Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi85
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk80
Zeka Seviyesi85
Sahibine Şefkat90
Köpeklerle Dostluk85
Hayvanlarla Dostluk85
Yabancılarla Dostluk85
Eğitilebilirlik75
Bakım İhtiyacı100
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti95
Ses90
Bekçilik85

Köpek cinsleri arasında en çok sevilenlerden biri hiç şüphesiz Yorkshire cinsleridir. Kökenleri İngiltere’dir ve çok popülerlerdir.

Yorkshire Terrier cinsleri, 1800’lü yıllarda İngiltere’nin Yorkshire ilçelerinde meydana geldikleri için isimlerini buradan almışlardır. Kemirgen hayvanları ve ve çalışma köpeği olarak yetiştirilmişlerdir, hatta ilk olarak fareleri yakalasınlar diye üretilmişlerdir. Yorkshire Terrier cinslerinin üreticileri İngiltere’nin kuzey bölgelerine giderken yanlarında götürmüşlerdir. Özellikle kucakta durdukları için oradaki insanların dikkatlerini çekmişlerdir ve popülerlikleri artmaya başlamıştır.

1861 yıllarında Yorkshire Terrier cinsleri, seyircisi çok az ve pek bilinmeyen bir gösteride sergilendiler. 1865 yıllarında bu cinslerin babası olarak kabul edilen ”Huddersfield Ben” isimli köpek, aniden popülerleşerek şov köpeği unvanını almayı başarmıştır. Ataları, diğer Yorkshire Terrier cinslerine göre daha iri, kilolu ve büyüktür.

1880 yıllarında Yorkshire Terrier köpekleri Amerika’ya getirildikten sonra çok kısa süre sonra herkes tarafından ilgi duyulmaya başlamışlardır. Gelişimlerini tamamladıktan sonra 1885 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındılar ve resmen kabul edilmişlerdir. Günümüzde atalarından daha küçük, zayıf ve minik görünümleriyle süs köpeği kategorisinde yer alırlar.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Birçok dizi ve filmlerde sosyete insanların kucaklarında uzun tüylü köpekler görebiliriz. Bu köpekler Yorkshire Terrier cinslerinden başkası değildir. Süs köpekleri oldukları için diğer köpekler gibi sürekli yürümek yerine kucakta veya çantada gezmeyi tercih ederler. Haklarında daha fazla bilgi öğrendikten sonra onlara olan hayranlığımız daha çok artacak.

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 17-23 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 3-4 kg
  • Renkler: Sarımsı, Mavimsi, Karamel, Kahverengi, Siyah, Krem, Altın Rengi, Gümüş, Beyaz, Ten Rengi
  • Diğer Adı: Yorkshire Teriyeri
Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Karakter Özellikleri

Küçük bedenlerine baktığımızda ne kadar sevgi dolu ve sıcakkanlı olduklarını anlayabiliriz. Aile fertlerine ve en çok kim ilgileniyorsa o kişiye çok bağımlı olmalarıyla bilinirler. Tek başlarına vakit geçirmek yerine ailesiyle zamanını geçirmeyi daha çok severler.

Yorkshire Terrier cinslerinin karakterleri birbirinden farklı olabilir, aslında biraz da nasıl eğitim verildiğiyle alakalı bir durumdur. Mesela bazıları ailesi tarafından sevilmeyi ve şımartılmayı isterler; bazıları da yaramaz, hırçın ve kendi kafasına göre hareket etmeyi seven karakterdedir.

Hırçın olan Yorkshire Terrier cinsleri kendilerinden büyük hayvanlara kafa tutabilirler hatta saldırma eyleminde bile bulunabilirler. Diğer küçük canlılara da havlayarak onları korkutabilir ve kendilerinden kaçırabilirler. Sevgi dolu karakteri olan Yorkshire Terrier cinsleri ise hayvanlarla, çocuklarla ve yabancılarla çok iyi anlaşırlar.

Fiziksel Özellikleri

Küçük boyutlara sahip oldukları için süs köpeği ve oyuncak türünde olarak kabul edilirler. Tüm vücutları orantılı şekildedir ve hafif kare yapıları vardır. Dişi ve erkek ortalama boyutları 17-23 cm, ağırlıkları ise 3-4 kg arasındadır. Kafaları küçük ve şirin olmalarına rağmen burun bölgeleri orta büyüklüktedir.

Yuvarlak, belirgin, parlak ve insanları etkileyen gözleri vardır. Gözlerinin kenarlarında siyah gölgeler olduğu için bakışları çok anlamlı ve masumdur. Yorkshire Terrier cinslerinin tek katmanlı, düz, uzun ve çok gösterişli tüyleri vardır. Ayrıca tüylerine dokunulduğunda ne kadar yumuşak, ipeksi ve pamuk gibi olduğu da fark edilir.

Yavruluk dönemlerinde tüyleri siyahtır, fakat 1 yaşından sonra kahverengi, karamel, kahverengi, siyah, beyaz, ten rengi, altın rengi, mavimsi ve gümüş renklerin karışımı görülebilir. Kuyrukları da yoğun tüylü oldukları için vücutlarından kuyrukları pek görülmez. Genellikle kuyruklarını sırtlarında taşırlar, bazen de havaya kalkık halde olur.

Yorkshire Terrier Bakımı

Çok uzun ve düz tüyleri, tıpkı insan saçına benzer. Dolayısıyla uzun saçlı bir insan saçlarına nasıl bakım gösteriyorsa, Yorkshire Terrier cinsleri de o kadar bakım ister. Sanılanın aksine pek tüy dökmezler, hatta hipoalerjenik köpek cinslerinden biridirler.

Uzun ve yumuşak tüylerinin kaliteleri düşmemesi için gün aşırı taranmalıdır. Nemli bezle veya uygun tüy silme solüsyonları ile haftada 2 kere tüyleri silinip, ekstra bakım yapılmalıdır. Diğer köpek cinslerine göre sık banyo yapma ihtiyacı duyarlar.

Ayda 2 kere ılık suyla ve uygun köpek şampuanıyla banyo yapılıp, tüyleri ıslak kalmayacak şekilde kurutulmalıdır. Banyodan sonra tüyleri birbirine dolaşmaması için yumuşak tarakla taranmalıdır. Diledikleri gibi hareket etmeleri için vücutlarındaki tüyler uzadıkları zaman profesyonel pet kuaförlere giderek kesilmelidir.

Ayrıca kafalarındaki uzun tüyler isteğe bağlı toplanabilir veya kesilebilir. Uzamaya bağlı olarak ayda 1-2 kez tırnakları kesilmeli; enfeksiyon oluşmaması adına haftalık olarak da kulak, ağız ve burun bölgeleri kontrol edilip uygun solüsyonlarla temizlenmelidir.

Yorkshire Terrier Özellikleri
Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier Sağlık Durumu

Ortalama 11-16 yıl kadar yaşam ömürleri vardır. Genellikle sağlıklıdırlar ama yatkın oldukları hastalıkları vardır. Göz enfeksiyonları, bronşit, erkenden diş çürümesi, sindirim sorunları gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle sindirim sistemlerinin hasar görmemesi için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Fazla veya yanlış besin tükettiklerinde kusma, ishal, deride kızarıklık, kaşınma vb. gibi yan etkiler yaşayabilirler.

5. aydan sonra ağız ve diş sağlıkları çok önemli hal alır. Bazı yavru Yorkshire Terrier cinsleri dişlerini dökemezler ve yeni çıkanlarla beraber fark edilmeyebilirler. Dolayısıyla düzensiz diş dağılımı görülebilir ve bu sorun beslenmelerini de engelleyebilir. Sağlıkları için mutlaka düzenli olarak veteriner kontrollerine gidilmeli ve muayeneden geçmeliler.

Küçük bedenleri oldukları için ince, kırılgan ve hassas kemikleri vardır. Düşmelerde, darbelerde, çok hızlı koşmalarda veya ağır eşya taşımaya çalışırlarken hasar görebilirler. Yüksek yerlerden atlamalarına izin verilmemeli, hızlı koşmaları engellenmeli ve sert zeminlerin üzerinde egzersiz yapılmamalıdır.

Yorkshire Terrier Egzersizi

Enerjik ve hareketli köpekler oldukları içine egzersiz seviyeleri yüksek değildir. Sahipleriyle beraber 30 dakika aktivite, 1 km kadar hafif tempolu yürüyüş yapmaları onlar için yeterli olacaktır. Bununla beraber parkta oyun oynamak, nesneleri yakalama, çimenlerde uzanmak, diğer köpeklerle oynamak veya oyuncaklarla oynamaya bayılırlar.

Soğuk, nemli ve sıcak havalardan pek hoşlanmadıkları için dışarıya çıkmadan önce hava kontrol edilip öyle gidilmelidir. Günün en uygun saatini bularak, en sevdikleri aktiviteler yapılmalıdır. Arada sırada kucakta veya kol çantasında gezmeye çıkarılmalıdır, bu çok hoşlarına gidecektir.

Yorkshire Terrier Eğitilebilir mi?

Sahiplerine bağlı oldukları için eğitilmeleri kolaydır. Mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitilmelidir, eğer doğru ve iyi eğitim verilirse çok iyi bekçi ya da koruma köpeği olabilirler. Eğer yeteri kadar iyi eğitilmezlerse hırçın, saldırgan, ısıran, kavgacı ve sürekli havlayan bir köpek olacaklardır. Yavruluk döneminde sahiplendiğinizde en iyi şekilde yetiştirmek için veterinerden veya köpek yetiştiricilerinden yardım alabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?