösterir. Bu beyazlığın hacmi ne kadar büyük olursa, muhabbet kuşlarının da ne kadar yaş aldıkları anlamına gelir. Hatta yaşlı olan muhabbet kuşlarının iris kısımları, göz bebeklerinin ortasına kadar beyaz renk kapladığı görünebilir.

Benekler

Muhabbet kuşlarının gagalarını mutlaka yakından görmüşsünüzdür. Gaganın üzerinde irili ufaklı benekler görülür. Eğer muhabbet kuşunuzun gagasında benek göremiyorsanız, daha yavru olduğu anlamına gelir. Muhabbet kuşu yaş almaya başladıkça benekler hafif beli olmaya başlar ve artık yaşlanma zamanları geldiğinde benekler gözle görülür derecede büyürler.

Muhabbet Kuşunun Yaşına Göre İnsan Yaşı Hesaplama

Muhabbet kuşunuzun sahip olduğu yaşın, hangi insan yaşına denk geldiğini merak ettiniz mi? Muhabbet kuşu ve insan yaşı skalasını şöyle hesaplayabiliriz;

Not: Muhabbet kuşlarının ortalama ömürleri 5-8 yıl olarak bilinir. İyi bakıldığında ve sağlığına dikkat edildiği sürece yıllarca sizinle yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

 • 1 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 16 yaşındadır.
 • 2 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 22 yaşındadır.
 • 3 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 28 yaşındadır.
 • 4 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 34 yaşındadır.
 • 5 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 40 yaşındadır.
 • 6 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 46 yaşındadır.
 • 7 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 52 yaşındadır.
 • 8 yaşındaki muhabbet kuşu, insan yaşına göre 58 yaşındadır.

Bilgi: Dünyanın en yaşlı muhabbet kuşu 29 yaşında ölmüştür. Kendisi İngiltere’de yaşıyordu ve erkek olduğu için adı Charlie’dir.

 1. Muhabbet kuşları kaç aylıkken yetişkinliğe girer?

  Muhabbet kuşu 6-8 aylık civara geldiğinde yetişkin kategorisinde yer alır.

 2. Yaş hesaplama yöntemleri muhabbet kuşunun cinsine göre değişir mi?

  Elbette değişir. Normal bir muhabbet kuşunuz varsa yöntemler kesindir, cinsi farklıysa veteriner yardımıyla da yaşını öğrenebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?