Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk75
Yabancılarla Dostluk30
Eğitilebilirlik75
Bakım İhtiyacı85
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti40
Ses40
Bekçilik95

Kuvasz köpekleri, Macaristan’ın en popüler köpeklerinden biridirler. Geçmişleri çok acıklı ve şaşırtıcı olsa da hikayeleri mutlu sonla bitmiştir.

Macaristan’ın en eski köpek cinslerinden biri oldukları bilinirler. Kökenlerinin Macaristan oldukları bilinse de bazı kişiler tarafından Tibet olduğu düşünülür. 15. yüzyıllarda Kral Matthias Corvinus, bekçilik yapması için Kuvasz cinsini sahiplendi. Kral Matthias, arkasından entrikalar çevrildiği için ailesine ve yardımcılarına hiç güvenmezdi. Sadece Kuvasz köpeğine güvenirdi ve yatmaya giderken bile mutlaka yanında götürürdü.

Kral Matthias, Romanya’da Kuvasz köpeklerinin olduğu köpek çiftliği açtı. Kuvasz cinsleri bekçi, koruma ve çalışma köpeği olarak iyi bir şekilde eğitildiler. Kralı her türlü tehlikeden korumak, saraya yabancı yaklaşmasını engellemek ve büyük hayvanların (ayı, domuz, kurt vb.) kral ve saraya zarar vermelerini önlemeleri hedeflendi.

Zamanla Kuvasz’lar Kral Matthias sayesinde çok ünlendi ve popülerlik kazandılar. Hatta soylu kişiler Kral Matthias’ı ziyarete geldiklerinde yavru Kuvasz hediye edilirdi. Krall Matthies vefat ettikten sonra maalesef tüm popülerlikleri sona ermiştir. Soylu insanlar bile Kral Matthis’tan aldıkları Kuvasz yavrularını sokağa bırakmaya başlamışlardır.

Daha sonra halk insanları Kuvasz köpeklerini sokaktan sahiplenmeye başladılar. Koruma ve bekçilik konularında çok yetenekli oldukları fark edilince o yönde eğittiler. Özellikle çiftçiler hayvanlarını korumak için birkaç tane birden Kuvasz cinslerini almaya başladılar. Bu şekilde eski popülerliklerini tekrar kazandılar ve herkes tarafından tanınmaya başlandılar.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra diğer köpekler de olduğu gibi Kuvasz’ların da nesilleri tehlike altına girdi. Haliyle yer yerinden oynadığı için insanlar yemek bile bulmakta çok zorluk çekiyorlardı. Haliyle Kuvasz ve diğer köpeklerin beslenmesi de imkansız hale gelmişti. Yine de Kuvasz Köpekleri savaş esnasında sahiplerini ve evlerini korumak için vurulmuşlardır.

1930’lu yıllarda Kuvasz cinsleri Amerika’ya gönderilmişlerdir. 1935 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından tanınarak kabul edildiler. 1956 yıllarında Macaristan koşullarını iyileştirdikten sonra Kuvasz köpeklerinin popülerlikleri tekrar artmaya başladı. Diğer Avrupa ülkelerinde Kuvasz kulüpleri kurulmuştur.

Kuvasz Özellikleri
Kuvasz Özellikleri

Kuvasz Özellikleri

Görünüş bakımından ne kadar tatlı ve nahif görünseler de aslında çok güçlü köpeklerdir. Eski zamanlardan beri koruma ve bekçilik konularında oldukça gelişmişlerdir. Konu sevdikleri ve yaşadıkları ortam olduğunda ne pahasına olursa olsun hiç düşünmeden kendilerini ortaya atabilirler. Bu özelliklerinden dolayı popülerlik kazanan Kuvasz köpeklerinin özellikleri şunlardır;

  • Kökeni: Macaristan
  • Ortalama Boyutları: 67-77 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 32-53 kg
  • Renkler: Beyaz, Krem, Fildişi, Bisküvi Rengi
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Ailelerine ve tanıdıkları insanlara karşı çok bağlıdırlar. Yavru Kuvasz köpekler daha yaramaz ve hareketlidirler ama yetişkin Kuvasz köpekleri daha ılımlı, korumacı ve sevecenlerdir. Özellikle yavru Kuvasz köpekleri, çocuklarla aynı ortamda yalnız bırakılmamalıdır. Mutlaka gözetim altında çocuklarla zaman geçirmeliler.

Yetişkin Kuvasz köpekleri, uzun yıllar boyunca çocuklarla aynı ortamda olacağı için onlara çok alışırlar. Çocuklara karşı sabırları çok yüksek olur ve saatlerce sıkılmadan oyun oynayabilirler. Hatta çocuklara bağımlı oldukları için onları her türlü tehlikeden korumak için canlarını hiç düşünmeden kendilerini ön plana atarlar.

Kuvasz Bakımı
Kuvasz Bakımı

Kuvasz köpeklerinin yetiştirme tarzında koruma ve bekçilik olduğu için yabancılara karşı çok mesafeli davranırlar. Yabancıların hareketlerini tehdit olarak algılayabilir ve aniden saldırma eylemlerinde bulunabilirler. Yabancı köpekleri gördükleri zaman bu durum hiç hoşlarına gitmez ve daha önce gitmedikleri ortam olsa bile orayı hemen sahiplenerek köpekleri uzaklaştırmaya çalışırlar.

Her ne kadar sahiplerine itaat etseler de bağımsız, inatçı ve kendi doğruları olan köpeklerdir. Bazen sahiplerini duymazdan gelerek ortamı terk edebilirler. Bunu önlemek için doğru eğitim ve komutlar verilmelidir. Ayrıca Kuvasz köpekleri görünüşlerinin aksine çok hassas oldukları için sahiplerinin kelimelerine çok dikkat etmesi gerekir.

Fiziksel Özellikleri

Kuvasz köpeklerinin ortalama boyutları 67-77 cm, ağırlıkları ise 32-53 kg kadardır. Boyutlarına ve kilolarına göre çok büyük ve heybetli köpekler gibi tahmin edilseler de aslında tam tersidir. Güçlü ve kaslı bacaklara sahip oldukları için çok hızlı koşabilirler. Bacaklarının arka bölgelerinde yoğun, yumuşak ve sık tüyler bulunmaktadır.

Kafalarının orta büyüklüktedir ve yüz hatları da oldukça belirgindir. Alın bölgeleri dışa doğru çıkıktır, bu özelliklerinden dolayı diğer köpeklerden daha farklı oldukları kabul edilir. Gözleri gerçekten çok güzeldir, badem şeklinde ve hafif göz yapısına sahiptirler. Genellikle kahverengi, bal rengi, siyah veya koyu kahverengi göz renkleri vardır.

Çift katmanlı, yumuşak, yoğun, orta uzunlukta ve kalın tüyleri vardır. Özellikle göğüs, boyun, kafa ve bacak arkalarında yoğun tüyler görülmektedir. Kış aylarında tüyleri daha da yoğunlaşır ve soğuk havaya karşı dayanıklılık gösterirler. Yaz aylarında dönerken, kış mevsiminde çıkarttıkları yoğun tüyleri yoğun şekilde dökerler. Çoğunlukla beyaz, krem, fildişi ve bisküvi renklerinde tüyleri vardır.

Kuvasz Cinsi
Kuvasz Cinsi

Kuvasz Bakımı

Çift katmanlı ve yoğun tüylere sahip oldukları için bakımları zordur. Tüylerinin her daim parlaması ve kaliteli olması için haftada 2-3 kere tarama-fırçalama işlemleri yapılmalıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökme yoğunlukları artacağı için tarama işleminin sayısı arttırılabilir.

Derileri yağlı olmadığı için koku problemleri de yoktur. Dolayısıyla sürekli banyo yaptırılmalarına gerek yoktur, gerektiği zamanlarda ayda 1 kere uygun köpek şampuanıyla yıkanabilirler. Tüyleri beyaz ve açık tonlarda oldukları için diğer köpeklere göre hemen kirlenebilirler. Her gezmeden veya eğitimden sonra nemli bezle kirlenen bölgeler silinebilir.

Tırnakları fazla uzamadan kesilmeli, gözler, ağız-dişlerin temizliği, kulaklar ve patilerin kontrolleri aylık olarak yapılmalıdır. Özellikle kulak enfeksiyonları veya rahatsızlıkları yaşamamaları için veterinerin önerdiği solüsyonu temin ederek düzenli şekilde silinmelidir.

Kuvasz Sağlık Durumu

Kuvasz cinslerinin genel olarak sağlıklı ve genetik hastalıklar taşımadıkları bilinir. Kuvasz köpeklerinin göğüs bölgesi geniş olduğu için mide sorunları, hazımsızlık, şişli veya iştah azalması belirtileri görülebilir. Mama kaplarının fazla dolu olmamasına, yemekten sonra hemen egzersiz yapılmamasına ve diğer besinlerden fazla tüketmemelerine dikkat edilmelidir.

Genel olarak yaşam ömürleri 10-12 yıl olarak belirlenmiş olsa da bu süre Kuvasz köpeklerinin sahiplerine göre değişkenlik gösterebilir. Düzenli olarak aşıları yapılmalı, veteriner muayenesinden geçilmeli ve sağlıklı olduklarından emin olunmalıdır. Fiziksel sağlıkları kadar psikolojileri de önemli oldukları için mutlaka mutlu bir ortamda yaşamlarını sürdürmeliler.

Kuvasz Köpek
Kuvasz Köpek

Kuvasz Egzersizi

Aktif, hareketli ve enerjik köpek oldukları için yoğun egzersize ihtiyaçları vardır. Sahipleriyle beraber 1.5-2 km kadar yürüyüşler yapabilirler veya hafif tempolu koşulara çıkarılabilirler. Köpek sporlarını çok sevdikleri için basit oyunlar pek ilgilerini çekmeyebilir.

Günde 1 saat kadar parkurlardan geçme, halat çekme, frizbi oynama, parkta zaman geçirme, nesne yakalama vb. gibi aktiviteleri çok severler. Diğer köpeklere göre hızlı geliştikleri için eklem ve kemik rahatsızlıkları yaşayabilirler. 2 yaşlarını doldurmadan sert zemin üzerinde oyun oynamaktan ve yoğun egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Enerjileri çok yüksek oldukları için apartman ortamında pek rahat yaşayamazlar. Daha çok bahçeli evlerde veya çiftlik bölgelerinde daha iyi yaşam sürdürebilirler. Dışarda yaşadıklarında soğuk havalardan hiç etkilenmezler, aksine kış mevsimlerini daha çok severler.

Kuvasz Eğitilebilir mi?

Çok akıllı, zeki ve uyanık köpeklerdir. Sahiplerine de düşkün oldukları için memnuniyetlerini sağlamak onlar için çok önemlidir. Bağımsız ve inatçı yanları mevcut olduğundan ilk defa köpek sahiplenen kişiler için hiç uygun değillerdir. Kuvasz’ların dört dörtlük eğitilebilmeleri için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitimler başlamalıdır.

Yavru Kuvasz köpekleri daha haylaz ve yaramaz oldukları için söz dinlemeyebilirler. Büyüme aşamasında nasıl şekillenirlerse, yetişkinlik zamanlarında istenilen karaktere erişmiş olurlar. Kuvasz köpeklerinin sabırları düşük oldukları için her şeyden kolaylıkla sıkılabilirler. Eğitimden sıkılıp ortamı terk etmemeleri için motivasyon ve farklı eğitim şekilleri kullanılmalıdır.

Eğitim sürecinde çok sabırlı olunmalı, sinirlenmemeli ve olumsuz düşüncelere kapılmamalıdır. Bu cinslerin karakteri zor oldukları için biraz sahiplerini zorlasalar da eninde sonunda eğitim başarıyla tamamlanacaktır. Eğer çok zorlanırsanız, köpeğinizle aranızdaki bağların zarar görmemesi için işinde iyi köpek yetiştiricisinden yardım alınabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?