Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat90
Köpeklerle Dostluk85
Hayvanlarla Dostluk85
Yabancılarla Dostluk85
Eğitilebilirlik70
Bakım İhtiyacı60
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti70
Ses75
Bekçilik80

Harika koku alma ve iz sürme yetenekleriyle popüler olan İngiliz Tilki Tazıları, eski zamanlarda İngiltere ve Amerika’da çok popülerlerdi.

1750 yıllarında İngilizler yaşadıkları bölgedeki tilkileri avlamak ve atların yanında tazı köpeği olması için İngiliz Tilki Tazısını geliştirdiler. Tilkileri uzun süre kovalayabilmeleri, hemen yorulmamaları, çok iyi koku alabilmeleri ve yetenekleri olmaları için birçok farklı köpek cinsleriyle çaprazlanma işlemleri yapılmıştır.

Sonuç başarılıydı, tam istenildiği gibi tilkileri kokularından algılayan, saatlerce kovalayan ve atların yanında tazı köpek görevini üstelenebilecek özellikteki bir köpek meydana gelmişti. Bir zaman sonra tilki avları artık ihtiyaç olmaktan çıkıp, hobi ve eğlenceye dönüşmüştü.

Özellikle zenginler tilki avlarının nasıl gerçekleştiğini görmek için İngiliz Tilki Tazılarının, tilkileri nasıl kovaladığını izliyorlardı ve çok hoşlarına gidiyordu. Bir zaman sonra Tilki Tazılarının tek başlarına değil, sürü olarak dolaşabilmeleri ve güzel görünebilmeleri için birçok çalışmalar yapılmıştır.

Dolayısıyla bireysel olarak köpeklere değer verilmeyip, sürü halindeki köpeklerle daha çok ilgilenildi. Farklı bir özellik dursun diye sürü köpeklerinin kürk renkleri aynı olacak biçimde tasarlandı. Bu özellikleri çok dikkat çektiği için yılından pek emin olunmasa da 1850 yıllarında Amerikalı insanlar, İngiliz Tilki Tazılarını da yanlarında götürdüler.

Yetenekleri keşfedilince Amerikalı köpek yetiştiricileri İngiliz Tilki Tazılarını sahiplenip, Amerikan Tilki Tazısı olarak yetiştirmek istediler. Daha sonra İngiliz Tilki Tazılarından en iyi ve sağlıklı olanlarıyla Amerikan Tilki Tazıları üretilmiştir. Amerikan Tilki Tazısı, Beagle cinsi ve İngiliz Tilki Tazısı arasında görünüş bakımından çok benzerlik olsa da karakter ve özellik bakımından çok ayrılardır.

İngiliz Tilki Tazısı Özellikleri
İngiliz Tilki Tazısı Özellikleri

İngiliz Tilki Tazısı Özellikleri

İngiliz Tilki Tazıları’nın kökenleri meçhul olsa da bazı İngiltere olduğu yönünde iddialar vardır. Tilkileri avlamak, kokuları sürme ve atların yanında tazı köpekleri olarak durma konusundaki görevlerini başarıyla tamamlamışlardır. Meydana geldikleri zamanda oldukça popülerlerdi ama şu an günümüzde İngiliz Tilki Tazıları pek popüler değillerdir. Daha çok Amerika ve İngiltere’deki bazı bölgelerde çiftlik alanlarında yaşadıkları bilinmektedir.

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 59-70 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 25-35 kg
  • Diğer Adı: İngiliz Tazısı, English Foxhound
  • Renkler: Siyah, Beyaz, Ten Rengi, Kahverengi, Karamel

Karakter Özellikleri

Eğlenceli, komik, sevimli, cana yakın, hoşgörülü ve insan canlısı köpeklerdir. Her ne kadar görünümlerinden mesafeli gibi dursalar da aslında çok samimi tavırları vardır. Her köpeğin karakteri farklı olduğu gibi İngiliz Tilki Tazıları’nın da karakterleri farklı olabilir. Bazı İngiliz Tilki Tazıları söz dinlerken, diğerleri de bağımsız davranarak kendi kafalarına göre hareket edebilirler.

Yalnız kalmaktan nefret ederler, sürekli sahipleriyle ve aile fertleriyle beraber olmak isterler. Yabancı insanlarla ve hayvanlarla iyi anlaşırlar, onlarla oyun oynamak için etraflarında dolanarak kendilerini fark etmelerini isterler. Kendilerini kızdıran insanlarla denk geldikleri zaman yüksek sesle havlarlar ve sahiplerinin yanına giderek, kendilerini tehlike altında hissettiklerini belli etmeye çalışırlar.

Burunları o kadar kuvvetlidir ki, kilometrelerce ötedeki en ufak kokuyu bile hemen algılayabilirler. Çoğunlukla İngiliz Tilki Tazılarını burunları yerde gezindiklerini ve sanki özel bir şey arıyorlarmış gibi oldukları fark edilir. Sahipleriyle beraber dışarı çıktıklarında da bu davranışları devam eder, hatta aniden atakta bulunarak koku peşinden gitmek isterler.

Fiziksel Özellikleri

Sağlam, güçlü ve oldukça atletik vücut yapıları vardır. Ortalama ağırlıkları 25-35 kg, boyutları ise 59-70 cm arasındadır. Derin göğüs yapısına sahip oldukları için akciğerleri gelişmiştir, bu özellikleri onların koku sürme veya avcılık peşindelerken daha rahat hareket etmelerine yardımcı olur.

İngiliz Tilki Tazıları’nın tıpkı kediler gibi yuvarlak, geniş ve minik patileri vardır. Buna rağmen ön ve arka bacakları çok kuvvetlidir. Özellikle kendi boylarından daha yükseğe sıçrayışlarında veya atlamalarında arka bacaklarından destek alarak mükemmel atakta bulunurlar. Tüm bu özellikleri sayesinde çok iyi avcı, koku sürme ve tazı köpekleridir.

İngiliz Tilki Tazısı Bakımı
İngiliz Tilki Tazısı Bakımı

Burun boyutları normaldir, daha önce hiç hissetmediği kokuyu aldıkları zaman burun deliklerini hızlıca açıp kapatırlar. Geniş kafaları vardır ama alın bölgesinden çeneye doğru dar yüz hatları vardır. İri, büyük ve oldukça dikkat çekicidir göz yapılarına sahiptirler. Genellikle kahverengi, siyah, ela, yeşil veya sarı tonlarında göz renkleri oldukları görülür.

İngiliz Tilki Tazıları’nın kısa, yoğun, sert ve parlak tüyleri vardır. Çoğunlukla siyah, beyaz, ten rengi, kahverengi ve karamel tüy renklerine sahiptirler. Bazılarında siyah-beyaz-ten rengi, siyah-beyaz-kahverengi, siyah-beyaz-karamel, karamel-kahverengi-beyaz, ten rengi, kahverengi, beyaz vb. gibi farklı renk kombinasyonları görülmektedir.

İngiliz Tilki Tazısı Bakımı

Kısa tüylere sahip oldukları için bakımları oldukça kolaydır. Tüylerinin kalitesini ve parlaklığını kaybetmemesi için haftada 1-2 kez tarama-fırçalama yeterli olacaktır. Genel olarak seyrek tüy dökerler ama mevsimsel zamanlara gelince yoğun tüy dökmeler yaşanabilir. Bunu önlemek için mevsim aylarında haftada 3 defa tüyleri taranabilir.

Çok kirlenmedikleri sürece banyo yapmalarına gerek yoktur, sadece nemli bir bezle silinmeleri yeterli olacaktır. Eğer çok kirlendilerse uygun köpek şampuanı kullanarak ılık suyla banyo yapılabilir. Banyodan sonra mutlaka tüylerinin tamamen kuruduğuna emin olunmalıdır.

İngiliz Tilki Tazıları’nın göz, kulak, burun, diş ve ağız bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Özellikle tırnaklarının ayda 1-2 kez kesilmesi gerekmektedir. Tırnakları uzadıkları zaman rahat koşamazlar ve her hareket ettiklerinde derilerine batacakları için fazlasıyla acı çekebilirler.

İngiliz Tilki Tazısı Sağlık Durumu

İngiliz Tilki Tazıları’nın tam anlamıyla sağlıklı oldukları ve herhangi bir genetik problem taşımadıkları bilinmektedir. Yalnızca dikkat edilmesi gereken konu, İngiliz Tazıları’nın gereğinden fazla beslenmemesidir. Derin göğüs yapısına sahip oldukları için fazla besin kaçırdıklarında mide rahatsızlıkları, şişkinlik, hazımsızlık veya kusma görülebilir.

Bunları önlemek adına az ama sık ve kaliteli mamalarla beslenmeleri gerekmektedir. Ayrıca İngiliz Tilki Tazıları’nın kulakları uzun ve geniş oldukları için enfeksiyon kapma oranları da yüksektir. Haftalık olarak kulakları temizlenmeli ve enfeksiyon fark edilirse mutlaka veterinere gidilmelidir. Bu cinslerin ortalama yaşam ömürleri 10-13 yıl kadar belirlenmiştir.

English Foxhound
English Foxhound

İngiliz Tilki Tazısı Egzersizi

Fazlasıyla aktif ve hareketli köpekler oldukları için günlük egzersiz seviyeleri yüksektir. Geniş bir arazide dilediğince dolaşmak, özgürce koşmak ve saatlerce koku sürmek onların en sevdikleri şeylerdir. Günlük 60-80 dakika kadar top, frizbi, hareketli oyuncaklar, saklambaç, kovalamaca, nesne yakalama, parkur oyunları vb. gibi aktiviteler yapılabilir. Sahipleriyle beraber 2-2.5 km kadar hafif tempolu yürüyüşler onlara çok yeterli gelecektir.

İngiliz Tilki Tazılarını dışarı çıkarmadan önce mutlaka tasma takılmalıdır, çünkü burunları çok güçlü oldukları için tüm kokuları algılayabilir ve peşlerinden gidebilirler. Eğer tasma takılı haldeyken bile başa çıkılamıyorsa ya komut dersleri tekrar edilmeli ya da kimsenin olmadığı güvenli bir arazide egzersizler tamamlanmalıdır.

İngiliz Tilki Tazısı Eğitilebilir mi?

İngiliz Tilki Tazıları genel anlamda zeki, söz dinleyen ve sadık hayvanlardır. Her köpeğin karakteri farklı olduğu için bazı İngiliz Tilki Tazıları bağımsız ve kendi kafalarına göre hareket edebilecek özelliklere sahiptirler. Mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren temel eğitimler verilmeli ve sahiplerinin sözlerini dinlemeleri için yüksek motivasyonlu derslerden geçmelidirler.

Yeterince zeki oldukları için belirli bir zaman sonra sahiplerinin sözlerini dinleyecekler ve mutlu olabilmeleri adına ağızlarından çıkan her türlü komutu yerine getireceklerdir. Özellikle egzersiz zamanındayken herhangi bir koku ve iz peşine düşmemeleri için ”dur, hayır, gitme vb.” gibi reddedici komutları algılaması gerekmektedir.

Eğer bu komutları bilmezlerse kendi başlarına buyruk şekilde egzersizi yarıda bırakarak ortadan kaybolabilirler. Tüm eğitim derslerini, komutları ve diğer canlılarla sosyalleştirme işlemlerini başarıyla tamamlamaları için yavruluk dönemlerinden başlamalı ve sürekli sevgi dolu kelimeler kullanılmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?