Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi100
Egzersiz Gereksinimi100
Oyunculuk100
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk90
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik85
Bakım İhtiyacı95
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti10
Ses80
Bekçilik40

Uzun bacakları ve zarif gövdeleriyle dikkat çeken İngiliz Pointer cinsleri harika av köpekleridir. Eskiden oldukları gibi hala popülerlerdir.

Geçmişleri hakkında pek bilgi olmasa da iddialara göre 1500’lü yıllarda meydana geldikleri bilinmektedir. Adlarından anlaşıldıkları gibi kökenleri İngiltere olduğu kesindir. Aslında İngiliz Pointer cinslerini tavşanları yakalamak, avlamak, tazıları takip etmek, koşturmak için üretmişlerdir. Daha sonra ilgi alanlarını değiştirerek kanatlı hayvanlar konusunda uzman oldular.

Kuşları yerdeyken tespit eder, sahiplerine gösterirler, avlanana kadar sessizce beklerler ve kuş avlandıktan sonra yakalayıp sahiplerine getirirlerdi. Avcılık konusunda tıpkı İspanya Pointer köpekleri gibi büyük, iri, hızlı koşan ve atılgan olsunlar diye birçok köpek cinsleriyle çaprazlanmışlardır. Daha sonra birkaç çalışma daha yapılıp belirlenen köpek cinsleriyle melezlenmişlerdir.

Mesela bir cinsten koku alma, diğerinden hızlı koşma, birinden de dayanıklılık gibi yetenekler almışlardır. Ortaya vahşi bir köpek cinsi çıktığı için daha sakin bir köpek cinsiyle melezlenerek arkadaş canlısı ve yumuşak huylu haline geldiler. Aslında her ülke kendine göre Pointer cinsi üretmişlerdir desek daha doğru olur. Haliyle İngilizler de kendi Pointer cinsi köpeklerini üretip ismini de ”İngiliz Pointer” belirlemişlerdir.

1870’li yıllarda İlginiz Pointer cinsleri Amerika’ya gönderildiler. Haliyle Amerika’ya geldiklerinde popülerlikleri aniden artmıştır. Sadece avcı köpekleri oldukları için değil, dış görünüşlerinin farklılıkları ve güzellikleri için de değer görmüşlerdir. Günümüzde ise Türkiye’de sayıları çok az olsa da İngiltere ve Amerika’da en çok sahiplenilen köpekler arasındadırlar.

İngiliz Pointer Cinsi
İngiliz Pointer Cinsi

İngiliz Pointer Özellikleri

Uzun bacakları, güçlü burunları ve yapılı vücutları sayesinde diğer köpeklerden farklılardır. Belki de İngiltereliler böyle bir köpek cinsine sahip oldukları için kendilerini çok şanslı hissediyorlardır. Haklarında kapsamlı bilgi olsaydı onları daha iyi tanıyabilirdik ama maalesef tarihleri kısıtlıdır. En azından karakter, fiziksel ve diğer özellikleri hakkında bilgi sahibiyiz. İngiliz Pointer köpeklerinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 59-72 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 21-35 kg
  • Diğer Adı: İngiliz Av Köpeği
  • Renkler: Beyaz kürk üzerinde Sarı, Siyah, Turuncu, Kızılımsı, Limon ve Kahverengi benekler/desenler/lekeler

Karakter Özellikleri

Sevgi dolu, akıllı, sıcakkanlı, arkadaş canlısı, enerjik, atılgan ve cesur yapıları vardır. Sahiplerine bağlı oldukları için onları memnun etmek birinci hedefleridir. İyi bir ortamda yetişen İngiliz Pointer cinsleri sevgi pıtırcığı gibi ortalarda dolaşacakları için yabancılarla ve hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. İlk defa gördükleri yabancının yanına giderek kendilerine sevdirmeye çalışırlar.

Aileleriyle birlikte vakit geçirmekten çok hoşlandıkları için sürekli onlarla olmak isterler. Evde en çok ilgilenen kişi evden çıktığında arkasından bakakalırlar ve üzülürler. Eğer aileleri onları almadan giderlerse ve uzun süre yalnız kalırlarsa olumsuz etkilenerek depresyona girebilirler. Bu durum sürekli tekrarlanırsa sevgi dolu ve enerjik yanlarını kaybederek agresif ve huysuz köpek haline gelebilirler.

Çok hareketli köpekler oldukları için durmak nedir bilmezler. Her yeri karıştırmak, keşfetmek, kokuyu algılamak, herhangi bir canlıyı avlamak vb. istediklerinde sahiplerinin ellerinden kurtulmak için çaba sarf ederler. Afacan çocuklar gibi yaramaz oldukları için sesleri çok çıkar ve durduk yere de havlayabilirler. Bu özelliklerini törpülemek için mutlaka eğitim verilmelidir.

İngiliz Pointer Özellikleri
İngiliz Pointer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Zarif görünümlerinin altında aslında atletik, güçlü ve kaslı vücut yapıları vardır. Ortalama boyutları 59-72 cm, ortalama ağırlıkları ise 21-35 kg kadardır. Bu rakamlar her İngiliz Pointer cinsinin beslenmesine göre değişkenlik gösterebilir. Uzun bacaklara sahip oldukları için avlarının ve kokuların peşinden çok hızlı koşabilirler. Gözlerine kestirdikleri yerlere kolaylıkla zıplayarak meraklarını giderirler.

Bu köpeklerin boyunları uzundur ve sanki liderlermiş gibi kafalarını dik tutarak yürürler. Alın bölgesi hafif dışa çıkıktır ve yüz hatları da oldukça belirgindir. Kulakları orta büyüklükte, genellikle düşük ve sivri yapıları vardır. Gözleri yuvarlak şekildedir, özellikle herhangi bir şeyi merak ettikleri zaman gözlerini hızlıca çevirirler. Genellikle sarı, karamel, kahverengi, kestane veya ela göz renklerine sahiptirler.

Tek katmanlı, düz, kısa, parlak ve yumuşak tüyleri vardır. Bazılarının tüyleri sert, pürüzsüz ve sık şeklinde olabilir. İngiliz Av Köpekleri sadece beyaz kürk rengine sahiptirler. Bembeyaz tüylerinin üstünde benekler, lekeler ve desenler bulunmaktadır. Bunlar genellikle limon, sarı, turuncu, siyah, açık/koyu kahverengidir. Bu leke/desen/benek renklerine göre kafalarının ve yüzlerinin renkleri de aynıdır.

İngiliz Pointer Bakımı

Tek katmanlı ve kısa tüylere sahip oldukları için bakımları kolaydır. Haftada 1-2 kez uygun köpek ürünüyle tüyler taranıp fırçalanmalıdır. Düzenli tarama işlemlerinden sonra tüylerinin daha parlak ve yumuşak olduğu kolaylıkla fark edilir. Normal zamanlarda ve mevsim geçişlerinde orta derecede tüy döktükleri görülür. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde tüy dökülmesinin önüne tamamen geçilmese bile büyük ölçüde azalabilir.

Çok sık banyo yaptırılmaması gereken cinslerdendir. Mesela 3 ayda 1 kez şeklinde banyo yaptırılabilir, eğer sıklıkla banyo yaptırılırsa derileri tahriş olur ve tüylerinin kalitesi düşer. Kirlendikleri zaman nemli bir bezle silinmesi yeterli olacaktır. Eğer çamura, pisliğe veya herhangi bir zararlı maddeye bulaşmışlarsa köpek şampuanıyla banyo yaptırılabilir.

İngiliz Av Köpeklerinin kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve uygun köpek solüsyonuyla düzenli olarak silinmelidir. Aynı şekilde ağız ve dişler kontrol edilerek haftada 2-3 kez güzelce fırçalanmalıdır. Aylık olarak tırnak bakımları yapılmalı ve düzenli olarak kesilmelidir. Eğer kontrol edilirken dikkat çeken bir şey görüldüğü zaman veterinere danışarak durumları sorgulanmalıdır.

İngiliz Pointer Bakımı
İngiliz Pointer Bakımı

İngiliz Pointer Sağlık Durumu

İngiliz Av Köpekleri genel olarak sağlıklıdırlar. Sadece derin ve büyük göğüs kafesine sahip oldukları için mide sorunu yaşayabilirler. Aşırı besin tüketimi, çok hızlı koşma, hızlı ve çok su içme vb. gibi durumlardan dolayı şişkinlik yaşayabilirler. Her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görülse de aslında aniden ölüme davetiye çıkaran bir durumdur.

Bu köpek cinsini sahiplenmeden önce yetiştirildiği kişiden sağlık durumu, genetik hastalık olup olmadığı, herhangi bir rahatsızlığa yatkınlığı öğrenilmeli ve her ihtimale karşı veterinere gidilerek muayene edilmelidir. Ortalama yaşam ömürleri 12-15 yıl kadar belirlense de sahiplerinin ne kadar ilgilendiklerine ve sağlıklarını önemsediklerine göre değişkenlik gösterebilir.

İngiliz Pointer Egzersizi

Enerjisi yüksek köpekler oldukları için hareketsiz durmak istemezler. Sürekli kendilerine uğraş bularak illa koşturmak isterler. Enerjilerini atabilmeleri için günlük olarak 2.5-3 km kadar orta tempolu yürüyüşler veya koşular yapılabilir. Sahipleri bisikletle giderken yanlarında koşmayı, atılan topları yakalamayı, frizbi oynamayı, çocukların peşinden koşmayı ve parkurlardan geçmeye bayılırlar.

Sahipleriyle beraber yürüyüşe çıkmadıkları zaman geniş bir arazide ya da bahçede özgürce koşmayı, değişik hareketler yapmayı, yuvarlanmayı ve zıplamayı çok severler. Pusuya yatarak avlarını takip ederler ve onları yakalamak için tüm enerjilerini harcarlar. Koku alma yetileri mükemmel oldukları için uzaktan gelen kokuları hemen alırlar ve takip etmeye başlarlar. Meraklı yapılarından dolayı çoğu zaman başlarını belaya da sokabilirler.

Dışarıda egzersiz yapılacağı gün olumsuz durum yaşamamak için mutlaka tasma takılmalıdır. Yolda enerjik şekilde yürürlerken aniden av gördükleri zaman çıldırırlar ve ona ulaşmak için tasmadan kurtulmaya çalışırlar. Bunu yapmamaları için düzenli olarak enerjilerini atmalarına yardımcı olunmalıdır. Alıştıkları bir olumsuz durumdan dolayı uyarıldıkları zaman yapmamayı öğrenirler.

İngiliz Pointer Eğitilebilir mi?

Akıllı, uslu ve söz dinleyen köpekler oldukları için eğitilmeleri kolaydır. Hayattaki tek gayeleri sahiplerini mutlu etmektir, haliyle ağızlarından çıkan kelimeleri ciddiye alırlar. Sahiplerinden aldıkları komutları yerine getirirler veya onlar demeden bazı şeyleri yapmaya çalışırlar. Yavruluk dönemlerinde temel eğitimler verildikten sonra mutlaka durduk yere havlamamaları için komutlar öğretilmelidir.

İngiliz Pointer cinslerinin büyük olduklarına bakmayın, aslında çok hassas ve kırılgan yapıları vardır. Bazen yaramazlık yaptıklarında bu göz ardı edilmeli ama yine de sakince uyarılmalılar. Sert tepki gösterildiğinde çok üzülürler ve bir köşeye giderek alışılmamış şekilde sakince dururlar. Bu olumsuz davranışlar yerine sevgi dolu ve şefkatli şekilde yaklaşılmalıdır.

Bu cinsler eğitim anında sıkılarak farklı yerlere yönelebilirler. Dikkatlerinin dağılmaması için tenha yerlerde eğitimler devam edilmelidir. Eğer kalabalık alanlarda eğitim yapılırsa pek konsantre olamazlar ve sürekli eğitimi yarıda bırakmak isteyebilirler. Eğitime olan heveslerini canlı tutmak için ödül mamaları, sevdikleri yiyecekler, atıştırmalıklar vb. verilerek memnun edilmelidirler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?