Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi80
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk85
Zeka Seviyesi75
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk90
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik80
Bakım İhtiyacı75
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti100
Ses90
Bekçilik60

Çin’de en ünlü ve popüler olan köpeklerden birileridir. Eskiden beri el üstünde tutuldukları için fazlasıyla narin ve kibar yapıları vardır.

”Shih Tzu” Çince kelimedir ve anlamı da ”Aslan Köpek” demektir. Çin’deki tüm canlılardan daha farklı oldukları için Budizm ile bağdaştırıldıkları için kutsal köpekler olarak tanınmışlardır. Bazı iddialara göre Shih Tzu cinslerinin M.Ö 8000 yıl öncesine kadar yaşadıkları hakkında söylemler vardır. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilemeyiz ama söylenen ve kanıtlanan durumlara göre gerçekten de varlıklarının çok eskiye dayandıklarını anlayabiliriz.

1930 yıllarında fazlasıyla popüler olmuşlardır ve kaçırılmasınlar diye sarayların içerisinde tıpkı sultanlar gibi muamele görmüşlerdir. Sıradan halklar tarafından da tanılıyorlardı ama sadece imparator ve saygın ailelerin sahiplenmelerine izin veriliyordu. Bir süre sonra İngilizler saraya savaş açtıklarında birçok Shih Tzu cinsleri kayboldu ve nesilleri tehlike altına girdi.

1960’larda Amerika’da kaybettikleri popülerlikleri tekrar kazanmayı başarmışlardır. AKC (American Kennel Club) tarafından tanındılar ve resmen kabul edildiler. Ayrıca gördükleri zararlardan dolayı nesilleri kontrol altına da alınmıştır. Şu an sadece Çin’de değil, dünyanı her bölgesinde tanınıyorlar ve herkes tarafından büyük hayranlık görüyorlar.

Shih Tzu Köpek Cinsi Özellikleri

Görünüşlerinin harikalığı dışında oldukça sevgi dolu ve masum bakışları olan Shih Tzu cinsleri çoğu zaman oyuncak köpeklere benzetilirler. Zaten süs köpeği kategorisinde yer aldıkları için oldukça hassas ve narin yapıları vardır. Onlar hakkında daha fazla bilgi öğrendiğiniz zaman ne kadar güzel canlı olduklarını bir kere daha fark edebilirsiniz.

  • Kökeni: Çin
  • Ortalama Boyutları: 20-28 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 4-8 kg
  • Renkler: Beyaz, Karamel, Sarı, Kahverengi, Krem, Siyah, Altın, Gri, Mavimsi
  • Diğer Adı: Yok
Shih Tzu
Shih Tzu

Karakter Özellikleri

Hayat dolu, arkadaş canlısı ve sevgi dolu özellikleri vardır. Herkese karşı sıcakkanlı davranışlarıyla bilinirler, hatta yabancılara fazlasıyla yakın davranırlar. Aile bireylerine çok bağlıdır ve nereye giderlerse hemen peşlerinden giderek yalnız bırakmalarını istemezler.

Çocukları çok severler iyi anlaşırlar ama onlara karşı sabırları çok yüksek sayılmaz. Tüyleri uzun oldukları için çocuklar ani hareketle çekerlerse veya rahatsız edecek harekette bulunurlarsa istemsizce tepki gösterebilirler. Süs köpekleri oldukları için sahiplerinin kucaklarında durmaya ve çantanın içerisinde gezmeye çok alışkınlardır.

Hatta bazen tembellik yapıp yürüyüş yapmak yerine sahiplerinin kucaklarında zaman geçirmeyi tercih ederler. Sahipleriyle beraber oyun oynamayı, nesne geri getirmeyi, parkta oynamayı ve saklambaç gibi aktiviteleri çok severler. Eğer gün içerisinde yeterince enerjilerini atamazlarsa evi birbirine katarak ilgi çekmeye çalışabilirler.

Apartman ortamında yaşamaya uygunlardır, zaten hassas yapıları oldukları için dışarıda veya bahçede yaşamaları önerilmez. Yerli yersiz havlama gibi sorunları olmadıkları için apartmanda herhangi bir sorun çıkmadan rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca çok akıllı ve zeki yapılarından dolayı sahiplerinin sözlerinden dışarı çıkmazlar.

Fiziksel Özellikleri

Uzun, güçlü ve çevik vücut yapılarına sahip olmalarına rağmen küçük boyutları vardır. Ortalama 20-28 cm boyutları ve 4-8 kg arasında da ağırlıkları vardır. Kafa yapısı geniş ve yuvarlak oldukları için bu onları çok tatlı görünmelerine yardımcı olur. Burun yapıları, diğer köpeklere göre dar ve kısa oldukları için bazı mevsimlerde olumsuz etkilenebilirler.

Yuvarlak, parlak ve boncuk gibi göz yapıları vardır. Genellikle siyah, kahverengi veya koyu tonlarda göz renklerine sahiptirler. Bazı Shih Tzu cinslerinin tüy renklerine bağlı olarak farklı göz renkleri de görülebilir. Mesela tüy renklerinin daha açık olduğu Shih Tzu cinsleri mavi ya da yeşilimsi göz renklerine sahip olabilirler.

Çift katmanlı uzun tüylere sahiptirler. Tüyleri gür olmalarına rağmen dümdüz şeklindedir. Vücutlarının her bölgesinde eşit oranda tüy vardır ama özellikler kafa ve göz bölgelerinde daha fazla tüy görülebilir. Mutlaka görmüşsünüzdür, bahsettiğimiz bölgelerdeki tüyler tokayla toplanır veya isteğe göre uzatılarak tarz olunması sağlanabilir.

İpeksi, yumuşak, parlak ve muhteşem tüyleri vardır. Genellikle beyaz, siyah, kahverengi, karamel, gri, krem, altın rengi ve mavimsi tüy renklerine sahip olabilirler. Bazen tek renkli, bazen de saydığımız tüm renklerden birkaçını Shih Tzu cinslerinin üzerlerinde görmek mümkündür. Ayrıca kuyruk kısımları ne renk olursa olsun mutlaka ucu beyaz renklidir.

Shih Tzu Özellikleri
Shih Tzu Özellikleri

Shih Tzu Köpek Cinsi Bakımı

Çift katmanlı ve uzun tüylere sahip oldukları için bakımları asla kolay olmayacaktır. Tüy sağlıkları için mutlaka her gün taranmaya ihtiyaçları olacaktır. Bir yaşına girdiklerinde yoğun olarak tüy dökülmesi sorunu yaşayabilirler, fakat bir yaşlarını tamamladıktan sonra tüy dökülmesi azalmaya başlar.

Her köpekte olduğu gibi Shih Tzu cinslerinde de mevsimsel olarak yoğun tüy dökülmesi görülebilir. Kafa ve göz üzeri bölgelerinde fazla tüyler bulunduğu için göze zarar vermeden tıraşlanabilir veya canları acımayacak şekilde tokayla toplanabilir.

Uzun tüylerinden dolayı kulak, ağız ve burun kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Bu 3 bölge yoğun tüylerden dolayı hava almayacağı için enfeksiyon oluşma riskleri yüksek olabilir. Haftalık kontrol edip, uygun solüsyonlarla temizlendiği zaman olması gereken tüm bakımlar tamamlanmış olacaktır.

Shih Tzu Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpektirler ve bilinen genetik rahatsızlıkları da yoktur. Ortalama ömürleri 10-18 yıl kadar belirlenmiştir. Bu cinslerin burun yapıları kısa oldukları için nemli havalarda solunum sıkıntıları çekebilirler.

Çözüm olarak mutlaka serin ortamda bulunmalılar ve solunumlarını engelleyecek olumsuz şeyler engellenmelidir. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmeleri atlanmamalı ve solunumları sık sık takip edilmelidir.

Shih Tzu Köpek Cinsi Egzersizi

Aktivite ihtiyaçları az oldukları için 20 dakika oyun ya da 1 km kadar yürüyüşler yeterli olacaktır. Genel olarak kucakta oturmayı severler ama bazen tembellik edip hareket etmek istemeyebilirler. Onların fiziksel ve psikolojik sağlıkları için mutlaka aktivite veya yürüyüş yapılmaya teşvik edilmelidir.

Shih Tzu Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?

Onları eğitmenin kolay mı yoksa zor mu olacağı tamamen sahiplerinin karakterine kalmış bir konudur. Fazlasıyla üstlerine düşen, aşırı ilgi gösteren, her şeyden koruyup kollayan ve masum bakışlarına kıyamayan birisi Shih Tzu cinslerini eğitme de epey zorlanabilir.

Nerede nasıl davranacağını bilen ve alfa karakteri taşıyan insan ise çok kolay bir şekilde istediği gibi eğitebilir. Shih Tzu cinsleri sahiplerinin üzerinde hakimiyet kurmayı sevdikleri için eğitim sürecinde yer değiştirmeye çalışabilirler.

Eğer kararlı bir insansanız kısa süre içerisinde eğitebilir ve komutları algılayacak seviyeye getirebilirsiniz. Yeterince zeki oldukları için sahiplerinin dediklerini anlarlar ve yerine getirmek için çaba gösterirler. Mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitim başlamalıdır, yoksa büyüdükleri zaman eğitimleri oldukça zorlaşabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?