Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi100
Egzersiz Gereksinimi100
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi70
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk70
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik20
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti100
Ses50
Bekçilik10

Kızak çekme ve çalışma konusunda bir numara olan Sibirya Kurtları birçok insanın hayatını kurtararak kahraman olmuşlardır.

Sibirya Kurdu cinsinin kökenleri ve ataları tam olarak bilinmemektedir. Hatta köpek cinsleri arasından en eskileri olarak bilinmektedir. Bazı iddialara göre eski zamanlardaki ailelere refakatçi ve kızak köpekleri olarak kullanılmışlardır. İnsanlar mevsim koşulları nedeniyle zor durumda kalmışlarıdır hatta yok olma derecesine kadar gelmişlerdir. Soğuk havada yükleri taşımamak için en azından hafifleri yüklemek adına kızak köpekleri geliştirilmiştir.

Bu köpekler uzun yıllar boyunca kullanmışlardır diğer cinslerden ayrı tutulmuştur. İşte bu köpekler Sibirya Kurtlarının ataları olmuşlardır ve Kuzey Kutbu bölgesinde faaliyet göstermişlerdir. 1900’lü yıllarda ilk Sibirya Kurdu yarışma için Kuzey Amerika’ya gönderilmişlerdir. Yarışmadaki diğer köpeklerden daha küçük ve sakin oldukları için hiç dikkat çekmediler.

Kızak yarışlarını kazanmaya başladıklarından sonra sadece 60-70 kişi tarafından fark edilmişlerdir. 1925 yılında şans Sibirya Kurtlarının yüzüne güldü ve bir popülerlik elde ettiler. Uzman köpek yetiştiricisi olan Leonhard Seppala, difteri salgını için Alaska’ya serum götürmeliydi. 20 kızaklı olan 100 köpekle yola çıkmıştır ama 4 köpek hava koşullarına dayanamayıp ölmüştür.

Hal böyle olunca yolu 25 gün olarak hesapladı ama Sibirya Kurdu ile beraber 5 günde Alaska’ya ulaşarak rekor kırmışlardır. Sibirya Kurdu ve Leonhard Seppala manşetlere çıkarak hem ünlü oldular hem de harika bir olaya imza atmış oldular. O günden sonra tüm ABD halkı Sibirya Kurtlarını kahraman olarak ilan etmişlerdir. Bu olayı daha da resmi hale getirmek için New York Central Park’ta heykelini yaptırmışlardır.

1930 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanınmışlardır. Hatta İkinci Dünya Savaşı’nda orduyla beraber arama kurtarma işinde görev almışlardır. Sibirya Kurtları sadece kızak ve arama kurtarma köpekleri olarak değil aile dostları olarak da bilinirler. Bu olumlu yönleriyle herkesi kendilerine aşık etmişlerdir ve tüm ülkelerde her gün popülerlikleri artmıştır.

Husky
Husky

Sibirya Kurdu Özellikleri

Tüm dünya tarafından tanılan Sibirya Kurtları diğer adlarıyla Husky olarak bilinirler ve ülkemizde de oldukça popülerlerdir. Hatta Türkiye’de en çok sahiplenilen köpek cinsleri arasında yer almaktadırlar. Hem dış görünüşleri hem de karakter özellikleriyle herkesin gönlünde taht kurmayı başarmışlardır. Çok sevilen Sibirya Kurtlarının özelliklerini şu şekilde anlatabiliriz:

  • Kökeni: Rusya-Sibirya
  • Ortalama Boyutları: 51-61 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 16-28 kg
  • Diğer Adı: Husky, Alaska Haskisi
  • Renkler: Beyaz, Gri, Krem, Siyah, Karamel, Gümüş, Bej, Samur, Kahverengi

Karakter Özellikleri

Eğlenceli, komik, sevecen, zeki ama bazen de inatçı köpeklerdir. Canları sıkıldıkları zaman öyle bir yaramazlık yaparlar ki küçük çocuklardan hiçbir farkları kalmaz. Sahiplerine çok düşkün oldukları için onlardan ayrı kalmak istemezler. Hatta onları almadan gittiklerini görürlerse aniden havlamaya başlarlar ve durdukları yerde dönerler. Çocukları çok severler ve onlarla gün boyunca vakit geçirmek için can atarlar.

Sadece sahiplerine değil daha önce hiç görmedikleri insanlara da sevgi dolu yaklaşırlar. Yanlarına giderek kendilerini sevdirmeye çalışırlar ve hemen oyun başlatmak isterler. Dışarıdaki yabancı köpeklere karşı liderlik taslamayı çok severler. Kedileri kovalamaya bayılırlar ama herhangi bir zarar vermezler, sadece oyun oynamak isterler. Beraber yaşadıkları köpeklere veya kedilere alıştıkları zaman çok iyi dost olabilirler.

Sibirya Kurtları dar alanda yaşamayı ve durmayı hiç sevmezler. Kendilerini hapsolmuş gibi hissettikleri için agresif tavırlarda bulunabilirler. Mutsuz olmamaları için mutlaka her gün geniş alanda güvenlik önlemleri alarak dolaştırılmalıdır. Zaten vücutları -60 dereceye kadar dayanabildikleri için yağmurlu, karlı, fırtınalı, soğuk ve rüzgarlı havalarda rahatlıkla dışarıya çıkabilirler.

Alaska Haskisi
Alaska Haskisi

Fiziksel Özellikleri

Atletik, kaslı, dayanıklı, güçlü ve zarif vücutları vardır. Ortalama boyutları 51-61 cm ağırlıkları ise 16-28 kg arasındadır. Boyun çevrelerindeki kırışıklıklar onları diğer köpek cinslerinden daha farklı tutar. Bacakları da vücutları gibi kaslı, güçlü ve dayanıklıdır. Sibirya Kurtlarının parmak aralarında ekstra kalın tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler onları yağmur sularından, karlardan ve soğuk havalardan korurlar. Hatta yakından bakıldığı zaman pati ve parmakları diğer köpeklere göre daha kalındır.

Kafa yapıları orta büyüklüktedir ve dikkat çekicidir. Kulakları dik ve kalın şekildedir ama sanki kafalarına sonradan eklenmiş gibi durur. Genellikle kulaklarının iç ve dış kısımlarının renkleri birbirinden farklıdır. Sibirya Kurtlarının hafif çekik badem gözleri vardır. Çok dikkat çeken cam gibi masmavi gözlere sahiptirler. Bazen bir gözü mavi diğer gözü kahverengi, kehribar ve karamel renklerinde olabilir.

Çift katmanlı, orta uzunlukta ve yoğun tüylere sahiptirler. Üst katmandaki tüyleri kalın ve kaba şekildeyken, alt katmandaki tüyleri ise yumuşaktır. Sanki üzerlerine tüylü palto giymişler gibi dolaşırlar ve bu sayede çok soğuk havalarda bile etkilenmezler. Sıcak havaları hiç sevmezler ve özellikle yaz aylarında agresifleştikleri görülür. Hem psikolojileri hem de tüy sağlıkları için mutlaka yaz aylarında serin yerde durmalıdırlar.

Sibirya Kurtlarının tüy renkleri inanılmazdır. Bembeyaz tüyler üzerine siyah, beyaz, karamel, kahverengi, gümüş, bej, krem ve samur renkte tüyler vardır. Kafalarından boyun bölgelerine doğru siyah veya açık/koyu kahverengi maske tüyler bulunmaktadır. Her Sibirya Kurtlarına göre değişebilir ama genel olarak pati, bacak ve karın bölgeleri beyaz renktedir.

Sibirya Kurdu Bakımı

Sibirya Kurtları tıpkı kediler gibi çok titizlerdir. Kendilerini yalarlar, temizlerle ve kokmalarını engellerler. Bu sayede sahiplerine yük olmadan kendi bakımlarını yapmış olurlar. Tüylerinin kalitesi düşmemesi için haftada 2 kez uygun köpek ürünüyle taranmalı ve fırçalanmalıdır. Genel olarak seyrek tüy dökerler ama mevsim geçişlerinde bu dökülmelerin şiddeti artabilir. Böyle bir durumda haftada 3 kere taranma ve fırçalama yapılabilir.

Banyo ihtiyaçları yoktur ama yine de senede bir kez köpek şampuanıyla yıkanmalıdırlar. Banyodan sonra tüyleri iyice kurutulmalı ve taranmalıdır. Eğer tüyleri birbirlerine karışırsa açıcı sprey kullanarak ekstra tüy dökülmelerin önüne geçilebilir. Tırnaklarının uzamalarına bağlı olarak düzenli kesilmeli ve törpülenmelidir. Aynı şekilde kulak, pati, ağız ve diş bakımlarını da ihmal etmemeli ve uygun ürünlerle bakımları karşılanmalıdır.

Sibirya Kurdu Özellikleri
Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya Kurdu Sağlık Durumu

Sibirya Kurtları gayet sağlıklı olarak bilinirler. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık taşımadıkları belirlenmiştir. Yaşam ömürleri 11-15 yıl olarak belirlense de bu sürelerin artıp azalacağı sahiplerine bağlıdır. Düzenli olarak veterinere gidilip bakımları yapılırsa sağlıklı bir şekilde uzun yaşayabilirler. Tam tersi yeterince ilgilenilmezse ve sağlık durumları göz ardı edilirse maalesef süreleri de az olacaktır.

Sibirya Kurdu Egzersizi

Aktif ve enerjik köpekler oldukları için yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar. Gün içerisinde sahipleriyle beraber 3 km orta tempolu yürüyüş ve koşu yapabilirler. Bununla birlikte 80-90 dakika kadar oyun oynama, koşma, yuvarlanma, top oynama, kovalamaca oynamaya bayılırlar. Boş durmayı sevmedikleri için mutlaka sürekli hareket halinde olmaları gerekir. Bunları yaparken mutlaka havanın serin olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca zor zapt edildikleri için egzersiz zamanlarında tasma takılmalı ve sıkıca tutulmalıdır.

Sibirya Kurdu Eğitebilir mi?

Çok zeki ve söz dinleyen köpekler olsalar da fazlasıyla inatçıdırlar. 1 kere sahiplerini dinlerlerse 10 kere kendi kafalarına göre hareket etmek isterler. Eğitim sırasında sahipleri çok sinirlenebilir hatta yarıda bırakarak gitmek isteyebilirler. Bu esnada çok sakin kalınmalı ve büyük sabırlar göstererek bir şekilde eğitim sevdirilmelidir. Özellikle en sevdikleri mama, oyuncak veya arada sırada yemeleri gereken yiyecekler verilebilir.

Eğitimlerden verim alabilmek için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren başlanmalıdır. İlk önce temel, sosyalleşme, itaat ve komut eğitimleri verilmelidir. Bu eğitimler sırasında pozitif kelimeler kullanmak sahipleri ve Sibirya Kurtları için çok önemlidir. Eğer köpek yetiştirme ve eğitme konularında hiçbir bilgi yoksa uzman köpek yetiştiricilerinden yardım alınmasında fayda vardır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?