Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi65
Egzersiz Gereksinimi60
Oyunculuk60
Zeka Seviyesi75
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk30
Yabancılarla Dostluk30
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı95
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti55
Ses90
Bekçilik85

İsimleri Pekingese olarak bilinir ama diğer adları Pekinez’dir. Çin’in en gözde köpekleri olmuşlardır, sonra Amerika’nın popüler köpekleri haline gelmişlerdir.

Çin’deki insanlar, aslanları Buda olarak gördükleri için itaat ederler ve taparlar. Pekinez cinsleri aslana benzedikleri için Çin’de fazlasıyla saygı duyulan ve çok sevilen köpeklerdir. MS dönemlerinde Pekinez yani aslan köpekleri, saraylarda yaşarlardı ve hepsinin özel hizmetçileri vardı. Kraliyet ailesinin bir parçası oldukları için fazlasıyla şımartıldılar ve ilgi gördüler.

Küçük boyutlarından dolayı kucakta durmayı çok severlerdi bunu gören İmparatorlar, soylular ve Çinliler sahiplenmek istemişlerdir. Diğer bir iddiaya göre Pekinez köpekler ortamdaki kötü ruhları kovdukları bilinirdi. Çin’de yaşayan tüm insanların Pekinez köpekleri gördükleri zaman mutlaka selam vermelerini ve itaat etmeleri istenirdi.

Bu cinse kötü davranmanın, azarlayıcı söz söylemenin veya itaat etmemelerinin sonucu ağır suç olarak değerlendirilip mutlaka ceza verilirdi. Daha sonraki zamanlarda 5 Pekinez cinsleri İngiltere’ye götürüldüler ve bir tanesini Kraliçe Victoria’ya hediye olarak takdim edilmişlerdir. Geriye kalan 4 cinsi ise yoğun ilgiyle karşılandılar ve sahiplenmek için insanlar arasında kargaşalar çıktı.

1906 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanımlandı ve tescillenmişlerdir. 1912 yıllarında Titanic Gemisi battığında hayatta kalmayı başaran 3 Pekinez cinsleri vardı. Bu durumdan sonra manşetlerde, haberlerde ve basında Pekinez cinsleri daha çok ilgi gördüler ve popülerliklerinden asla ödün vermediler.

Pekingese Özellikleri
Pekingese Özellikleri

Pekinez Özellikleri

Tarihleri böylesine popüler olan Pekinez cinsleri, aynı zamanda karakter ve fiziksel özellikleriyle tüm insanları kendilerine hayran bırakmayı başarmışlardır. Günümüzde bile hala popülerliklerini koruyorlar ve büyüleyici varlıklarıyla sahiplenen insanların evlerini güzelleştirmeye devam ediyorlar. Pekinez cinslerinin özelliklerini ve bilinmeyen yönlerini şöyle anlatabiliriz;

  • Kökeni: Çin
  • Ortalama Boyutları: 15-23 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 6-8 kg
  • Renkler: Siyah, Kahverengi, Taba, Açık Kahverengi, Bronz, Krem, Gri, Beyaz, Gümüş, Mavimsi, Karamel (tüm renklerin veya birkaçının bulunduğu desenli tüy kombinasyonları)
  • Diğer Adı: Pekingese

Karakter Özellikleri

Fazlasıyla sevimli, canlı ve sevgi dolu olan Pekinez cinsleri sahiplerine çok bağlıdırlar. Asla sahiplerinden ayrı kalamazlar ve sürekli onlarla oynansın isterler. Aile ortamında kim daha fazla ilgilenirse ona daha fazla bağlanır hatta sadece o kişiye fazla itaatkar davranırlar.

Canları sıkıldıkları zaman sahiplerinin ilgilerini çekmek için yüksek sesle havlayabilirler ve durdurulması da zor olur. Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı temkinli yaklaşabilirler. Her Pekinez cinslerinin yetiştirme tarzına göre değişebilir ama genellikle mesafeli durmayı tercih ederler.

Çocuklarla araları iyidir onları çok severler ama sabırları düşüktür. Mesela çocuklar Pekinez cinslerinin kuyruklarını veya tüylerini çektikleri zaman aniden sinirlenerek ısırabilirler. Kendi boyutları küçüktür ama cesaretleri o kadar büyüktür ki, kendilerinden boyut olarak büyük hayvanlarla ve insanlara kafa tuttuklarını görebilirsiniz.

Özellikle bir insanın enerjisini beğenmedikleri zaman sahiplerinin yanlarına yaklaştığımı gördüklerinde havlamaya başlayıp korkutmak için minik dişlerini gösterebilirler. Bu özellikleri eğitimle halledebilir, fakat genel olarak sevecen ve minnoş köpekler oldukları için olumlu karakteriyle hayatınızı mutlulukla doldurabilirler.

Fiziksel Özellikleri

Küçük boyutlarının üzerine çift katmanlı ve uzun tüyler bulunur. Genellikle siyah, kahverengi, açık kahverengi, taba, krem, gri, beyaz, mavimsi ve bronz renklerde tüy desenleri görülebilir. Aslanlara benzedikleri için vücutlarının her bölgesi fazlasıyla kabarık ve uzun tüylerle kaplıdır. Tüyleri o kadar yumuşaktır ki, sanki her defasında pamuğa dokunuyormuş hissiyatı verirler.

Genellikle 15-23 cm boyutları ve 6-8 kg ağırlıkları vardır. Yemek yemeyi sevdikleri için kilo almaya elverişli vücut yapıları vardır. Pekinez cinslerinin kulakları kafalarına göre oldukça büyüktür ve yoğun tüylerle kaplıdır. Belirgin, yuvarlak, dışa çıkık ve iri göz yapısına sahiptirler.

Yüz kısmında bulunan tüy desenleri gözlerinin kenarlarına gölgelik verir. Küçük olduklarına bakmamalı, çünkü bacakları kalın ve kaslıdır. Ayrıca diğer süs köpekleri gibi kemikleri ince değildir, tam aksine güçlü ve kalındır. Bacakları ve gövde bölgeleri yere yakın oldukları için fazla yorulmamaları için hafif fiziksel aktivite önerilir.

Pekinez Bakımı

Çift katmanlı, yoğun, kabarık ve uzun tüylere sahip oldukları için bakımları zordur. Tüylerinin kırılmaması için tarama ve fırçalama işleminden önce mutlaka tüyleri hafif ıslatılmalıdır. Haftada 2-3 kez bu işlem tekrarlanmalı ve özellikle göz bölgelerindeki fazla tüyler kesilmelidir. Sadece mevsimsel olarak tüy dökerler, fazlasını engellemek için düzenli tüy bakımlar yapılmalıdır.

Ayda 1-2 kez banyo yapma ihtiyaçları olacaktır. Uygun köpek şampuanlarıyla beraber ılık suda banyo yaptırarak rahatlamalarını sağlayabilirsiniz. Banyo sonrasında derinin ve tüylerin iyice kuruması gereklidir, aksi halde nemli kaldığında tüylerin kalitesi düşecektir.

Sıcak havalardan hiç hoşlanmadıkları için evinizin en serin veya klimaları odalarında zaman geçirmelidirler. Soğuk havalara çift katmanlı tüyleri sayesinde dayanabildikleri için rahatlıkla dışarıya çıkabilirler. Ayrıca haftalık olarak kulak, diş, tırnak kontrolü yapılıp temizlenmeli ve kesilmelidir.

Pekingese
Pekingese

Pekinez Sağlık Durumu

Pekinez cinsleri genellikle sağlıklıdırlar ve 12-15 yıl kadar ömürleri vardır. Tüyleri yoğun oldukları için kulak ve burun delikleri de kapanacaktır. Hal böyle olunca burunlarından rahat nefes alamazlar ve her iki kulakta da enfeksiyon, akıntı ya da tahriş gibi durumlar söz konusu olabilir.

Ayrıca tüyler gözlerini de rahatsız edecekleri için batabilir veya rahatlıkla görmelerini engellerler. Mutlaka düzenli olarak tüy kesim işlemi yapıldıktan sonra kulak, göz ve burun sağlıkları için uygun solüsyonlarla temizleme işlemleri yapılmalıdır. Rutin dışı bir sorun fark edildiği zaman hemen veterinere gidilmeli ve genel muayeneden geçmeliler.

Pekinez Egzersizi

Düşük egzersiz ihtiyaçları oldukları için genelde evde bile fiziksel aktiviteleri tamamlanabilir. Dışarı çıktıkları zaman 20 dakika kadar oyun oynama, nesne yakalama, diğer hayvanlarla veya insanlarla sosyalleşmesi yeterli olacaktır. 1 km kadar yürüyüşler yapabilirler veya hafif tempolu olarak sahipleriyle beraber koşabilirler.

Pekinez Eğitilebilir mi?

Pekinez cinsleri aslında çok zeki ve akıllı köpeklerdir. Sahiplerinin ne demek istediklerini çok iyi anlarlar ama icraat gelince duymamış gibi yaparlar. Dolayısıyla eğitilmeleri oldukça zordur ve uzun sürebilir. İnatçı ve bağımsız halleriyle beraber sahiplerinin yerlerine geçerek liderlik taslamaya çalışırlar.

Eğitim sırasında azarlayıcı kelimelerden uzak durmalı ve psikolojik baskı yapılmamalıdır, bu onları daha inatçı yapabilir. İyi ve doğru eğitmek için yavruluk dönemlerinden başlamalısınız. Eğer eğitim konusunda bilginiz yoksa Pekinez cinsi sizi çok yorabilir ve yanlışlıkla kötü eğitebilirsiniz. Mutlaka köpek yetiştiricilerinden veya veterinerlerden yardım alabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?