Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi50
Egzersiz Gereksinimi50
Oyunculuk60
Zeka Seviyesi80
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk85
Hayvanlarla Dostluk85
Yabancılarla Dostluk85
Eğitilebilirlik90
Bakım İhtiyacı50
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti95
Ses70
Bekçilik30

Pug cinslerinin tarihleri hakkında pek bilgi yoktur. Sadece birkaç iddiaya bağlı olarak ortaya atılan bilgiler bulunmaktadır.

Pug cinslerinin nasıl meydana geldikleri ve tarihleri hakkında pek bilgi yoktur, fakat birden fazla teori bulunmaktadır. Pug cinslerinin kafaları hem küçük hem de yumruğa benzedikleri için Latince dilinde ”yumruk” anlamını taşıyan ”Pugnus” isminden türetildikleri söylenmektedir.

Diğer bir iddaya göre ise Pug cinslerinin yüz mimikleri ”Marmoset Pug” maymunlarına benzedikleri için isimlerini oradan aldıkları yönündedir. Yüzyıllar önce nesilleri tükenmemesi adına özel yerlerde korunmakta ve beslenmekteydi. Özellikle Tibet’te en çok değer gören ve sevilen köpek cinslerinden biriydiler.

1790 yıllarında Pug cinsleri meydana geldikleri Çin’den, Fransa’ya getirilmişlerdir. Öylesine büyük popülerlik yakalamışlardır ki, tüm insanlar tarafından ilgi görmeye başladılar. Daha sonra Amerika’ya getirildiler ve aynı şekilde burada da çok sıkı hayran kitlesi elde ettiler. Görünümlerinden dolayı birçok insanın dikkatini çektikleri için sahiplenmek istediler.

Kralların, zenginlerin ve soylu insanların ilgi gösterdikleri köpek cinslerinden biri haline gelmişlerdir. Pug cinsleri yarışmalara katıldılar ve hepsini birincilikle tamamlamayı başardılar. Portrelere, sanatsal resimlere ve haberlere çıktıklarından sonra daha fazla popülerlik yakaladılar.

1860 yıllarında saraylarda işgal çıkmıştır ve sarayın özel odalarında yaşayan iki Pug cinslerini almışlardır. İkisinin çiftleşmesinden ”Click” isimli yavru Pug köpek cinsi dünyaya gelmiştir. Hatta günümüzdeki Pug cinslerinin Click’in sayesinde meydana geldikleri ve popülerlik elde ettikleri düşünülmektedir.

Pug Köpek Cinsi
Pug Köpek Cinsi

Pug Köpek Cinsi Özellikleri

Basık yüzleri ve minik bedenleriyle o kadar tatlıdırlar ki, herkesi kendilerine aşık etmeyi başarırlar. Günümüzde de en çok sahiplenilen köpekler arasında oldukları için Türkiye’de de çok popülerlerdir. Pug sahibi olan insanların %90’lık kesimi dostlarına ”Rıfkı” isimlerini verdikleri için galiba ondan dolayı ünlü olmuşlardır 🙂 Pug cinslerinin fiziksel, karakter, bakımları ve diğer özelliklerini okuduğunuzda ne kadar güzel canlı olduklarını fark edeceksiniz.

  • Kökeni: Çin
  • Ortalama Boyutları: 25-33 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 6-8 kg
  • Renkler: Açık Kahverengi, Kayısı Rengi, Koyu Kahverengi, Siyah, Beyaz, Krem, Bej, Kayısı Rengi
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Sahiplerine karşı çok sadık olduklarını ve aşıkmış gibi baktıkları bilinir. Özellikle yuvarlak ve büyük gözleriyle o kadar tatlılardır ki, resmen etrafta sevgi pıtırcıkları gibi dolaşırlar. Kendilerini sevdirmek istedikleri için sahipleriyle göz teması kurarlar, eğer karşılık alamazlarsa üzülürler ve ince sesler çıkarabilirler.

Evde sahiplerinin yanlarına giderek kucaklarına oturmayı ya da suratlarını yalamayı çok severler, aslında bu hareketli onları ne kadar çok sevdiklerini gösterir. Tek başlarına vakit geçirmeyi sevmedikleri için sürekli sahiplerinin yanlarında olmalarını isterler. Sıcakkanlı köpek oldukları için yabancı insanlarla ve hayvanlarla iyi anlaşabilirler.

Özellikle çocukları çok severler, onlarla oyun oynamak için kendilerini sevdirerek zaman geçirmeye davet ederler. Evde yatmayı ve pineklemeyi çok sevdikleri için pek hareket etmeyi sevmezler. Ayrıca midelerine çok düşkün oldukları için iştahları açıktır ve sürekli yemek yemeye çalışırlar.

Kilo almaya elverişli vücutları oldukları için sık yemeye başlarlarsa, hemen dikkatleri dağıtılmalıdır. Pug cinslerinin olumsuz özellikleri vardır, o da horlama sesleridir. Eğer Pug cinsi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, evde horlayan biri olacağını bilmelisiniz.

Fiziksel Özellikleri

Göğüs bölgeleri geniş olsa da vücutları ve gövdeleri küçüktür. Ortalama vücut boyları 25-33 cm, ağırlıkları ise 6-8 kg arasındadırlar. Vücutlarına göre kafaları daha geniştir, her zaman surat ve kafa bölgeleri vücutlarından daha koyu renklidir. Burun ve ağız kısımları içe doğru basık oldukları için solunum sıkıntıları çekmeye elverişlidirler.

Kırışık yüz hatlarına sahiptirler, kocaman ve hafif pörtlek göz yapılarına sahiptirler. Genellikle kehribar, kahverengi veya siyah tonlarında göz renkleri vardır. Gözlerinin üst kısmında kaş kemeri olmadıkları için gözlerinin boyutları daha büyük gibi durur. Kulakları kafalarının yan kısımlarına doğru düşüktür, bir şey gördüklerinde veya meraklandıklarında kulaklarını aniden kaldırırlar.

Kısa, parlak, yumuşak ve pürüzsüz tüylere sahiptirler. Çift katmanlı tüyleri oldukları için pek tüy dökmezler sadece mevsimsel olarak tüy dökülmeleri görülebilir, o da çok normaldir. Genellikle açık kahverengi, beyaz, siyah tonları, kayısı rengi, krem, bej, koyu kahverengi tonlarında tüy renkleri görülebilir. Vücutları hangi renk olursa olsun, her zaman yüz kısımları daha koyu renktir.

Pug Köpek Cinsi Bakımı

Kısa ve düz tüylere sahip oldukları için bakım konusunda sahiplerini yormazlar. Normal zamanlarda haftada 1-2 kez tüyleri fırçalanmalı ve kalitesinin düşmesi engellenmelidir. Mevsimsel geçişlerde yoğun tüy dökebilecekleri için gün aşırı tüyleri fırçalanabilir. Böylelikle etrafa tüylerin dökülmesi engellenir ve havada uçuşan tüy topaklarını görmemiş olursunuz.

Kirlenmedikleri müddetçe banyo yapmaları gerekmez, ama titiz bir insansanız ayda 1 kez uygun köpek ürünleriyle banyo yaptırabilirsiniz. Banyo yaptıramadığınız zamanlarda solüsyonla ya da nemli bir bezle tüylerini ve derilerini silebilirsiniz. Tırnaklarının uzamasına bağlı olarak ayda 1 veya 2 kez tırnakları kesilmelidir. Ayrıca diş ve ağız sağlıkları için dişlerinin fırçalanması gerekmektedir.

Pug Özellikleri
Pug Özellikleri

Pug Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Pug cinsleri genel olarak sağlıklıdır ve genetik rahatsızları olmadıkları bilinir. Sadece gözleri büyük ve hafif pörtlek oldukları için göz kuruluğu, kornea sorunu veya diğer göz hastalıkları görülebilir. Ayrıca burun ve ağız kısımları içe doğru basık olduğu için solunum rahatsızlıkları da meydana gelebilir.

Düzenli olarak veteriner muayenesinden geçmeyi ve bahsedilen hastalıkların oluşmaması için önlemler alınmalıdır. Pug cinslerinin iştahlarının olduklarını biliyoruz, az ve sık yemeleri için mama kaplarını çok doldurulmaması önerilir. Kilo almaya elverişli vücut yapıları oldukları için çok yedikleri zaman hemen harekete geçmeli ve egzersiz yaptırılmalıdır.

Pug Köpek Cinsi Egzersizi

Bu cinslerin sıcak ve nemli havalara karşı hassasiyetleri oldukları için egzersiz yapılacağı zaman uygun saat dilimi seçilmelidir. Genel olarak sakin köpekler oldukları için yarım saat süreyle oyun, parkta oynama, nesne yakalama, sahipleriyle saklambaç oynama gibi egzersizler yapılabilir.

Yaklaşık 1 km kadar sahipleriyle beraber yürüyüş yapabilirler ya da çok hafif tempoda koşabilirler. Pug cinsleri biraz tembel oldukları için kendi istekleriyle egzersize gitmeyi düşünmek istemezler. Bunun için sahipleri onları egzersiz yapmaya teşvik etmeleri gerekmektedir.

Pug Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?

Tam bir arkadaşa köpeği oldukları için sahipleri nereye giderlerse hep peşlerinden gitmek isterler. Hayattaki amaçlarından bir tanesi sahiplerini mutlu etmek olduklarından eğitilmeleri oldukça kolaydır. İattkar yapıları oldukları içinde sahiplerinin her dediklerini yapmaya çalışırlar. Pug cinsleri yaklaşık 10. haftaya ulaştıklarından sonra eğitim sürecine başlayabilirler.

Duygusal köpek cinslerinden biri oldukları için eğitim sürecinde yüksek sesten ve olumsuz kelimelerden hemen etkilenebilirler. Psikolojik ve fiziksel şiddetten uzak durarak, onlara karşı daha fazla sevgi dolu kelimeler kullanarak eğitime teşvik ettirilebilir. Eğitimde olumlu davranışlar sergileyecekleri için ödül olarak mama veya en sevdiği yemekler ikram edilebilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?