Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk85
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk50
Hayvanlarla Dostluk50
Yabancılarla Dostluk50
Eğitilebilirlik75
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti95
Ses90
Bekçilik90

Malta Köpekleri’nin 2000 yıl öncesine kadar var oldukları söylenir. Bu iddiaya göre köpek ırklarının en eskileridir.

Maltese Terrier, diğer isimleriyle Malta Köpeği olarak da bilinir. Meydana geldikleri tarihin çok eskilere dayandığı söylemektedir. Yani tüm köpek cinsleri arasındaki en eskisi ve popüleri oldukları yönünde iddialar vardır. Hatta hepimizin yakından tanıdığı filozof Aristoteles, Malta Köpekleri hakkında diğer köpeklere göre daha orantılı ve üstün özelliklere sahip olduklarını anlatan tanımlamalar yapmıştır.

Diğer bir iddia ise M.Ö zamanlarda Malta Adası’nda Malta Köpekleri için ayrı bir bölgede mezar açtıkları yönündedir. Yani Maltese Terrier cinsleri meydana geldikleri tarihinden itibaren herkes tarafından çok sevilmiş ve popülerlik kazanmışlardır. Bir süre sonra Maltese Terrier, Malta Adası’ndan ayrılıp Doğu bölgelerinde ve Avrupa’da birçok kişiye dağıtılmışlardır.

Maltese Terrier cinsleri 14. yüzyılların başlarında İngiltere’ye gönderilmişlerdir ve orada çok zengin sayılı insanlara tanıtılmışlardır. Çok kısa zaman içerisinde herkes Malta Köpeklerinden etkilenmişlerdir ve dış görünüşlerinin güzellikleri dolayısıyla birçok hayranları olmuştur. Maltese Terrier cinsi sahiplenen insan sayısı zaman içerisinde eper artmıştır ve böylece hayat serüvenleri başlamıştır.

Malta Köpeği
Malta Köpeği

Maltese Terrier Özellikleri

Hem en eski köpek ırklarından biri olup hem de en güzel süs köpekleri listesinde yer alan Malta Köpekleri, günümüzde çok popülerlerdir. Bazen küçük çocuklar gibi yaramaz olsalar da aslında çok tatlı ve sıcakkanlı cinslerdir. Maltese Terrier cinslerinin özelliklerini öğrendiğinizde onlara olan aşkınızın kat be kat artacağını düşünüyoruz.

  • Kökeni: Malta
  • Dişi Maltese Terrier Boyutu: 20-23 cm
  • Erkek Maltese Terrier Boyutu: 21-25 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 2-5 kg
  • Renkler: Beyaz (Çok nadir beyaz tüylerinin arasında siyah, karamel, sarı veya kahverengi tüyler bulunabilir)
  • Diğer Adı: Maltese, Maltes, Malta Köpeği, Maltese Terrier, Malta Teriyeri

Karakter Özellikleri

Çok neşeli, canlı, enerjik ve sevgi dolu olarak bilinen Malta Köpekleri, herkesi kendilerine aşık edecek kadar her anlamda güzel köpeklerdir. Sahiplerine çok düşkünlerdir ve küçücük boyları onları her türlü tehlikeden korumak isterler. Ayrıca evde yalnız kalmayı hiç sevmezler. Eğer uzun süre yalnız kalırlarsa terk edildiklerini düşünerek kaygı bozukluğu yaşayabilirler.

Yabancılara karşı pek sıcakkanlı değillerdir, gördükleri zaman havlayıp etraflarında koşmaya başlarlar. Herhangi bir saldırganlık eyleminde bulunmazlar, ama karşıdaki insan sevmeye çalışıp kızdırmazsa çok hızlı bir şekilde adapte olabilirler. O insanı uzun süre sonra tekrar gördüklerinde unutmazlar ve yanına gidip kendilerini sevdirmeye çalışırlar.

Malta Köpekleri, kendilerini diğer köpeklerden büyük gördükleri için sürekli kafa tutup artistlik yaparlar. Korkusuz ve cesur bir şekilde kendilerini ortaya atarak alanlarına girmiş köpekleri kovmaya çalışırlar. Bazen de durduk yere havlayarak kendilerini göstermeye çalışırlar. İlgiyi çok severler ve sürekli şımartılacak kelimeler duymaktan çok hoşlanırlar.

Fiziksel Özellikleri

Maltese Terrier cinslerinin dişileri 20-23 cm, erkekleri de 21-25 cm kadar boyutlara sahiptirler. Ortalama kiloları 2 ila 5 kg arasında değişiklik gösterir. Bembeyaz, hafif kıvırcık, ipeksi ve uzun tüyleri vardır. Nadir olarak tüylerinin arasında farklı renkler de görülebilir.

Bacak boyları kısa olmalarına rağmen patileri geniştir. Yürüyüşleri hafif paytaktır ve sanki yüzerlermiş gibi ahenkli bir şekilde yürüyüşleri vardır. Kuyruklarının boyutu normaldir ama vücutlarında bulunan tüyler gibi kuyruklarında da yoğun tüyler bulunur. Sanki arkalarında püskül taşırlarmış gibi kuyruklarını hafif dik tutarak gezerler.

Gözleri büyük, yuvarlak, simsiyah ve çok dikkat çekicidir. Gözlerinin ara mesafesi dardır yani diğer köpekler gibi birbirlerine uzak değildir. Kulak yapıları damla şeklindedir ve genellikle kulaklarını aşağı doğru sarkıtırlar. Herhangi bir şeye dikkat kesildikleri zaman kulakları hemen yukarı kalkar ve saniyeler içerisinde geri düşer.

Malta Köpeği Özellikleri
Malta Köpeği Özellikleri

Maltese Terrier Bakımı

Uzun ve hafif kıvırcık tüyleri oldukları için birbirlerine karışıp dolaşmaması için haftada 3 kere fırçalamak ya da taramak gereklidir. Tüyleri yumuşak ve oldukça narin oldukları için yavaşça taramaya özen göstermelisiniz. Yürüyüşten geldikten sonra nemli bezle patilerini, ağız kenarlarını, kuyruklarını ve tüm boyun kısımlarını silmek onlar için çok büyük bakımdır.

Tüylerinin kaliteleri için ayda 1 veya 2 kere özel şampuanlarla ılık suda yıkamalı ve iyice kurutulmalıdır. Dişlerinin hafta 2-3 kere fırçalanması, kulak içi temizliklerinin yapılması ve göz kenarlarını uygun solüsyonla temizlemek gerekir. Maltese Terrier cinsleri tok olsalar bile aç kalmış gibi yemek yedikleri için kilo almaya çok elverişli yapıları vardır. Uygun beslenme listesi hazırlayarak az ama sık yemeleri sağlanmalı.

Maltese Terrier Sağlık Durumu

Ortalama ömürleri 12-15 yıldır. Malta Köpeklerinde diz kapakları, karaciğer, böbrek, solunum, göz akıntısı, ve kürkün ayrılması gibi rahatsızlıklar görülebilir. Düzenli olarak gözlerini silmek, orta derecede tüylerini kırpmak (hepsi kırpıldığında ciltte yanık görülebilir) ve tek katmanlı tüyleri oldukları için soğuk havalarda üstüne bir şey almadan çıkartmamaya dikkat etmelisiniz. Diğer hastalıklarının kontrolleri için düzenli olarak veterineri ziyaret edip genel muayeneden geçirmelisiniz.

Maltese Terrier Egzersizi

Çok enerjik köpeklerdir ama egzersiz ihtiyaçları düşüktür. Yetişkin Malta Köpeğiniz varsa beraber yürüyüş, ufak koşular veya nesne atıp geri getirme gibi küçük egzersizler yeterli olacaktır. Açık havada zıplamayı, koşmayı ve hareket etmeyi sevdikleri için bahçeniz varsa çıkartabilirsiniz. Eğer Malta Köpeğiniz yavruysa (8 aylıktan küçükse) kemik yapıları ince oldukları için uzun yürüyüşlere çıkartmamalısınız. Onun yerine evde oyunlar oynayarak enerjilerini atmayı tercih edebilirsiniz.

Maltese Terrier Eğitilir mi?

Çok zeki ve itaatkar köpekler oldukları için eğitilmeye açıktırlar. Biraz da inatçıdırlar ama eğitim sırasında sert davranışlarda bulunulursa inatları artar ve eğitilmeleri çok zor olabilir. Pozitif ve onun sevdiği şekilde yaklaşırsanız çok kısa sürede eğitileceklerdir. Diğer hayvanlarla parkta, parkurlarda veya eğitim alanlarında bir araya getirerek hem sosyalleşmelerini hem de eğitilmelerinin hızını arttırabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?