Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi90
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat95
Köpeklerle Dostluk80
Hayvanlarla Dostluk80
Yabancılarla Dostluk50
Eğitilebilirlik85
Bakım İhtiyacı40
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti100
Ses70
Bekçilik90

Meraklı halleriyle kendilerini sevdirmeyi başaran Toy Fox Terrier cinslerinin kökenleri Amerika’dır. Günümüzde halen popülerlikleri devam etmektedir.

1900’lü yılların başlarında Amerika’da meydana gelen Toy Fox Terrier cinsleri, aynı zamanda Pürüzsüz Tilki Teriyer olarak da bilinirler. Köpek yetiştiricileri daha küçük boylarda tilki teriyerleri meydana getirmek için daha çok oyuncak köpek cinsleriyle çaprazlayarak istedikleri gibi bir köpek ortaya çıkarmayı hedeflediler. Sonuç olarak küçük boyutlarda oyuncak tilki teriyerini elde etmişlerdir. İlk olarak özelliklerini anlamak için avcılık yönlerini ölçtüler ve fareleri avlamak için kullanıldılar.

Görünümleri de hem tatlı hem de fazlasıyla zarif oldukları için sirk alanlarında rol almışlardır. Daha sonra popülerlikleri artmaya başlayınca büyük ve küçük köpekler olarak ayırt edilmeden hepsi 1912 yılında kayıt altına alındılar. 1920 yıllarında küçük köpeklerin hayranları bu olaya karşı çıkınca hepsi birden dilekçe yazdılar. UKC (United Kennel Club) bu tepkileri dikkate aldı ve 1936 yıllarında Toy Fox Terrier cinslerini ayrı kategoride kaydettiler.

Bu olaylardan sonra köpek yetiştiricileri arasında epey bir kargaşa meydana geldi. Bazıları Toy Fox Terrier cinslerinin küçük kalmalarını, diğerlerini de büyük olmalarını istediler. Bu tartışmalardan sonra diğer küçük köpeklerinde boyutlarında değişiklikler yaşanmıştır. Bazı köpek yetiştiricileri için boyut değiştirme işlemleri sorun olmasa da diğerleri için oldukça can sıkıcı durum haline gelmişti.

UKC, Toy Fox Terrier cinslerinin küçük kalmaları ve başka bir cinsin genini taşımayacaklarını kesinleştirdi. UKC’nin bu kararından sonra artık tüm tartışmalar sona ermiştir ve diğer köpekler içinde melezlenme işlemleri durdurulmuştur. Toy Fox Terrier cinsleri, 2003 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından resmen tanınarak en popüler köpekler haline gelmişlerdir.

Toy Fox Terrier
Toy Fox Terrier

Toy Fox Terrier Özellikleri

Oyuncak ve kucak köpeği olmalarına rağmen çok dayanıklı ve güçlü vücut yapısına sahiptirler. Her zaman boylarından daha büyük işlere kalkışan Toy Fox Terrier cinsleri için ”zor” olan hiçbir şey yoktur. Meydana geldikleri zamandan beri popülerliklerini ilk seviyede tutmayı başardılar ama şu an günümüzde pek bilinmeyen köpek cinsleri arasındadırlar. Özellikle Amerika’da fazlasıyla ünlülerdir ve sahiplenilme sayıları da epey yüksektir. Toy Fox Terrier cinslerinin tüm özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Amerika
  • Ortalama Boyutları: 21-29 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 1-4 kg
  • Diğer Adı: Pürüzsüz Tilki Teriyer
  • Renkler: Siyah, Beyaz, Ten Rengi, Taba, Çikolata Rengi, Karamel, Bal Rengi, Kahverengi

Karakter Özellikleri

Meraklı, sadık, sıcakkanlı, alıngan, neşeli ve eğlenceli özelliklere sahiptirler. Tıpkı kediler gibi merakları çok yüksektir, yaşadıkları yerde daha önce hiç bilinmeyen veya unutulmuş eşyaları çıkararak sahiplerini şaşırtırlar. Çoğu zaman burunları yerde gezerler, farklı kokular ararlar ve buldukları zamanda kısa süre hareket etmeden bekleyerek ne yapacaklarını düşünürler.

Sahiplerine ve aile fertlerine çok düşkün oldukları için asla yalnız kalmak istemezler. Kendi etraflarında hızlıca dönerek, burada olduklarını ve unutulmamaları gerektiklerini belli etmeye çalışırlar. Hatta sahiplerinin ailecek etkinlik yaptıklarını ve onları dahil etmediklerini gördükleri zaman çok üzülürler. Dolayısıyla çok yoğun olan veya eve sürekli gelemeyen kişiler Toy Fox Terrier cinslerini sahiplenmemeliler.

Yavruluk dönemlerinde doğru bir eğitim verilirse diğer hayvanlarla iletişimleri güçlü ve iyi olacaktır. Yabancı insanlarla pek anlaşamazlar, kendilerini tehlike altında hissederler ve hemen bekçi köpeği konumuna geçerek sahiplerini uyarmaya çalışırlar. Sahipleri herhangi bir sorun olmadığını ve gelen yabancı kişinin dost olduğunu söyleseler bile ikna olmazlar, ısrarla yabancı kişileri koklamaya devam ederler.

Her köpeğin karakter özelliklerinin farklı olması gibi Toy Fox Terrier cinslerinin de kişilikleri çok farklıdır. Mesela bazı Toy Fox Terrier cinsleri çok hareketli ve enerjiyken, bazıları ise oldukça sakin davranarak sürekli uyurlar. Bu birazda nerede ve nasıl insanlarla beraber yaşadıklarıyla alakası vardır. Sahipleri hareketliyse onlara benzerler, eğer çok sakin yaşamları varsa onları taklit ederek ılımlı karaktere bürünürler.

Toy Fox Teriyer
Toy Fox Teriyer

Fiziksel Özellikleri

Küçük vücutlarına rağmen oldukça kaslı, dayanıklı ve güçlü yapıları vardır. Küçük oldukları için oyuncak, süs ve kucak köpeği olarak tanınırlar. Ortalama boyutları 21-29 cm, ağırlıkları ise 1-4 kg kadardır. Kafaları vücutlarıyla orantılıdır ama alın bölgesinden çeneye kadar yüz hatları dardır. Alın bölgesi oldukça geniştir ama bu onlara farklı bir karakteristik özellik katmaktadır.

Küçük kafalarının üzerinde dik, dar ve üçgen kulaklar taşırlar. Herhangi bir şeye dikkat kesildikleri veya tehlike altında hissettikleri zaman kulaklarını daha çok dikleştirirler ve uzun süre eski haline getirmezler. Belirgin, iri, yuvarlak ve dikkat çeken göz yapıları vardır. Genellikle kahverengi, siyah ve koyu renk tonlarında göz renkleri vardır.

Ön bacakları yere düz basar, fakat arka bacakları daha çok hızlanmaları ve atlayabilmeleri için paralel şekildedir. Toy Fox Terrier cinslerinin kuyruklarının bir kısmı kesilerek kısalır ve daha yüksekte durması sağlanır. Bazı bölgelerde kuyruk kırpma işlemi yasak olduğu için mutlaka yasal olup olmadığı belirlenmelidir. Genellikle yasak olduğu için bu cinslerin kuyruklarının hep uzun oldukları görülmüştür.

Toy Fox Terrier kısa, düz, sık ve ince tüylere sahiptir. Eşit tüy uzunlukları vardır ama özellikle boyun çevresindeki tüyleri daha uzun olduğu görülmektedir. Siyah, beyaz, kahverengi, krem, karamel, bal rengi, çikolata ve taba renklerinde karışık tüy renkleri vardır. AKC’ye göre orijinal Toy Fox Terrier cinslerinin gövde kısımları mutlaka beyaz olmalıdır.

Toy Fox Terrier Bakımı

Kısa ve düz tüylere sahip oldukları için bakımları oldukça kolaydır. Yapı gereği seyrek tüy dökerler ama mevsimsel geçişlerde yoğun tüy dökülmeleri görülebilir. Haftada 1-2 kez uygun ürünle tüylerinin taranması ve fırçalanması çok yeterli olacaktır. Sıklıkla banyo yapmalarına gerek yoktur, sadece çok kirlendikleri ve koktukları zaman köpek şampuanı kullanarak yıkanmalıdırlar.

Toy Fox Terrier cinsleri soğuk havalara karşı oldukça duyarlıdır ve en ufak esintide hemen üşüyebilirler. Dışarıya çıkmadan önce mutlaka kazak, hırka, yelek, şapka vb. gibi köpek kıyafetleri giydirilmelidir. Hatta çok soğuk havalarda (kar, yağmur, fırtına) koruyucu kulaklık takılarak hiçbir şekilde üşümemeleri sağlanmalıdır.

Toy Fox Terrier Sağlık Durumu

Toy Fox Terrier cinslerinin genellikle sağlıklı oldukları ve herhangi bir genetik sağlık sorunu taşımadıkları bilinmektedir. Dikkat edilecek tek husus, küçük yapılarından dolayı kilo almaya elverişli vücutları olmasıdır. Miktarlarına, ne yediklerine ve nasıl beslendiklerine dikkat edilerek gereksiz kilo almaları önlenmelidir.

Kulak, ağız, diş, göz bakımı yapılmalı ve genel beden temizliklerine de dikkat edilmelidir. Düzenli olarak veterinere giderek genel muayeneden geçmeliler ve tüm aşılarını eksiksiz tamamlamalılar. Toy Fox Terrier cinslerinin yaşam ömürleri 13-15 yıl kadar belirlense de bu sürecin sağlıklı olarak uzaması sahiplerine bağlıdır.

Toy Fox Terrier Bakımı
Toy Fox Terrier Bakımı

Toy Fox Terrier Egzersizi

Karakterleri farklılık gösterse de genel olarak Toy Fox Terrier cinsleri enerjik ve hareketlidir. Sahipleriyle beraber 30-45 dakikalık aktivite (saklambaç, kovalama, oyuncak oynama, top oynama, frizbi, ip çekme, nesne geri getirme, avcılık içgüdülerini geliştirmek için yapay oyuncak kullanma vb.) veya 1-1.5 km kadar hafif tempolu yürüyüşler yapabilirler.

Egzersizden döndükleri zaman yoruldukları için sahiplerinin kucaklarında veya dizlerinde yatarak dinlenmeyi çok severler. Bazen tembelliğe alışırlar ve egzersiz saati yaklaştıkça kendi kendilerine huysuzlanabilirler. Onların bedensel sağlıkları için mutlaka egzersize teşvik edilerek hareket etmeleri sağlanmalıdır.

Toy Fox Terrier Eğitilebilir mi?

Sahiplerinin mutlulukları önemsedikleri için onların sözlerinden dışarı çıkmazlar. Öğrenmeye ve gelişmeye çok meraklı olduklarından her türlü komutu algılayarak uygulamaya çalışırlar. En iyi sonucu alabilmek için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitim derslerine başlanmalıdır. Aksi halde büyüdükleri zaman inatçı ve bağımsız tarafları tutabileceğinden eğitilmeleri zor olabilir.

Toy Fox Terrier cinslerine daha doğru eğitim verilebilmesi için onlara nasıl yaklaşmak gerektiği çok iyi bilinmelidir. Yüksek ses, hakaret, küfür veya ceza yöntemleri kullanılırsa eğitim süreci olumsuz geçer ve güvensiz bir ortam oluşur. Alıngan köpekler oldukları için daha çok sevgi kelimeleri ve motivasyon cümleleri kullanarak eğitim sürdürülmelidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?