Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi100
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi80
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk30
Yabancılarla Dostluk30
Eğitilebilirlik50
Bakım İhtiyacı50
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti90
Ses85
Bekçilik60

İlk kez Almanya’da fark edilen Sosis Köpekler, ormanlık alanlardaki porsuk ve tavşan gibi küçük canlıları avlamak için kullanıldılar.

Sosis Köpekler diğer ismiyle Dackhund olarak bilinirler. Tam olarak meydana geliş tarihleri belli olmasa da 16. yüzyılın başlarında isimlerini aldıkları yönünde iddialar vardır. Bunun yanında Mısır’da firavunun mezarının taşında Sosis Köpeğin resminin bulunduğu fark edilmiştir. Bu da onların yaklaşık 5000 yıl önce meydana geldiklerini gösteriyor.

Hatta çok eski zamanlarda bazı kişiler tarafından “Teckel” ismiyle hitap ediliyordu, fakat popüler olduktan sonra daha iyi bir isim verilmesi gerektiği düşünülerek “Dackhund” ismi verilmiştir. 17. yüzyılın sonlarına doğru çiftleştirme çalışmaları yapılmıştır ve Sosis Köpek elde edilmiştir. 19. yüzyıla kadar Almanya’da kalmışlardır ama daha sonra İngiltere ve Amerika’ya gönderilmişlerdir.

Küçük boyutlara sahiptirler ama çok iyi avcı oldukları için porsuk, tilki, tavşan ve daha küçük canlıları avlanmak için kullanılmışlardır. Günümüzde halen çiftlik veya ormanlık alanlarda avcıların bir numaralı yardımcılardır. Evde besleniyorlarsa, enerjileri ve sevimlilikleri sayesinde ailesindeki her ferdi mutlu ettikleri kesindir.

Not: Sosis Köpeklerin 3 farklı alt türü daha vardır. Bunlar Smooth Dachshund (pürüzsüz) Longhaired Dachshund (uzun tüylü) ve Wirehaired Dachshund (fırça tüylü) olarak ayrılırlar. Hepsinin genel özellikleri aynıdır ama fiziksel, karakter ve bakım özellikleri farklılıklar gösterebilir.

Sosis Köpek
Sosis Köpek

Sosis Köpek Özellikleri

Görünüşleri çok komik ve tatlı oldukları için birçok insanı kendilerine hayran bırakmaya başarmışlardır. Uzun gövdesi ve yere yakın minicik ayaklarıyla gerçekten hem farklı hem de tam sıkılarak sevilecek yapıları vardır. Peki, Sosis Köpeklerin başlıca fiziksel özellikleri nelerdir? ayrıntılı inceleyelim;

  • Kökeni: Almanya
  • Erkek ve Dişi Boyutu: 30-35 cm arası
  • Erkek ve Dişi Ağırlığı: 4-9 kg arası
  • Renkler: Siyah-beyaz, Kahverengi-sarı, Kahverengi-siyah, Karamel-sarı, Karamel-siyah, Krem-kızıl, Krem-beyaz, desenli veya tek renk olabilir
  • Diğer adı: Dakhund (Dachshund)

Karakter Özellikleri

Sosis Köpekler genel olarak sevgi dolu, enerjik, zeki, cesur, korkusuz ve meraklıdırlar. Etrafta meydana gelen her şeyi takip ederler ve hemen kendilerini ortaya atarlar. Daha önce görmedikleri şeyleri keşfetmeye çalışırlar ve bu özelliklerinden dolayı başlarına iş açabilirler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Jack Russell Terrier

Bağımsız ve kendi kafalarına göre yaşayış biçimleri oldukları için komut almayı sevmezler. Canları istedikleri zaman sahiplerinden komut alırlar ve onları memnun etmek için patilerinden geleni yaparlar. Fazlasıyla sevgi dolu oldukları için aile fertlerinin kucaklarına giderek bebeklik yaparlar ve kendilerini sevdirmeye çalışırlar.

Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı mesafeli dururlar ve kendilerini kızdırırlarsa sinirlenerek dişlerini gösterebilirler. Özellikle çocuklara karşı pek sabırları yoktur, bilirisiniz çocukların sağı solu belli olmadıkları için Sosis Köpeklerin kulaklarını veya tüylerini istemsiz olarak çekebilirler. Sonucunda çocukları korkutabilirler veya kızabilirler.

Dakhund cinsleri evde yaşayan diğer evcil hayvanları kıskanabilirler hatta ısırma, hırlama, pati atma veya aniden saldırma gibi eylemlerde de bulunabilirler. Onlarla sosyalleşmeleri için bir şekilde arayı bulmalı ve zamanla birbirlerine alışmaları sağlanmalıdır.

Sosis Köpekler toprak kazmayı, havlamayı, atlamayı ve zıplamayı çok sevdikleri için apartman ortamında yaşasalar bile mutlaka bahçe gibi ortamda istedikleri gibi zaman geçirmeliler. Aynı zamanda avcı köpekler oldukları için bu özelliklerini kaybetmemeleri adına bahçe veya dışarıdaki böcekleri yakalamayı isteyeceklerdir.

Not: Sosis Köpeklerin diğer 3 türünün karakter özellikleri farklıdır. Mesela uzun tüylüler sakin, sevecen ve ılımlı yapıları vardır. Fırça tüylüler yaramaz, bağımsız ve inatçı özellikleri vardır. Pürüzsüzler ise daha çekingen, utangaç ve ürkek davranışları vardır.

Sosis Köpek Özellikleri
Sosis Köpek Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

İsimlerinden de anlaşıldığı gibi fizikleri tıpkı sosise benzer. Sosise baktığınızda hayal gücünüzü kullanarak ayakları olduğunu düşünürseniz, Dakhund cinsini görebilirsiniz 🙂 Gövdeleri yere yakındır ve ayakları da kısa oldukları için Sosis Köpek isimlerini almışlardır. Bu komik yapılarına rağmen boyun, gövde ve bacak bölgeleri güçlü ve kaslıdır. Bu fiziksel özellikleri sayesinde yüzme, sıçrama, koşma veya atlama gibi eylemlerde çok başarılıdırlar.

Kafaları diğer köpeklere oranla daha küçük ve kemiksidir. Tabiri caizse dolgun yanakları ve dikkat çekici kafalar yoktur. Belirgin kaşlarıyla dikkat çekerler ve sanki her davranışında farklı mimik hareketleri yaparmış gibi görünürler. Çeneleri yapıları kaslı ve güçlüdür, aynı zamanda sürekli dişlerini göstermeyi sevdikleri için ağız ve diş özelliklerini yakından görebilirsiniz.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Saarloos Kurt Köpeği

Sosis Köpeklerin gözleri çok güzeldir. Badem şeklindedir ve hafif yukarı doğru çekik göz yapıları vardır. Belirgin kaşları oldukları için gözleri her zaman ön plandadır. Genellikle kahverengi, karamel, sarımsı ve siyah göz renkleri olur. Çok nadir olarak mavi ve ela göz rengine sahip Sosis Köpekleri de görebilirsiniz.

Gövdelerine göre kulakları hem uzun hem de geniştir. Yani her iki kulağında uzunluğu yanaklarından boyun bölgelerine kadardır. Düşük kulaklara sahip olmalarına rağmen en ufak sesi hemen duyarlar ve tepki gösterebilirler. Ayrıca kulak bölgelerinde bulunan tüyler, gövdelerinde bulunan tüylere göre kısa ve yumuşaktır.

Genel olarak Sosis Köpeklerin tüyleri kısa, ipeksi ve yumuşaktır. Sadece fırça tüylü sosis köpeklerin isimlerinden de anlaşıldığı gibi tüyleri daha sert ve kalındır. Diğer türlerin tüyleri genel Sosis Köpeklerin tüy özellikleriyle aynıdır.

Sosis Köpeklerini diğer 3 türünün tüy renkleri birbirinden farklı olabilir ama genellikle sahip oldukları tonlar aynıdır. Genellikle karamel-siyah, krem-kızıl, krem-beyaz, kahverengi-sarı, kahverengi-siyah, karamel-sarı, desenli-benekli veya tek renk olabilirler. Bazı Sosis Köpeklerinde de kızılımsı ve mavimsi tüy renkleri de görülebilir.

Sosis Köpek Bakımı

Tüyleri genel anlamda kısa ve ipeksi oldukları için uzun bakım rutinine gerek yoktur. Fırça tüylü Sosis Köpeklerinin tüyleri sert olduğu için haftada birkaç kez uygun ürünle fırçalanmalı ve nemli bezle silinmelidir. Ayrıca Uzun Tüylü Sosis Köpeklerinin tüyleri orta derece uzun oldukları için belirli zamanlarda tüyleri kesilerek haftada birkaç kez taranma işlemi yapılmalıdır.

Dişleri düzenli olarak fırçalanmalı, tırnakları eşit olacak şekilde kesilmeli ve veterinerin önerdiği vitaminler verilmelidir. Fazlasıyla enerjik oldukları için mutlaka bazı ürünlerden (malt macunu vb.) vitamin almalılar ki vücutlarından mineral kaybı olmamalı. Düzenli aralıklarla genel veteriner muayenesinden geçmeli ve aşıları eksiksiz yapılmalıdır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Jack Russell Terrier

Soğuk bir şehir ya da ülkede yaşıyorsanız ve özellikle Pürüzsüz Sosis Köpeğiniz varsa üşüyebileceğini unutmamalısınız. Mutlaka üstüne kazak, ince mont veya herhangi bir kaban gibi eşya giydirerek soğuk rüzgarlara karşı korumalısınız.

Sosis Köpek Bakımı
Sosis Köpek Bakımı

Sosis Köpek Sağlık Durumu

Sosis Köpeklerin ortalama ömürleri 12-16 yıldır. Herhangi bir genetik sağlık durumlarının olmadıkları bilinir. Bacakları kısa ve gövdeleri uzun oldukları için kilo alırlarsa, yükler bacaklarına inecekleri için hareket etmekte zorlanabilirler. Dolayısıyla kilo almaları engellenmeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelerine yardımcı olunmalıdır.

Sosis Köpek Egzersizi

3 Sosis Köpek türü de fazlasıyla enerjik oldukları için onları durdurmak çok zordur. Eğer apartmanda yaşıyorsa, mutlaka her gün 1-1,5 saat kadar yürüyüşe ya da oyun oynamaya çıkartılmalıdır. Bahçeli veya çiftlik alan gibi yerde yaşıyorsanız, çok şanlısınız demektir. Onları kendi hallerine bırakarak geniş alanda istedikleri oyunları oynayabilir veya vakit geçirebilirler.

Sosis Köpek Eğitilir mi?

Çok akıllıdırlar ama başlarına buyruk takılmaya bayılırlar. Tuvalet eğitimlerinden sonraki diğer adımlar için mutlaka sabırlı ve sakin olmalısınız. Aksi halde inatçı oldukları için sizi sinirlendirebilirler veya bıktırabilirler 🐶 Eğitim konusunda onlardan daha üst seviye de olmanız için eğitimi daha eğlenceli hale getirmelisiniz.

Sevdiği oyuncakları kullanarak ikna edebilir veya en sevdiği besinleri göstererek onları daha fazla heyecanlandırabilirsiniz. 3 Sosis Köpek türü oldukça hassas ve duygusal oldukları için asla bağırma, azarlama ya da sözlü şiddet gibi hitaplarda bulunmamalısınız.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?