Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi80
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk30
Yabancılarla Dostluk30
Eğitilebilirlik100
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti30
Ses50
Bekçilik55

Kıvırcık ve kahverengi tüyleriyle o kadar popülerlerdir ki, meydana geldikleri ülkeden sonra tüm dünyada hayranları oluşmuştur.

Toy Poodle cinslerinin kökenlerinin Fransa olduğu düşünülse de aslında ataları Orta Asya’dan gelmişlerdir. Almanya’da doğduklarını ama Fransa’da gelişip tanıdıkları düşünülmüştür. Diğer bir iddiaya göre Toy Poodle cinslerinin Rus, Portekiz, Fransa, Almanya ve Macar köpeklerinin melezlenmesi sonucunda meydana geldikleri yönündedir.

Tüm bu iddialara göre meydana geldikleri ülke Almanya olarak bilinir ve isimlerinin de anlamları ”sıçramak” kelimesinden gelmektedir. En belirgin özelliklerinin ördekleri yakalamak ve avlamak oldukları da tesadüf değildir. Bu cinsin çok eski yıllarda meydana geldikleri düşünülmektedir.

Antik Mısır, sanat eserlerinde ve mezar taşlarının üzerinde Toy Poodle cinslerine benzeyen köpeklerin resmi vardır. Toy Poodle cinsleri, 400 yıl önce su köpekleri olarak kullanılmaya başlandılar. Yüzme, suya atılan eşyaları geri getirme veya balıkları avladıkları bilinir. Zeki olduklarından kolay eğitilebildikleri için askeri ya da rehber köpek olarak da kullanıldılar.

Daha sonra sirk köpekleri olarak görev verildi, hatta çeşitlerce kostüm giydirildi ve gelen herkesi kendilerine hayran bıraktılar. 1800 yıllarında kulüpler tarafından tanındılar ve popülerlik kazanmaya başladılar. Özellikle dünyanın her tarafında tanınır, özellikle Fransa’da çok seviliyorlar ve Fransa’nın milli köpekleridir.

Toy Poodle
Toy Poodle

Toy Poodle Cinsi Özellikleri

Oyuncak mağazalarında barbie bebeklerin yanında kahverengi, kıvırcık tüylü ve küçük oyuncak köpekler görürsünüz ve bu köpekler Toy Poodle cinslerinden başkası değildir. Günümüzde en çok sahiplenilen köpek cinslerinden biri oldukları için karakter ve fiziksel özellikleri çok merak ediliyor. Hakkındaki bilinmeyen yönleri ve tüm özelliklerini şu şekilde anlatabiliriz;

  • Kökeni: Almanya
  • Ortalama Boyutları: 20-25 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 2-6 kg
  • Renkler: Kayısı Rengi, Karamel, Gri, Gümüş, Beyaz, Bej Rengi, Krem, Mavimsi, Kırmızımsı, Karamel, Kahverengi, Siyah
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Cana yakın, sevimli, sıcakkanlı ve sevgi dolu köpeklerdir. Sahiplerini memnun etmek için çıldırırlar ve ağızlarından ne çıkarsa yapmaya çalışırlar. Başlı başına zeki ve itaatkar oldukları için söz dinlemeleri kolaydır, ayrıca eğitim konusunda sorun yaşatmazlar.

Çok tatlı, dışa dönük, minnoş ve sevimli görünüme sahip oldukları için kısa süre içerisinde tüm gözleri üstlerine çekmeyi başarırlar. Duygusal köpek oldukları için sahiplerinin o anki duygu durumlarını anlarlar ve ona göre yaklaşım gösterirler.

Yalnız kalmaktan nefret ettikleri için sürekli sahiplerinin peşlerinde giderler ve onları da alsınlar diye etrafında dönerler. Sahiplerini kıskandıkları için yabancı insanların ve hayvanların yaşadıkları ortama girmelerini istemez. İlk gördüklerinde mesafeli davranırlar, özellikle tanımadıkları çocuklarla yalnız bırakılmaması önerilir.

Havlama eğilimleri fazla yoktur, sadece kendilerini tehlikede hissettikleri zaman sahiplerine haber vermek adına havlarlar. Dolayısıyla apartman ortamında kolaylıkla yaşarlar, zaten bahçe ya da kulübe gibi ortamlarda yaşayamazlar. Hem süs köpeği oldukları için hem de sahipleri olmadan yapamayacakları için dışarısı onlara uygun değildir.

Fiziksel Özellikleri

Küçük vücut yapısına sahiptirler. Ortalama olarak 20-25 cm (bir cetvel boyunda veya küçük) kiloları ise yaklaşık 2-6 kg arasındadırlar. Minicik kafaları vardır ve yanak bölgelerinden çeneye doğru hafif üçgenimsi yapıya sahiptirler. Özellikle burun ve yanak bölgeleri hafif çıkıntılı oldukları için ilk bakışta dikkat çekerler. Kafalarından daha büyük ve geniş kulaklara sahiptirler ama genellikle iki yanağına düşecek şekilde dururlar.

Kıvırcık tüylerinin arasında iki adet düğme gibi gözleri görünür. Yuvarlak, parlak ve çok dikkat çeken gözleri vardır. Genellikle kahverengi, kehribar ve karamel rengi tonlarında göz renkleri görülebilir. Hangi tüy renklerine sahiplerse, göz renkleri de ona göre değişiklik gösterebilir. Mesela tamamen kahverengi tüylere sahip olan Toy poodle cinslerinin göz renkleri daha koyu olarak görülür.

Toy Poodle cinslerinin farklı tüy çeşitleri görülebilir. Bazıları tek katmanlı, kalın, yoğun ve uzun tüylere sahiptirler. Diğerleri ise kıvırcık, dalgalı, yoğun, yumuşak ve orta uzunlukta tüyleri vardır. Her iki çeşitte de özellikle boyun bölgelerinde daha yoğun tüyler görülebilir. Genellikle kayısı rengi, siyah, kahverengi, gümüş, beyaz, bej rengi, mavimsi ve kırmızımsı tüy renklerine sahip olabilirler.

Toy Poodle Cinsi Bakımı

Harika tüylere sahip oldukları için bakımlarına biraz enerji göstermeniz gerekebilir. Toy Poodle cinsleri genellikle kıvırcık tüylere sahiptirler, fazla tüy dökmedikleri için rahatlıkla tercih edilebilirler. Tüy döktükleri zaman yere düşmez, çünkü tüylerinin alt katmanına düşerler. Dolayısıyla tüylerinde zamanla keçelenme, dolaşma ve matlaşma görülebilir.

Tüylerini haftada 2-3 kere olacak şekilde fırçalanmalıdır ve uygun solüsyon ile tüyleri silinmelidir. Özellikle mevsimsel geçişlerde fazla tüy döküleceği için gün aşırı fırçalamanız gerekebilir. İsteğe bağlı olarak tüyleri uzatılabilir ya da düzenli olarak tüyleri kesilerek hafifçe kısaltılabilir.

Tüylerinin kalitesi için ayda 1 kez banyo yapmalıdırlar ve tüylerinin ıslak kalmadığından emin olana kadar kurutulmalıdır. Ayrıca diş ve ağız sağlıkları için haftalık olarak dişleri fırçalanmalıdır. Bununla beraber kulak ve göz kontrolleri yapılarak uygun solüsyon ve yardımcı ürünlerle temizlenmelidir.

Toy Poodle Özellikleri
Toy Poodle Özellikleri

Toy Poodle Cinsi Sağlık Durumu

Bu cinsler genel olarak sağlıdırlar ve genetik rahatsızlıklarının olmadığı bilinmektedir. Tüm bakımları, beslenmeleri, egzersizleri doğru takip edildiği müddetçe herhangi bir sağlık sorunu yaşamaları beklenmez. Her köpekte görülen kalça displazisi, göz enfeksiyonu, alerjik durumlar, ortopedik sorunlar vb. gibi durumlar görülebilir. Bunları engellemek veya erken teşhiste bulunmak için mutlaka düzenli olarak veteriner kontrollerinden geçmeyi ihmal edilmemelidir.

Toy Poodle Cinsi Egzersizi

Hareketli, enerjik ve aktif köpek oldukları için düzenli aktivitelere ihtiyaçları olacaktır. 30-45 dakika sahipleriyle beraber oyun oynamaya, parkta vakit geçirmeye, nesne yakalamaya veya oyuncaklarla beraber enerji atmaya bayılırlar. Günlük olarak 1-2 km kadar hafif tempolu yürüyüşler yapabilirler ama arada sırada değişiklik olması için kucakta veya kol çantasına koyularak gezmeye çıkarılabilirler.

Minik ve süs köpekleri oldukları için bu tarz gezdirilmeye çok alışkındılar. Tarihlerinde eski dönemlerde suya girmeyi, suya atılan nesneleri yakalamayı ve ördek avlamayı sevdikleri için su sevdaları vardır. Bazen şişme havuza veya güvenli su birikintisine girmelerini sağlayarak harika şekilde egzersizlerini tamamlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Toy Poodle cinsleri tek başlarına egzersiz yapmak istemeyecekleri için suya girseler bile mutlaka yanınızda olmanızı isterler. Aktivite süresi boyunca yanlarında olmalı, psikolojik sağlıkları için beraber vakit geçirmeye özen gösterilmelidir.

Toy Poodle Cinsi Eğitilebilir mi?

Zeki ve itaatkar oldukları için eğitilmeleri kolaydır. Toy Poodle cinsleri çok kolay algıladıkları için aynı zamanda kötü şeyleri de hızlıca öğrenirler. Dolayısıyla eğitim süreci boyunca psikolojik ve fiziksel şiddetten kesinlikle uzak durulmalıdır. Bununla birlikte onları çok şımartırsanız, sahiplerinin sözlerini dinlemezler ve liderlik konumuna geçmeye çalışırlar. Eğitimin en başından ipleri elinize almalı ve sizden daha üstün olduğunuzu mutlaka belli etmelisiniz.

Yavruluk dönemlerinde eğitime başlanırsa, çok kısa süre içerisinde verim alabilirsiniz. Tuvalet eğitimden sonra kolay komutlar öğretilmeli, yabancı insanlara ve hayvanlara mesafeli davranmamaları için sosyalleştirme dersleri de verilmelidir. Tüm bunları yaparken sabırlı olursanız, istediğiniz gibi eğitim verebilir ve şekillendirebilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?