Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi75
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk85
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk60
Hayvanlarla Dostluk60
Yabancılarla Dostluk75
Eğitilebilirlik95
Bakım İhtiyacı85
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti30
Ses60
Bekçilik30

Anavatanı Hollanda olan ve 1975 yıllarında meydana gelen Saarloss Kurt Köpekleri, bazı özellikleri taşısınlar diye üretilmişlerdir.

1930’lu yıllarda köpek yetiştiriciliği yapan Hollandalı Leendert Saarloos, köpeklere çok düşkündü ve tüm hayatını onlarla ilgilenerek geçirmiştir. Bir gün fazlasıyla evcil, sahibine düşkün olan köpek üretmek istedi ve kısa süre sonra bu konuda derin çalışmalara başlamıştır. Hayvanat bahçesinden bir kurt köpeği sahiplendi ve Alman Çoban Köpeği ile çiftleştirerek, ortaya istediği gibi köpek türünün çıkmasını beklemiştir.

Sonuç olarak yavrular çekingen, korkak, cesur ve fazlasıyla özgüvensiz doğunca beklediği etkiyi tam olarak alamamıştır. Yıllarca bu konu üzerinde çalışmıştır ama ölümcül hastalığa yakalanınca çalışmayı daha fazla devam ettirememiştir. Uzman köpek yetiştiricileri çalışmayı devraldılar ve 1975 yıllarında ”Saarloos Wolfdog” adıyla istenilen tarzda bir köpek cinsi ortaya çıkmıştır.

Saarloos Kurt Köpeği Özellikleri

Dünyada popüler olmadıkları için herkes tarafından pek bilinmeyen Saarloos Kurt Köpekleri, aslında çok özel ve asil köpek cinsleridir. Diğer kurt köpeklerinden farkları var mı? yoksa onlar gibi aynı karakterlere mi sahipler? davranışlarını, özelliklerini ve haklarındaki bilgileri öğrenelim.

  • Kökeni: Hollanda
  • Erkek Saarloos Kurt Köpeği Boyutu: 65-75 cm
  • Dişi Saarloos Kurt Köpeği Boyutu: 60-70 cm
  • Ağırlığı: 32-42 kg
  • Yaşam Süresi: 10-12 yıl
  • Renkler: Beyaz, Gri, Kahverengi, Krem, Gümüş
  • Diğer Adı: Saarloos Wolfdog
Saarloos Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Saarloos Kurt Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Karakter Özellikleri

Sevecen, iyi huylu ve sıcakkanlı olmasıyla bilinen Saarloos Kurt Köpekleri, evin içerisinde sakin davranışları varken, dışarı çıktıkları zaman her yere girmeye çalışırlar ve dikkatini çeken şeyleri koklamadan asla geçmezler. Sürekli aynı yerleri gezmeyi sevmezler, meraklı oldukları için farklı yerleri keşfetmeye bayılırlar. Aile fertleriyle o kadar iyi anlaşırlar ki neredeyse aşıklarmış gibi davranışları vardır.

Sürekli ilgi görmek için sahiplerinin yanına giderler ve kendilerini sevdirmek için dakikalarca bekleyebilirler. Yalnız kalmayı sevmedikleri için sahiplerinin bir yere gittiklerini gördüklerinde hemen heyecanlanırlar ve peşlerinden gelmek isterler. Bildiğimiz kurt köpekleri gibi korumacı ve bekçilik görevlerini üstelenen cinslerden değillerdir, tam aksine kendini tehdit altında hissettiklerinde hemen oradan uzaklaşmayı tercih ederler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Sosis Köpek

Havlama veya saldırma gibi davranışları olmadıkları için bebek/çocuklarla çok iyi anlaşırlar, hatta ortamda yalnız bırakılabilirler. Çocukların, yetişkinler gibi büyük olmadığını bildikleri için onlara karşı sabırları yüksektir ve çocuk eliyle sert sevilseler bile seslerini çıkarmazlar. Her köpekte yapıldığı gibi yavruluk dönemlerinde sosyalleşmeleri için diğer hayvanlarla vakit geçirmeliler ve köpek parklarına götürülerek vakit geçirmeleri gerekmektedir.

Fiziksel Özellikleri

Erkek Saarloos Kurt Köpekleri ve dişilerinin boy oranları genelde farklıdır. Patilerinden kafa kısmına kadar ölçüldüğünde erkeklerin 65-75 cm, dişilerin ise 60-70 cm kadar uzunlukları olduğu görülmüştür. Kiloları yaklaşık olarak aynı oldukları için ikisinin de ağırlıkları 32-42 kg arasıdır. Dış görünümleriyle Alman Çoban Köpeklerine veya diğer kurt köpeklerinin cinslerine benzeseler de aralarında mutlaka farklar bulunmaktadır.

Kahverengi ve kehribar ortası göz renkleri vardır, fakat gözleri o kadar parlatır ki uzaktan bakıldığında hemen dikkat çekerler. Beyaz, gri, kahverengi, krem veya gümüş tüy renklerine sahip olsalar da genel olarak Saarloos Kurt Köpekleri’nin karışık tüy renkleri vardır. Tüyleri çift katmanlı oldukları için çok soğuk havalara karşı dirençlidirler ve kolay kolay üşümezler. Sıcak havalarda tüyleri onlara çok zorluk yaşatırlar ve genelde serin olduğu için akşam saatlerinde daha hareketli olurlar.

Bacakları diğer kurt köpeklerine göre biraz daha uzun olmaları, onların hızlı koşmalarını ve istedikleri zaman kendilerini durdurmalarını sağlar. Karların içerisinde yürürken hiç zorluk çekmezler, hatta insan dizi boyutunda kar yığını olsa bile hızlıca koşabilirler. Normalde dillerini dışarıda tutmayı çok severler ama dikkatlerini çeken bir şey gördüklerinde hemen dillerini içeri çekerler ve gözlerini hiç kırpmadan ne olduğunu anlamaya çalışırlar.

Saarloos Kurt Köpeği Bakımı

Çift katmanlı tüylere sahip oldukları için fazlasıyla tüy dökerler. Ölü tüylerden kurtulmaları ve daha bakımlı görünmeleri için haftada iki kez taranmalı ve bir kere de fırçalanmalıdır. Dişleri oldukça hassastır ve tartar gibi sorunlar meydana gelmemesi için uygun ürünle haftada üç defa dişleri fırçalanmalıdır. Tırnak bakımının yapılmasını engellemezler, bunu göz ününde bulundurup tırnakları uzadıkları zaman kesilmesi gerekmektedir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Jack Russell Terrier

Saarloos Kurt Köpekleri, sakin ve sessiz oldukları için ev yaşamına uygunlardır, fakat bahçeli evlerde daha rahat yaşam sürebilirler. Günlük egzersiz olarak atılan nesneyi geri getirmeyi, yüksek yerlere sıçramayı, eşyaların üzerinden atlamayı veya gömdükleri eşyaları yeniden bulmayı çok severler. Dışarıya çıkmadan önce mutlaka tasma takılmalıdır, çünkü heyecanlı ve hareketli oldukları için yok yere insanları korkutabilirler.

Saarloos Kurt Köpekleri yemek yemeyi çok severler, hatta verilmesi gereken ölçek miktarından fazlasını da isteyebilirler. Hareketli oldukları için metabolizmaları hızlı çalışır ve hemen acıkabilirler. Günlük olarak iki öğüne bölerek dört ölçek kadar mama verilmesi uygundur, fakat mamanın içerisinde yüksek vitamin ve kalsiyum bulunması da çok önemlidir. Arada sırada köpeklerin yemesi gereken meyve, sebze veya ev yemeklerinden de tatması için küçük miktarlarda verilebilir.

Saarloos Kurt Köpeği Sağlık Durumu

Yaşama süreleri 10-12 yıl arası olsa da ömürlerini uzatmak sahiplerinin elindedir. Saarloos Kurt Köpekleri, diğer köpeklere göre daha sağlıklı ve dayanıklı oldukları için fazla kalıtsal hastalıkları yoktur. Sadece dirsek displazisi ve kalça displazisi gibi sorunlara dikkat edilmelidir. Eklem bölgelerinde herhangi bir hareket kısıtlılığı görüldüğünde veterinere mutlaka veteriner muayenesinden geçmeliler.

Saarloos Kurt Köpeği Eğitilebilir mi?

Saarloos Kurt Köpekleri, çok akıllı ve zeki oldukları için her şeyi saniyeler içerisinde algılayabilirler. Özellikle yavruluk dönemlerinde eğitilmeye başlanılırsa, sahiplerinden komut almayı ve görev üstlenmeyi çok severler. Karşılığında ödül maması gösterilerek eğitilmeye daha istekli olmaları sağlanabilir. Her eğitim dersi sonrası övgü duymaya bayılırlar ve sevgi gördükleri motivasyonları daha çok artar.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?