Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi85
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk40
Hayvanlarla Dostluk40
Yabancılarla Dostluk60
Eğitilebilirlik95
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti20
Ses75
Bekçilik85

Parson Russell Terrier olarak da bilinen köpek cinsi, İngiltere’de tilkileri avlamak için 18. yüzyılda üretilmiş bir türdür.

İngiltere’de yaşayan Jack Russell isimli ilahiyat öğrencisi, Terrier bir köpekle karşılaşmıştır ve av meraklısı biri olduğu için onu sahiplenip farklı alanlarda kullanmayı düşünmüştür. Yaşadığı bölgedeki tilkilerin sayısı fazla olduğu için onların azalması gerektiğinin farkındaydı.

Köpeğe kendi ismini vererek tilkilerin avlanmasında kullanmıştır ve daha sonraki yıllarda çiftleştirilerek çoğalmasına neden olmuştur. Böylelikle 18. yüzyıldan sonra Jack Russell Terrier‘in gösterişli ve sakin hayat hikayesi başlamıştır. Ayrıca Parson Russell Terrier olarak da bilinmektedir.

Jack Russell Terrier Özellikleri

Jack Russell Terrier, eğitilmesi en kolay köpeklerden biri oldukları için hepimizin bildiği “Maske” filminde rol almıştır. Daha sonra 2011 yılında “Artist” adlı filminde “Uggie” adıyla oynamıştır ve çok beğenildiği için Oscar ödülüne bile aday olmuştur. Böylesine ünlü ve zeki köpeğin özellikleri neler olabilir? öğrenelim.

 • Kökeni: İngiltere
 • Boyutu: 25-30 cm
 • Ağırlığı: 4-7 kg
 • Yaşam Süresi: 12-14 yıl
 • Renkler: Beyaz, Kahverengi
 • Diğer Adı: Parson Russell Terrier
Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier

Karakter Özellikleri

Jack Russell Terrier’ler, sahiplerine o kadar bağlıdırlar ki, biraz göremedikleri zaman dikkatli şekilde her yeri arayabilirler veya kokularını takip ederek bulmaya çalışırlar. Aynı zamanda duygu yetileri de gelişmiştir ve sahiplerinin o an hangi duyguyu yaşadığını hissedebilirler ve ona göre hareket edebilirler. Sadece sahipleriyle değil, yaşadığı bölgedeki diğer aile fertleriyle de çok iyi anlaşabilirler ve özellikle çocuklara karşı sabırları yüksektir.

Çocukları tüm tehlikelere karşı korurlar ve nereye gitseler onlara göz kulak olmak için peşlerinden giderler. Koruma içgüdüleri çok yüksek olduğu için kendisine emanet edilen bölgeyi veya eşyayı korumak için ellerinden geleni yaparlar. Yabancılara karşı hiç sevecen davranmazlar, tam aksine yanlarına giderek koklarlar ve kendini tehdit altında hissettiklerinde havlayarak koşturmaya başlayabilirler.

İlk bakışta çok masum ve küçük köpek gibi görünseler de sinirlendikleri zaman ortamı hemen terk edilmesi gerekmektedir. Hatta Jack Russell sahiplenen insanlar yaşadığı bölgeye yabancıların hiç giremediğini ve korktuğunu söylerler. Yaşadıkları ortamda küçük (tavşan, kedi, kuş vb.) evcil hayvanlar sahiplenilirse, bu durum hiç hoşlarına gitmez ve kıskançlık davranışları sergileyebilirler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Saarloos Kurt Köpeği

Hayvanı avlamaya, evden kovmaya çalışabilirler veya sürekli olarak kavga çıkartarak korkutmaya neden olabilirler. Bu olumsuz durumları engellemek için birbirleriyle zaman geçirmeleri sağlanmalı veya ikisi de ayrı yerde yaşamalıdırlar.

Fiziksel Özellikleri

Patilerinden kafasına kadar yükseklikleri yaklaşık 30-30 cm kadardır ve ortalama 4-7 kg arası kiloya sahiptirler. Jack Russell, bu küçük ölçülerinden dolayı küçük köpekler listesinde yer almaktadır. Kulakları öne doğru kıvrıktır ama kendilerini tehdit altında hissettiklerinde hemen kulaklarını dikerler. Hem yuvarlak hem çekik göz yapısına sahiptir ve sinirlendikleri zaman gözleri fal taşı gibi açılır.

Genellikle beyaz tüy renklerine sahiptirler, fakat üst kısımlarında kahverengi, siyah, sarı veya karamel renklerinde tüyler bulunur. Bazı Jack Russell Terrier’lerin vücutlarında farklı tüyler bulunur ama yüz kısmı tamamen beyaz olur; bazılarının ise vücutları beyaz olur ve suratlarında farklı renkte tüyler bulunabilir. Bu tüy özelliklerinden dolayı diğer köpeklerle karıştırılmaz ve görüldüğü zaman Jack Russell olduğu hemen anlaşılabilir.

Derileri çok ince olmasına rağmen suya veya soğuğa karşı çok dayanıklıdırlar. Bacakları, gövdelerinden daha uzun ve kalın oldukları için diğer köpeklere göre çok daha hızlı koşabilirler. Patilerinin de kalın olması nedeniyle kolaylıkla yükseğe tırmanabilirler ve kazma eşlemlerinde başarılıdırlar. Enerjik köpekler oldukları için kolay kolay yorulmazlar ve gün içerisinde sürekli hareket halindedirler.

Jack Russell Terrier Bakımı

Kısa tüylere sahip oldukları için fazla tüy dökmezler, ama tüylerinin kalitesini arttırmak için haftada iki gün sık tarakla bakım yapılmalıdır. Gözlerinin kenarlarında sık sık çapaklanma gibi sorunlar yaşanabilir, uygun solüsyon ile birkaç gün arayla temizlenmeye dikkat edilmelidir. Jack Russell’ler fazlasıyla havladıkları ve hareketli oldukları için apartman yaşamlarına uygun değillerdir, eğer sahiplenilecekse mutlaka çiftlik veya bahçeli evlerde yaşamalıdırlar.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Sosis Köpek

Her gün farklı yerlere yürüyüşe çıkarılmalı ve egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Dışarı çıkmadan önce mutlaka tasma takılmalı, çünkü gezmeye gideceklerini anladıkları zaman fazlasıyla heyecanlanabilirler ve her yere saldırabilirler. Günlük olarak enerjilerini atmaları için koşu, yüksek yerlere tırmanmayı, saklambaç oynamayı, kumları kazmayı veya eğitim için yapılan parkurlarda vakit geçirmeliler.

Jack Russell Terrier’ler, obur köpek cinslerinden olmasalar da yemek yemeyi çok sevdikleri için kalitesi yüksek, ekstra olarak vitaminli veya kalsiyumlu mamalar tüketmeleri sağlanmalıdır. Yemeklerden arta kalan yiyecekler verilmemeli, belirli aralıklarla yemek verilecekse köpeklerin yemesi gereken ev yemeklerinden veya sebze-meyve gibi besinler verilmelidir.

Jack Russell Terrier Sağlık Durumu

Yaşam ömürleri 12-14 yıl arası olsa da iyi ve düzenli bakımlar sayesinde ömürleri uzayabilir. Bilirkişiler tarafından araştırıldığında Jack Russell’lerin birden fazla kalıtsal hastalıkları bulunmaktadır. Doğuştan kulaklarında sağırlık ve iltihap sorunları görülebilir. Ayrıca gözlerin glokom veya katarakt gibi sorunlara yatkın oldukları için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidirler.

Jack Russell Terrier Eğitilebilir mi?

Çok zeki köpekler oldukları için eğitilmeye son derece açıklardır ve onlarda eğitimi sevdikleri için sahiplerine hiç zorluk çektirmezler. Bir kere gösterilen hareketi hemen algılayabilirler ve sahiplerinin ağızlarından çıkan komut kelimelerini asla unutmazlar.

Bazen kendilerini iyi hissetmedikleri zaman inatçılık damarları tutar ve sahiplerinin verdiği komutları duymazdan gelebilirler, böyle bir durumda herhangi bir ödülle yaklaşarak istenilen şeyleri yapabilirler ve söz dinleyebilirler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Jack Russell Terrier" için yapılan yorum;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ayşe Dalyancı

  Ben de bir köpek ve kedi aşığıyım, özellikle köpek ve bir Alman Çoban Kurdum var. Çok akıllı ama eğitim birlikte aldık çok çekiyor ama çok seviyorum. Bir oğlum var birde REX oğlum. İkinci canım benim Hill’s mama kullanıyorum parlak ve sağlıklı çok şükür ailede en çok bana düşkün can bende ona..